Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jaworski: wyprowadzić urzędników z wieży z kości słoniowej

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
czwartek, 31 lipca 2014 16:37

Z Andrzejem Jaworskim, posłem PiS i kandydatem na prezydenta Gdańska rozmawia Artur S. Górski


- W teoretycznie istniejącym, jak je opisują ludzie władzy, państwie owa władza po skutecznym przykryciu taśm hańby zdała egzamin z arogancji. Ostatni dowód na ich kompetencje to mega wpadka minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej, która na Twitterze napisała „hańba” przez „ch”.  Ministrowe oraz prezydenci miast, choćby Gdańska, bawią się Twitterem, Facebookiem, prowadzą blogi. Jak się ma czuć obywatel w rządzonym za pomocą Facebooka państwie i w mieście?  
Andrzej Jaworski: Twitter to narzędzie, którym należy się posługiwać, podobnie jak telefonem, ale nic nie zastąpi kontaktu z mieszkańcami. W demokracji a szczególnie tej lokalnej trzeba wyjść z mitycznej wieży z kości słoniowej. A taką wieżę wybudował sobie przez lata bycia u władzy  prezydent Paweł Adamowicz. Gwarantuję, że o ile mieszkańcy Gdańska powierzą mi mandat to Andrzej Jaworski będzie rządził miastem, a nie jak dziś rzecznik prasowy, który swym głosem stara się zastąpić nader często nieobecnego prezydenta Adamowicza, gdy ten czas spędza na wojażach i partyjnych zebraniach.


- Gdańsk jest miastem szczególnym poprzez morze, tradycje hanzeatyckie i solidarnościowe. Niestety miasto odwróciło się w swej gospodarce od morza. Co prawda Stocznia Gdańsk funkcjonuje mimo problemów, jest kilka firm IT, budowane są luksusowe jachty, ale nie jest to szczyt naszych możliwości…
Andrzej Jaworski: Gdańsk był niegdyś centrum rozwoju promieniującym na resztę pomorskiego regionu, Był swoistym oknem na świat. Gdyby nie walory turystyczne i krajobrazowe o gospodarce opartej o morze nie byłoby w ogóle mowy. Dzisiaj widać jak bardzo miasto straciło na swojej dynamice i atrakcyjności, jak odstaje od Gdyni i od Sopotu w rankingu miejsc, w których warto inwestować i w których żyje się wygodnie. Jestem pewien, że ci, którzy kochają to miasto są w stanie doprowadzić do zmiany, by miasto odzyskało swoją świetność i czerpało pożytki ze swego nadmorskiego położenia. Gdańsk nie może tylko szczycić się paradnymi strojami rajców i obchodami kolejnych rocznic chwały swojej historii.  


- Ale jak ów inwestorski impet zyskać skoro borykamy się z problemami jak prowadzenie nowej szkoły w Kokoszkach, wybudowanej za publiczne pieniądze, ze służbami specjalnymi buszującymi w magistracie, ze spalarnią niebezpiecznych odpadów, czy w końcu z budowami pomników władzy, takimi jak gigantyczny stadion, gmach ECS, czy teatr szekspirowski, z budżetem nowelizowanym kilkanaście razy w roku…
Andrzej Jaworski: Nie sprzyja to obrazowi miasta. Inwestorzy, nie owi z Kataru, obiecywani przed kilku laty przez polityków PO, ale ci rzetelni, poważni, chcą mieć rzetelnego, przewidywalnego partnera, który potrafi pokazać, że zależy mu na rozwoju miasta. Potencjał obecnej ekipy jest na wyczerpaniu. Nie budzi zaufania prezydent miasta, który ma kłopot z realizacją nowelizowanego co chwila budżetu, a nawet z wypełnieniem prostej deklaracji majątkowej. To dopiero nowe władze Gdańska spowodują, że inwestorzy nie będą miasta omijać, a przeciwnie – będą chcieli tutaj inwestować.


- W jaki sposób przyciągnąć inwestorów? Z rankingu FDI Intelligence z lutego br. wynika, że wśród europejskich „miast przyszłości” znajdują się Wrocław i Katowice, które przyciągają najwięcej inwestycji zagranicznych. Najlepsze strategie realizowane są w Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu. W kwestii efektywności kosztowej w pierwszej dziesiątce znalazły się Łódź, Kraków, Poznań i Wrocław. A Gdańsk?
Andrzej Jaworski: Nowe poważne firmy to dodatkowe dochody z podatków i miejsca pracy. Prowadzący biznes będą mogli liczyć na pomoc władz lokalnych w procesie inwestycyjnym i w rozwiązywaniu problemów. Oczywiście w sposób transparentny i w zgodzie z zasadami czystej konkurencji. Gmina musi mieć zespół profesjonalistów, którzy potrafią odpowiednio przygotować warunki dla biznesu i dobrze sporządzić ofertę.


alt



- Chyba nie ze szkoły gdańskich tzw. liberałów, którzy potrafili opracować na początku transformacji plan tzw. prywatyzacji, czyli sprzedaży polskich przedsiębiorstw, wycenionych przez rodzimych i zagranicznych pseudoekspertów. Ekonomiczna kolonizacja nie polega na niszczeniu kraju, ale jego eksploatacji…  
Andrzej Jaworski: Okazaliśmy się mniej zapobiegliwi niż Czesiu czy Rumuni. Można było inaczej prywatyzować, w oparciu o własne autorskie modele, zwiększając zatrudnienie, zdobywając  zagraniczne rynki, by mieć gospodarcze wizytówki. Tymczasem państwo polskie wyzbyło się nawet własnej bandery. Zbyt wiele do powiedzenia, także niestety przez bierność wyborców, zyskali fachowcy od psucia wszystkiego. Skutkiem jest brak zaufania do instytucji państwowych i samorządowych.


- Załóżmy, że kandydat opozycyjny wygra wybory prezydenckie w Gdańsku. Trudno mu będzie rządzić we regionie zdominowanym przez PO. Czy PiS rozważa zawiązanie szerokiej koalicji i otwarcia się na inne środowiska?
Andrzej Jaworski: Ależ obecna pozycja prezydenta Adamowicza to skutek jego prezydentury oraz spektakularnego upadku lidera wewnątrz partyjnej opozycji, czyli byłego ministra Sławomira Nowaka. Chcemy pokazać, że jesteśmy w stanie stworzyć szeroką koalicję która może okazać się niezbędna by osiągnąć cel, czyli otwarcie nowej perspektywy dla Gdańska i gdańszczan. I to nie bacząc na rozmaite, często wyimaginowane, czy nieaktualne, animozje. Można to zrobić tylko i wyłącznie z rzetelnymi partnerami, nie dbającymi o własne korzyści, ale zainteresowane pracą na rzecz innych, rozumiejących mechanizmy gospodarcze, chcących coś dobrego dla swego miasta zrobić, a nie tylko biegających za pomnażaniem prywatnego majątku. Czas na nowe otwarcie.


- NIK ostatnio stwierdziła, że proces powstawania elektrowni wiatrowych był dotknięty korupcją, a elektrownie wiatrowe stawiono na gruntach radnych, burmistrzów, wójtów.  Czy kandydat Andrzej Jaworski ma plan ograniczenia administracji? Ta bowiem rozrasta się ponad wszelką miarę?
Andrzej Jaworski: Wspomniałem o profesjonalizmie kadr. Jako gdańszczanie nie możemy sobie pozwolić by nad półmilionowym miastem panowała urzędnicza dynastia, zgromadzona na dworze panującego od 16 lat prezydenta. Przekonanie żywione przez otoczenie prezydenta Adamowicza oraz zapewne przez niego samego, iż powinien rządzić do później starości jest błędne i szkodliwe. Mam nadzieję, że gdańszczanie za kilka miesięcy pokażą w wyborach, że chcą zerwać z tymi układami i doprowadzą do zmian, tak, aby można było dokonać audytu i przejść do naprawy tego, czego symptomy mamy co chwila, jak owa szkoła w Kokoszkach, czy oskarżenia wobec urzędników.


- By wygrać trzeba najpierw większość wyborców do swojego projektu zjednać. Jak dotrzeć do mieszkańców, którzy z lenistwa lub zniechęceni do wyborów do tej pory nie chodzą, nie widząc sensu w uczestnictwie w wyborach?
Andrzej Jaworski: Nie będziemy zarzucać Gdańska ulotkami i bilbordami. Stawiam na spotkania z mieszkańcami. Będziemy zatem spotykać się w dzielnicach pokazując gdańszczanom, że istnieje alternatywa oparta o rzeczywistą obywatelskość. Na listach PiS w wyborach samorządowych znajdą się nowe twarze, osoby reprezentujące środowiska także spoza PiS.


- Ale i obecny zarząd proponuje partycypację obywateli we władzy, w dzieleniu budżetu miasta…    
Andrzej Jaworski: Ów budżet obywatelski to fikcja. Przykład arogancji władzy. Jest to nader skromna możliwość decydowania pozostawiona obywatelom. To budżet oparty o żenująco mizerne kwoty, o promile wydatków budżetowych, o które biją się poszczególne dzielnice. Jestem zdecydowany, by to mieszkańcom pozostawić decyzje co w tych dzielnicach uznają za priorytet. Stawiam na decentralizację, demokratyzację oraz transparentność procesów decyzyjnych.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież