Gen. Wroński vs b. poseł PO: - Pożyczka na cudze interesy, "sprzęt z i... » W ostatnich dniach na temat finansowo-militarnego projektu SAFE wypowiedział się gdański generał bry... Gorzkie spotkanie rad dzielnic z prezydent Gdańska » Miało być podsumowanie współpracy i rozmowa o usprawnieniach rad dzielnic. Zamiast tego pojawiło się... Kolejny bój o Gedanię... » Po przejęciu sterów rządu przez liberałów znów przyjdzie nam toczyć bój o Gedanię.Po 2022 roku kiedy... Deweloperka na historycznych terenach KS Gedanii w Gdańsku » Jak poinformował na konferencji poseł PiS Kacper Płażyński, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków... Spotkanie promocyjne książki "Wschodnie piętno" » 11 lutego 2026 r. w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku odbyła się promocja książki wydane... Pamięć Grudnia 70: kwiaty stoczniowców, sugestie SB, paraliż PZPR » W grudniu 1977 r. po raz pierwszy od 1971 r. zorganizowano niezależne zgromadzenie pod bramą nr 2 St... Oświadczenie "S" ws. sporu zbiorowego w IMGW » W dniu 26 stycznia 2026 r. Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w IMGW-PIB weszła w spór zbiorow... Marta Nawrocka odwiedziła Koło Gospodyń Wiejskich „Jezioranki” » Małżonka Prezydenta RP Marta Nawrocka spotkała się z członkiniami i członkami Koła Gospodyń Wiejskic... Tłusty czwartek » Z marmoladą, powidłami, posypane cukrem pudrem lub z polewą czekoladową. Po pączka w tłusty czwartek... Grzegorz Ksepko: Myślę, że pan prezydent nie podpisze ustawy o KRS » - Myślę, że pan prezydent nie podpisze ustawy o KRS w tym kształcie – mówi Grzegorz Ksepko, członek ...
Gen. Wroński vs b. poseł PO: - Pożyczka na cudze interesy,
sobota, 28 lutego 2026 21:19
Gen. Wroński vs b. poseł PO: - Pożyczka na cudze interesy,
W ostatnich dniach na temat finansowo-militarnego projektu SAFE
Piłka w grze: Derbowe fajerwerki i usterki
sobota, 28 lutego 2026 15:26
Piłka w grze: Derbowe fajerwerki i usterki
John Carver może spać spokojnie, Dawid Szwarga emocjonować się
Tablica Łazarka
środa, 31 grudnia 2025 19:00
Tablica Łazarka
Wojciech Łazarek był piłkarzem, a później bardzo znanym trenerem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
sobota, 18 października 2025 18:54
„Racjonalny” romantyk i mistyk epoki danych
Dzięki współpracy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowa odsłona Gdańskich Miniatur

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 września 2011 11:29

altWraz z nowym rokiem szkolnym rusza nowa edycja Gdańskich Miniatur - projektu edukacyjnego realizowanego od trzech lat przez Gdańsk 2016.


Projekt kierowany zarówno do młodych uczestników jak i nieco starszych miłośników historii miasta Gdańska w tym roku nawiązuje do tematyki legend gdańskich, które wpisały się w barwną kulturę i historię naszego miasta. Wrześniowe miniatury otwierają legendy związane z Drogą Królewską. Atrakcją tegorocznej edycji będzie gra miejska „Gdańskie Miniatury”, w ramach której już 16 września będzie można zwiedzić Drogę Królewską razem z przewodnikiem PTTK.


Gdańskie Miniatury to trwający od trzech lat projekt edukacyjny przeznaczony przede wszystkim dla uczniów, którzy mają dzięki niemu okazję poznać niezwykłe miejsca w naszym mieście i związane z nimi postacie dawnym mieszkańców Gdańska. W realizowanym przez Gdańsk 2016 projekcie uczestnicy i uczestniczki zabawy szukają charakterystycznych obiektów i detali architektonicznych. Gdańskie Miniatury adresowane są przede wszystkim do szkół, chociaż mogą w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani poznawaniem historii Gdańska.


alt


W ubiegłym, roku wydarzenie nawiązywało przede wszystkim do wielokulturowości miasta. W tym roku organizatorzy postanowili trasę poświęcić legendom gdańskim związanym z drogą królewską.Droga ta składa się z ul. Długiej i Długi Targ. Zaczyna się od Złotej Bramy, a kończy się przy Bramie Zielonej.

- Barwne legendy przyciągają fantazję najmłodszych i tym chętniej uczą się oni historii własnego regionu. Możemy też poznawać baśnie gdańskie przez pryzmat ukrytych w nich alegorii i symboli. Pamiętać bowiem należy, że legendy gdańskie niekiedy są ściśle powiązane z symboliką ukrytą w przestrzeni miejskiej. Podania korespondują z rzeźbami, epitafiami (napisami na nagrobku lub pomniku) i zakamarkami gdańskich uliczek. Czasem tylko przez pryzmat legendy jesteśmy w stanie uchwycić sens danej symboliki - wyznaje Krzysztof Murawski, autor trasy.


Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie gra miejska „Gdańskie Miniatury” połączona ze zwiedzaniem Drogi Królewskiej z przewodnikami z gdańskiego oddziału PTTK, która rozpocznie się 16 września o godzinie 10.00 na placu przy Bramie Wyżynnej w Gdańsku.


Gdańskie Miniatury, korzystając z formy gry terenowej, umożliwiają poznanie dziedzictwa kulturowego miasta. Na uczestników czekają nagrody.

TERMIN: 16 września (piątek).
godz.10.00
MIEJSCE SPOTKANIA: plac przy Bramie Wyżynnej
KOSZT: 3 zł/osoba (płatne na miejscu)

E.B.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież