Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Festiwal "Wilno w Gdańsku"

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 września 2011 09:08

altW dniach 6-11 września 2011 w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja festiwalu "Wilno w Gdańsku". Na program festiwalu złożą się wystawy, koncerty, projekcje filmów i animacji. Organizatorami imprezy są Gdański Archipelag Kultury, Stacja Orunia, CSW Łaźnia.

Festiwal "Wilno w Gdańsku" wynika z diagnozy, iż pomimo bliskości geograficznej ciągle niewiele wiemy o naszym sąsiedzie. W Polsce nadal rzadko prezentowane są dokonania artystów współczesnych z Litwy. Osiągnięcia naszych sąsiadów na polu kulturalnym stanowią obszar terra incognita.


Projektem "Wilno w Gdańsku" organizatorzy pragną budować dialog z naszym wschodnim sąsiadem. Sztuka wydaje się być najlepszym narzędziem do przełamywania stereotypów. Sytuuje się bowiem ponad podziałami, w europejskiej strukturze kulturalnej.


Do tej pory w ramach projektu wystawienniczego "Wilno w Gdańsku" prezentowano artystów z różnych pokoleń, zestawiając artystów ważnych o międzynarodowej sławie z twórcami młodego pokolenia. Pozostając przy tej formule w tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentowane zostaną prace artystycznego duetu S&P Stanikas, Ignasa Krungleviciusa oraz grupy Coolturistes.


Muzyczna odsłona Festiwalu "Wilno w Gdańsku" po raz kolejny połączy na scenie wybitnych instrumentalistów z Litwy i Polski. Na koncercie finałowym 11 września wystąpią: Saulius Petreikis, Olo Walicki, Jarosław Bester, Tomas Dobrovolskis, Grażyna Auguścik, Michał Jelonek, Joszko Broda, Jan Maksimovic. Wieczorem 9 września wystąpi ceniona przez gdańską publiczność Alina Orlova.


Podczas tegorocznego festiwalu "Wilno w Gdańsku" organizatorzy wspólnie z Krytyką Polityczną proponują widzom zapoznanie się z nowym litewskim kinem poruszającym tematykę społeczno-polityczną. Prezentowane filmy stanowić będą platformę do pokazania aktualnych problemów, z którymi boryka się współczesna Litwa.


W tegorocznym kalejdoskopie festiwalowych wydarzeń postanowiono również umieścić przegląd najnowszej litewskiej animacji, którą będzie można zobaczyć w Teatrze w Oknie.


Program przeglądu został przygotowany specjalnie dla gdańskiej publiczności przez Valentasa Askinisa, twórcę i dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych TINDIRINDIS w Wilnie.


alt


Koncerty
9 września 2011 godz. 18.00
Targ Węglowy
Wstęp wolny

Saulės Broliai
Trzon zespołu stanowią bracia Saulius i Donas Petreikis. W ich twórczości delikatne ballady, płomienne celtyckie melodie i dźwięk armeńskiego duduka przeplatają się z ożywczymi jazzowymi akordami. Wszystko to okraszone jest słowami piosenek prowokujących do marzeń i odnajdowania piękna w prostych rzeczach. Muzyka „Słonecznych Braci” potrafi wprawić słuchaczy niemalże w stan medytacyjnego błogostanu.

9 września 2011 godz. 20.00
Centrum  Św Jana, ul. Świętojańska 50
Bilety: 10

Alina Orlova
Alina Orlova jest jedną z najpopularniejszych, alternatywnych, muzycznych postaci na Litwie. Pochodzi z rodziny polsko-rosyjskiej.
Muzyka, jaką tworzy jest najczęściej określana mianem alternatywnego folku. Artystka sama komponuje i pisze teksty do śpiewanych przez siebie piosenek. Pomimo, swojego bardzo młodego wieku, trafia do wielopokoleniowego odbiorcy, o bardzo zróżnicowanym guście muzycznym.


alt



10 września 2011 godz. 18.00
Targ Węglowy
Wstęp wolny

Marga Muzika
Projekt powstał jesienią 2009 roku. Grupę tworzą muzycy zafascynowani dźwiękami pradawnych plemion zamieszkujących obszary morza Bałtyckiego. Artyści łączą tradycje muzyczne bałtów i słowian, i nadają im współczesne brzmienie wykorzystując niekonwencjonalne instrumenty. W twórczości zespołu polifoniczne litewskie pieśni doskonale harmonizują z muzycznymi tradycjami Łotyszy, Białorusinów, Rosjan czy Serbów.

10 września 2011 godz. 20.00
Centrum  Św Jana, ul. Świętojańska 50
Bilety: 10

Tomas Dobrovolskis & Saulius Petreikis / Meadow Quartet

Tomas Dobrovolskis
Kompozytor, perkusista, multiinstrumentalista. Wynalazca i konstruktor nowego instrumentu perkusyjnego The Brass Globe, który pozwala łączyć w jedno różnego rodzaju techniki gry na instrumentach perkusyjnych z całego świata (takich jak djembe, tabla, darabuka). Artysta bierze udział w wielu różnorodnych stylistycznie projektach muzycznych: jazzowych, eksperymentalnych, muzyki świata. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych oraz do filmów. Swoje projekty solowe czy też grupowe prezentował na Litwie i poza jej granicami.


alt



Saulius Petreikis
Artysta gra na trąbce i wielu ludowych instrumentach pochodzących z różnych części świata: indyjskim flecie bansuri, celtyckich gwizdkach, armeńskim duduku, australijskim didgeridoo, hawajskim ukulele, afrykańskiej kalimbie, południowo-amerykańskiej okarynie i wielu innych. W swojej twórczości Saulius eksperymentuje różnymi dźwiękami i tworzonymi przez nie wibracjami. Bada, jaki wpływ mają one na odbiorców i ich świadomość.

alt



Meadow Quartet
Zespół powstał w 2009 roku w Gdańsku. Nazwa zespołu wywodzi się z angielskiego słowa meadow, co oznacza łąkę. W swojej muzycznej działalności zespół próbuje stworzyć płaszczyznę dla ścierających się wpływów: współczesnej kameralistyki, jazzu, muzyki improwizowanej, muzyki filmowej oraz fundamentalnego spoiwa – tradycyjnej muzyki żydowskiej.


11 września 2011 godz. 13.30
Kościół Św. Jakuba, ul. Wałowa 28
Wstęp wolny

Marga Muzika


11 września 2011 godz. 20.00
KONCERT FINAŁOWY FESTIWALU
Centrum  Św Jana, ul. Świętojańska 50
Bilety: 10

Koncert Finałowy będzie okazją do spotkania na jednej scenie ośmiu indywidualności reprezentujących różne nurty muzyczne. Myślą przewodnią wieczoru będzie przełamywanie granic kulturowych i gatunkowych. Utwory specjalnie na ten koncert przygotowują dwie znakomite postaci Polskiej Muzyki: Jarosław Bester i Olo Walicki.
Do repertuaru wejdą również utwory Joszka Brody i Tomasa Dobrovolskisa. Osiem znakomitych osobowości, osiem różnych gatunków muzycznych, ósmy festiwal Wilno w Gdańsku. Ten wieczór będzie z pewnością wielką niespodzianką dla nas wszystkich.

W koncercie udział wezmą: Grażyna Auguścik, Jan Maksimović, Michał Jelonek, Joszko Broda, Saulius Petreikis, Olo Walicki, Jarosław Bester, Tomas Dobrovolskis

Grażyna Auguścik
Wokalistka, aranżer, kompozytorka, producent i liderka własnego zespołu. Przez amerykańskich krytyków muzycznych zgodnie uznana została za nową gwiazdę światowego jazzu. Stworzyła własny styl interpretacji wzbudzający podziw i uznanie u słuchaczy i muzyków. Czerpie inspiracje z muzyki klasycznej, etnicznej i latyno-amerykańskiej. Każda z jej płyt jest wydarzeniem artystycznym.

Jan Maksimovič
Saksofonista i kompozytor. Mistrz łączenia różnych styli muzycznych. Artysta ceniony za doskonały muzyczny warsztat, błyskotliwe kompozycje i niezwykłą sceniczną energię.
Uznawany na jednego za najważniejszych litewskich jazzmanów młodego pokolenia.
Występuje solowo i we współpracy z muzykami jazzowymi i klasycznymi.

Olo Walicki
Kontrabasista, kompozytor, aranżer, producent. Wystąpił podczas wielu festiwali jazzowych w kraju i za granicą. W latach 1996-2004 Walicki występował i nagrywał z kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. Współtworzył takie grupy jak: Łoskot, Szwagierkolaska czy Oczi Cziorne. Ma w swym dorobku udział w nagraniu kilkudziesięciu różnorodnych stylistycznie płyt. Nagrywał również muzykę filmową i teatralną.

Jarosław Bester
Akordeonista i kompozytor. W swej grze łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu. Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków młodego pokolenia w Europie i w świecie.
Jest twórcą Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band) jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna.

Michał Jelonek
Skrzypek, kompozytor, muzyk sesyjny. Laureat licznych konkursów i festiwali. Nagrał wiele różnorodnych stylistycznie płyt: od muzyki klasycznej, pop, rock, folk, aż po ciężkie metalowe brzmienia. Współpracował z wieloma czołowymi zespołami i artystami polskiej sceny muzycznej. Członek zespołów Hunter i Orkiestra Dni Naszych. Koncertował w wielu zakątkach świata.

Joszko Broda
Muzyk multiinstrumentalista, producent muzyczny, kompozytor. Jego korzenie muzyczne tkwią w góralskiej muzyce, na której się wychował i która jest dla niego inspiracją do przeróżnych działań. Gra na drumli, fujarze postnej, fujarze sałaskiej, fujarkach pięciootworowych, fujarkach sześciootworowych, rogach, trąbicie, skrzypcach, gajdach, kozie, okarynie, liściu, słomce, trzcinie i na wielu innych instrumentach, śpiewa po góralsku.


alt



Nowe kino litewskie
6-8 września
Świetlica Krytyki Politycznej w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 35

Podczas tegorocznego festiwalu „Wilno w Gdańsku” wspólnie z Krytyką Polityczną  proponujemy widzom zapoznanie się z młodym, litewskim filmem o tematyce społeczno - politycznej. Wybraliśmy czterech reżyserów Romasa Zabarauskasa, Ramunė Čekuolytė, Jūratė Samulionytė oraz Jeremiah Cullinane, którzy odmiennymi szlakami oprowadzą widzów po kinie litewskim. Prezentowane filmy stanowić będą platformę do pokazania problemów, z którymi boryka się współczesna Litwa. Projekcje będą okazją do zapoznania się z niepokazywanymi wcześniej w Polsce produkcjami kinematografii litewskiej oraz do spotkania z twórcami.

Porno Melodrama
Reżyseria: Romas Zabarauskas
Dramat
Pierwszy litewski film o tematyce homoseksulanej, który powstał jako odpowiedź na działania rządu litewskiego skierowane przeciwko środowiskom LGBT. Opowiada prawdziwą historię o niebezpieczeństwach miłości.
Akvile i Jonas byli parą, jednak Jonas zakochał się w mężczyźnie. Akvile dalej, już w pojedynkę, występuje w filmach pornograficznych, jednak nie może zapomnieć o swoim ukochanym. W końcu prosi go, aby zgodził się wystąpić z nią w jeszcze jednym filmie.
Film „Porno melodrama” pokazano na tegorocznym 61. Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Berlinie.
Scenariusz: Romas Zabarauskas Zdjęcia: Ville Piippo Producent: Ksenija Koženkova, Romas Zabarauskas Obsada: Vilma Kutavičiūtė, Marius Repšys, Kurtis Produkcja: Rain studio (Lithuania) / Protection of Minors (France) / Ikifilms (Finland)
30 min., Litwa 2011

Book smugglers
Reżyseria: Jeremiah Cullinane
Dokument fabularyzowany
Irlandzki poeta i litewski reżyser śledzą losy XIX wiecznych przemytników książek, którzy ryzykowali życie przeciwstawiając się rusyfikacji. Chcąc ocalić swój język od zapomnienia  przemycali z Prus do kraju książki, gazety i czasopisma i rozprowadzali je w litewskim podziemiu.
Widzowie przemierzając wraz z bohaterami filmu bezkresne krainy mogą odkryć również własną historię i dowiedzieć się o więzi łączącej język i tożsamość.   
Scenariusz: Jeremiah Cullinane Zdjęcia: Audrius Kemežys Obsada: Gearóid Mac Lochlainn, Albertas Vidžiūnas Producent: Rasa Miškinytė, Bartolomeo Dibenedetto, Jeremiah Cullinane, David Rane Produkcja: ERA FILM (Litwa), Planet Korda Pictures (Irlandia), Vinegar Productions (Irlandia Pn.), For TG4 (Irlandia), BBC-NI (Irlandia Pn. )
73 min., 2010 Litwa, Irlandia, Irlandia Północna

Shanghai banzai
Reżyseria: Jūratė Samulionytė
Dokument
Każde miasto ma swój własny Szanghaj!
Shanghai banzai – to krótki, ironiczny dokument o starej i ubogiej dzielnicy Wilna – Śnipiszki Snipiszki położone w samym sercu Wilna i potocznie zwane Szanghajem przypominają wielonarodowościową wieś zamieszkałą przez Litwinów, Rosjan, Polaków i Romów.
 
Film odkrywa przed widzem mieszkańców wileńskiego Shanghai Banzai, żyjących według własnych zasad, posiadających specyficzne zwyczaje, zamiłowania i grzechy. Większość z nich żyje przeszłością nadal rozpamiętując swoją młodość. Jūratė Samulionytė poszukuje początków nadania przydomku dzielnicy Szanghaj.
Obecnie nowoczesne drapacze chmur zastępują drewniane domy i nikt nie wie, jaka przyszłość czeka mieszkańców wileńskiego Szanghaju.
Scenariusz: Jūratė Samulionytė Zdjęcia: Audrius Zelenius Producent: Asta Valčiukaitė Produkcja: Kultūrinių projektų centras - CUMA projects
25 min., Litwa 2010

Chebriarchatas / Hierarchy of favourites
Reżyseria: Ramunė Čekuolytė
Dokument
W czasach sowieckich mieliśmy Pomysł i Pieniądze, ale brakowało nam Wolności. Gdy zdobyliśmy Wolność – Pomysł i Pieniądze przestały się liczyć. Czy życie litewskich artystów zmieniłoby się gdybyśmy zamknęli Ministerstwo Kultury? Następny krok?
Emigracja.
Scenariusz: Ramunė Čekuolytė Obsada: 14 znanych litewskich artystów
Producent: Ksenija Koženkova  Zdjęcia: Rytis Kurkulis, Ramunė Čekuolytė, Tadas Vidmantas, Suzanna Musyeva, Saulius Lukoševičius Produkcja: Rain studio
62 min., Litwa 2011



Nowa animacja litewska

Sobota 10 września godz. 16:00
Teatr w Oknie
ul. Długa 50/51

Podczas zeszłorocznej edycji festiwalu prezentowano filmy zrealizowane ponad 100 lat temu przez pioniera animacji Władysława Starewicza. W tegorocznym kalejdoskopie festiwalowych wydarzeń postanowiono umieścić przegląd najnowszej litewskiej animacji.

W programie znalazło się 19 tytułów zrealizowanych głównie przez aktywnych twórców młodego pokolenia. Wielu z nich prezentowało swoje prace na licznych, międzynarodowych festiwalach. Są także doceniani w swoim kraju.

Animacja „Song of Songs” Urte Budinaite uznana została za najlepszy, studencki film litewski na Festiwalu Tindirindis 2010;
Film animowany „Synchronisation” Rimasa Sakalauskasa zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Open Live 2011.com Grand Prix w Turku Europejskiej Stolicy Kultury 2011;

„The Tulle Curtain” Dariusa Jaruševičiusa oraz Inny Šiliny otrzymał nagrodę Lithuania’s National Silver Crane 2010 in Vilnius - Best Animation;
„Anniversary” Martynasa Dysa nagrodzony został złotym medalem oraz nagrodą specjalną za najbardziej oryginalny pomysł na festiwalu The Nordic Film Festival 2006, Tallinn, Estonia.

Program projekcji:
1. Vaikystes dienorastis / Diary of Childhood, 2009, 7’20”, reż. Antanas Skucas.
2. Uodega / Tail, 2009, 6’, reż. Rasa Jonikaite
3. La La La / La La La, 2007, 1’, reż. Danas Bereznickas
4. Dangaus seklos / Seeds of the Sky, 2010, 1’59”, reż. Julius Bernotas
5. Maskaradas / Masquerade, 2006, 2’25”, reż. Gintare Valeviciute
6. Karalius mire, tegyvuoja karalius / The King is dead. Long Live the King!, 2005, 5’, reż. Vaidotas Kriauciunas
7. Meistras ir Margarita / Master and Margaret, 2006, 5’11”, reż. Kristina Zickute
8. Deja vu / Déjà vu, 2006, 2’20”, reż. Monika Skrebyte
9. Mazasis kubas / Little Cube, 2008, 0’58”, reż. Meinardas Valkevicius
10. Lietuviu mitologines būtybes / Lithuanian Mithological Beings, 2008 , 6’, reż. Antanas Skucas
11. Metines / Anniversary, 2006, 7’30”, reż. Martynas Dysa
12. Visada salia / Always together, 2009, 4’03”, reż. Justina Svambaryte
13. SH... happens / SH... happens, 2006, 2’20”, reż. Tomas Juchnevic
14. Sinchronizacija / Synchronisation, 2009, 8’, reż. Rimas Sakalauskas
15. Dainu daina / Song of Songs, 2010, 4’, reż. Urte Budinaite
16. Tiulis / The Tulle Curtain, 2009, 6’59”, reż. Darius Jarusevicius & Inna Silina
17. Tiltas / Bridge, 2007, 4’, reż. Ieva Miskinyte
18. Man reikia / I Need, 2008, 4’30”, reż. Valentas Askinis & Jurate Leikaite-Askiniene
19. Marguciu rytas / Easter Morning, 2007, 8’, reż. Jurate Leikaite-Askiniene

wstęp wolny

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież