Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
sobota, 03 czerwca 2023 11:31
Zdunek Wybrzeże - InvestHousePlus PSŻ LIVE: 49:40 90:89
O godz. 16.30 rozpocznie się mecz Zdunek Wybrzeże z InvestHousePlus
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Brama Wyżynna wraca do gdańszczan

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 01 marca 2012 17:06

Gdańsk – miasto bram, wzbogaciło się o zrewitalizowaną, po latach prac archeologicznych i konserwatorskich, Bramę Wyżynną. Zakończyły się bowiem dwuletnie prace budowlane przy przywracaniu temu obiektowi dawnej świetności. Najprawdopodobniej w maju turyści zapoznają się z informacją o Gdańsku w biurze Pomorskiego Centrum Informacji Turystycznej, które w Bramie znajdzie swoją siedzibę. Na razie bramę można podziwiać od zewnątrz.Brama Wyżynna, obok Bramy Złotej, Bramy Zielonej i Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej to jedna z najbardziej znanych z gdańskich wrót. Koszt prac rewitalizacyjnych i przystosowania dla potrzeb obsługi ruchu turystycznego wyniósł 3 mln 450 tys. zł. Gdańsk przekazał na ten cel milion złotych. To fragment większego projektu przygotowania  Zintegrowanego Systemu Informacji Turystycznej Województwa Pomorskiego. Ten projekt ma kosztować w sumie ponad 13 mln zł. W ramach projektu na terenie województwa zostanie ustawionych 245 infomatów (infokiosków), które poprzez czytelny interfejs będą służyły turystom informacją o najważniejszych obiektach zabytkowych i innych atrakcjach Wybrzeża. Komunikacja będzie zapewniona w sześciu językach. W projekcie uczestniczy 106 pomorskich samorządów lokalnych.


W czwartek władze samorządowe i muzealnicy postanowili pochwalić się efektem prac remontowych, przeprowadzonych w obiekcie przez inwestora - Muzeum Historyczne Miasta Gdańska za pieniądze z Unii Europejskiej (75 proc. środków pochodziło z dotacji) i dotacje samorządu terytorialnego - Gdańska i woj. pomorskiego, które partycypowały w kosztach projektu w jednej czwartej. Stąd zadowolenia z przywracania tego zabytkowego obiektu do dawnej świetności nie kryli prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.  W ramach remontu  wykonano bowiem kompleksowe prace konserwatorskie wszystkich elewacji i wnętrz Bramy Wyżynnej, fryzów elewacji wschodniej i zachodniej, przywrócono złocenia i kolory na herbach. Wewnątrz Bramy usunięto wtórne ściany, czyniąc z parteru przestronną salę recepcyjną z dwoma antresolami. Piętro zaaranżowano na salę konferencyjną. W piwnicy Bramy wykonano zachowawcze prace konserwatorskie oraz zamontowano węzeł ciepłowniczy.   Obiekt został wyposażony w instalację klimatyzacyjną.  Podczas prac odkryto drewnianą konstrukcję, prawdopodobnie służącą kiedyś do podnoszenia i opuszczania mostu zwodzonego. Konstrukcję zachowano i zakonserwowano, a jej część można podziwiać przez tzw. okulus w podłodze 1 piętra. Wysokość kontraktu na same roboty budowlane to 2,9 mln zł.


W Bramie Wyżynnej powstanie Zintegrowany System Informacji Turystycznej. Brama Wyżynna lub  Brama Wysoka (das Hohe Tor)  do 1895 znajdowała się w ciągu XVI-wiecznych fortyfikacji, między Bastionem św. Elżbiety i Bastionem Karowym i stanowiła główną bramę wjazdową do miasta, otwierając Drogę Królewską. Bramę zbudował do 1588 architekt Willem van den Blocke, stąd nawiązywania do bram miejskich w Antwerpii.  Na frontonach widnieje inskrypcja Iustitia et Pietas duo sunt Regnorum omnium Fundamenta – "Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszystkich królestw”.  Jeśli przeczytamy tylko dolną linię – Rum omnium Fundamenta – "Rum podstawą wszystkiego”. W 1945 uszkodzony został głównie wystrój rzeźbiarski bramy. W latach 70. i 80. pomieszczenia użytkowało Polskie Biuro Podróży "Orbis". W 2002 brama została przejęta przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.


Po rewitalizacji na osuszenie czeka piwnica pod bramą. Na razie odsłonięto ceglane fundamenty i wybrano nagromadzony przez lata gruz.   Na zlecenie generalnego wykonawcy prac rewitalizacyjnych obiektu – MHMG dwa okna Bramy Wyżynnej (okulusy) mają nietypowy układ szprosów – w formie Gwiazdy Dawida. Wątpliwe jednak, by Brama Wyżynna miały coś wspólnego z syjonizmem. Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w rozmowie z nami bronił tej koncepcji, podnosząc jako argument symbolikę  bliską masonerii. Jest bowiem na antresoli pomieszczenie, w którym jakoby znajdowała się siedziba loży masońskiej. Wielki Budowniczy Wszechświata jednak w powstaniu Bramy Wyżynnej udziału nie brał.


Gwiazda Dawida jest zaś przede wszystkim symbolem Izraela (od 1948 roku stanowi, obok religijnego symbolu menory, godło tego państwa )  i idei syjonizmu.  Jednak jak nas zapewnili zgodnie prezydent Paweł Adamowicz i marszałek Mieczysław Struk Izrael nie przekazał na rewitalizację Bramy Wyżynnej ani szekla. Gdańscy przewodnicy będą więc musieli się natrudzić budując legendę Bramy Wyżynnej, kiedy turyści będą dopytywali o izraelską symbolikę na XVI-wiecznej Bramie. Lider gdańskich przewodników, miłośnik fortyfikacji Stanisław Sikora w rozmowie z nami zadeklarował. że z lupą nad starymi fotografiami i sztychami, przeprowadzi swoje prywatne śledztwo by wybadać temat. 


Wszystko wskazuje więc, że w Bramie Wyżynnej, najpewniej od 15 maja b.r. , a więc jeszcze przed EURO 2012, powstanie regionalne centrum informacji turystycznej, w którym kibice dowiedzą się gdzie w Gdańsku można smacznie zjeść, dobrze wypić i co, oprócz stadionu, warte jest odwiedzenia. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież