O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Brama Wyżynna wraca do gdańszczan

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 marca 2012 17:06

Gdańsk – miasto bram, wzbogaciło się o zrewitalizowaną, po latach prac archeologicznych i konserwatorskich, Bramę Wyżynną. Zakończyły się bowiem dwuletnie prace budowlane przy przywracaniu temu obiektowi dawnej świetności. Najprawdopodobniej w maju turyści zapoznają się z informacją o Gdańsku w biurze Pomorskiego Centrum Informacji Turystycznej, które w Bramie znajdzie swoją siedzibę. Na razie bramę można podziwiać od zewnątrz.Brama Wyżynna, obok Bramy Złotej, Bramy Zielonej i Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej to jedna z najbardziej znanych z gdańskich wrót. Koszt prac rewitalizacyjnych i przystosowania dla potrzeb obsługi ruchu turystycznego wyniósł 3 mln 450 tys. zł. Gdańsk przekazał na ten cel milion złotych. To fragment większego projektu przygotowania  Zintegrowanego Systemu Informacji Turystycznej Województwa Pomorskiego. Ten projekt ma kosztować w sumie ponad 13 mln zł. W ramach projektu na terenie województwa zostanie ustawionych 245 infomatów (infokiosków), które poprzez czytelny interfejs będą służyły turystom informacją o najważniejszych obiektach zabytkowych i innych atrakcjach Wybrzeża. Komunikacja będzie zapewniona w sześciu językach. W projekcie uczestniczy 106 pomorskich samorządów lokalnych.


W czwartek władze samorządowe i muzealnicy postanowili pochwalić się efektem prac remontowych, przeprowadzonych w obiekcie przez inwestora - Muzeum Historyczne Miasta Gdańska za pieniądze z Unii Europejskiej (75 proc. środków pochodziło z dotacji) i dotacje samorządu terytorialnego - Gdańska i woj. pomorskiego, które partycypowały w kosztach projektu w jednej czwartej. Stąd zadowolenia z przywracania tego zabytkowego obiektu do dawnej świetności nie kryli prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.  W ramach remontu  wykonano bowiem kompleksowe prace konserwatorskie wszystkich elewacji i wnętrz Bramy Wyżynnej, fryzów elewacji wschodniej i zachodniej, przywrócono złocenia i kolory na herbach. Wewnątrz Bramy usunięto wtórne ściany, czyniąc z parteru przestronną salę recepcyjną z dwoma antresolami. Piętro zaaranżowano na salę konferencyjną. W piwnicy Bramy wykonano zachowawcze prace konserwatorskie oraz zamontowano węzeł ciepłowniczy.   Obiekt został wyposażony w instalację klimatyzacyjną.  Podczas prac odkryto drewnianą konstrukcję, prawdopodobnie służącą kiedyś do podnoszenia i opuszczania mostu zwodzonego. Konstrukcję zachowano i zakonserwowano, a jej część można podziwiać przez tzw. okulus w podłodze 1 piętra. Wysokość kontraktu na same roboty budowlane to 2,9 mln zł.


W Bramie Wyżynnej powstanie Zintegrowany System Informacji Turystycznej. Brama Wyżynna lub  Brama Wysoka (das Hohe Tor)  do 1895 znajdowała się w ciągu XVI-wiecznych fortyfikacji, między Bastionem św. Elżbiety i Bastionem Karowym i stanowiła główną bramę wjazdową do miasta, otwierając Drogę Królewską. Bramę zbudował do 1588 architekt Willem van den Blocke, stąd nawiązywania do bram miejskich w Antwerpii.  Na frontonach widnieje inskrypcja Iustitia et Pietas duo sunt Regnorum omnium Fundamenta – "Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszystkich królestw”.  Jeśli przeczytamy tylko dolną linię – Rum omnium Fundamenta – "Rum podstawą wszystkiego”. W 1945 uszkodzony został głównie wystrój rzeźbiarski bramy. W latach 70. i 80. pomieszczenia użytkowało Polskie Biuro Podróży "Orbis". W 2002 brama została przejęta przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.


Po rewitalizacji na osuszenie czeka piwnica pod bramą. Na razie odsłonięto ceglane fundamenty i wybrano nagromadzony przez lata gruz.   Na zlecenie generalnego wykonawcy prac rewitalizacyjnych obiektu – MHMG dwa okna Bramy Wyżynnej (okulusy) mają nietypowy układ szprosów – w formie Gwiazdy Dawida. Wątpliwe jednak, by Brama Wyżynna miały coś wspólnego z syjonizmem. Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w rozmowie z nami bronił tej koncepcji, podnosząc jako argument symbolikę  bliską masonerii. Jest bowiem na antresoli pomieszczenie, w którym jakoby znajdowała się siedziba loży masońskiej. Wielki Budowniczy Wszechświata jednak w powstaniu Bramy Wyżynnej udziału nie brał.


Gwiazda Dawida jest zaś przede wszystkim symbolem Izraela (od 1948 roku stanowi, obok religijnego symbolu menory, godło tego państwa )  i idei syjonizmu.  Jednak jak nas zapewnili zgodnie prezydent Paweł Adamowicz i marszałek Mieczysław Struk Izrael nie przekazał na rewitalizację Bramy Wyżynnej ani szekla. Gdańscy przewodnicy będą więc musieli się natrudzić budując legendę Bramy Wyżynnej, kiedy turyści będą dopytywali o izraelską symbolikę na XVI-wiecznej Bramie. Lider gdańskich przewodników, miłośnik fortyfikacji Stanisław Sikora w rozmowie z nami zadeklarował. że z lupą nad starymi fotografiami i sztychami, przeprowadzi swoje prywatne śledztwo by wybadać temat. 


Wszystko wskazuje więc, że w Bramie Wyżynnej, najpewniej od 15 maja b.r. , a więc jeszcze przed EURO 2012, powstanie regionalne centrum informacji turystycznej, w którym kibice dowiedzą się gdzie w Gdańsku można smacznie zjeść, dobrze wypić i co, oprócz stadionu, warte jest odwiedzenia. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież