Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs... Zmiana koloru togi J. Karnowskiego? Bezprawne polecenia w Sopocie... » Poseł Jacek Karnowski, b. prezydent Sopotu, prowadzi przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów ko... 3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nowa książka „Galeria Sztuki Gdańskiej”

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
piątek, 27 sierpnia 2021 14:19

W kwietniu minęło 130 lat od ukazywania się w Gdańsku polskiej „Gazety Gdańskiej” Rocznica ta stała się okazją do wydania książki „Galeria Sztuki Gdańskiej” naszego dziennikarza Stanisława Seyfrieda. To również tytuł ukazującej się od 11 lat rubryki komentującej wydarzenia dotyczące sztuki na terenie Trójmiasta, ale także wydarzenia ściśle związane z Gdańskiem i pokazujące olbrzymi potencjał twórców tu urodzonych, mieszkających i tu tworzących, zarówno polskich jak i niemieckich, wszystkich.
Na łamach siedmiu rozdziałów, w 34 felietonach i esejach autor przybliż znakomite osobowości sztuki Gdańska, Oliwy i Sopotu.


Niewiele czasopism w Polsce może pochwalić się tak długotrwałą tradycją, tym bardziej, że tu na Pomorzu polscy dziennikarze musieli walczyć z niemieckim przeciwnikiem, który był silny i posiadał na terenie Gdańska wiele dobrze wyposażonych redakcji.
„Gazeta Gdańska” dziś jest tygodnikiem – tak jak w swoim poprzednim wcieleniu. Były jednak czasy, gdy była ona gazetą codzienną, a kiedy powstawała, w kwietniu 1891 roku, ukazywała się dwa, a później trzy razy w tygodniu. Gazeta została założona przez Bernarda Zygmunta Milskiego, sprowadzonego na Wybrzeże z Poznania. Miejscowi polscy działacze już od pewnego czasu czuli potrzebę zatrzymania postępującej germanizacji miejscowej ludności kaszubskiej. Milski porozumiał się z redaktorem „Gazety Toruńskiej” Władysławem Łebińskim i podpisał umowę na wydawanie gazety. Głównym kierunkiem programowym była ochrona miejscowej ludności pochodzenia polskiego i przeciwstawienie się naciskom pruskiej machiny państwowej. Redakcja przyciągnęła do współpracy dr Aleksandra Majkowskiego, który zainicjował wydawanie dodatku „Drużba”, drukowanego w gwarze kaszubskiej.

alt


Gazeta angażowała się w obronę praw ludności polskiej i jej języka. Krytykowała postawę pruskich księży i ich antypolskie kazania. Wspierała również inicjatywy patriotyczne: między innymi w 1900 roku za sprawą redaktora Milskiego i redakcji doszło do wydania w Gdańsku Krzyżaków, a rok wcześniej opublikowano pierwszy utwór literacki Aleksandra Majkowskiego, który pełnił wówczas przez krótki czas funkcję redaktora naczelnego. Wszystkie działania przedsiębiorcze, począwszy od zakupu nowych maszyn i zmiany szaty graficznej, miały miejsce już po utworzeniu Wolnego Miasta Gdańska. Od tego momentu gazeta stała się dziennikiem i zaczęła ukazywać się codziennie z wyjątkiem niedziel i świąt. Redaktor naczelny, Marek Formela w „Akapicie wydawcy” we wstępie do książki napisał:
…” Dla gdańskich, niemieckich nazistów była okruchem toksycznym, konfiskowano ją regularnie, a wielu twórców Gazety Gdańskiej zapłaciło życiem za udział w jej wydawaniu. Po raz ostatni trafiła do czytelników 22 maja 1939 roku pod numerem 116...
Wróciła w okolicznościach znacznie mniej dramatycznych pod liberalnym gdańskim sztandarem w lutym 1990 roku. I była widocznym znakiem wolności słowa, różnorodności postaw i opinii, istotnym elementem lokalnej demokracji-nigdy jej atrapą.
Dziś wydawana odrębnie jest nieuciążliwym utrapieniem dla smakoszy samorządowego autorytaryzmu. Polepsza ostrożność władzy i windykuje wiedzę, która dzieli się ona z publicznością niechętnie. Jest więc nadal gazetą ludową, objaśniająca okoliczności mniej znane ,a społecznie użyteczne. Prezentując z namysłem "inny punkt widzenia" podnosi współczesny poziom oświaty obywateli, a też jakość władzy poddanej obserwacji z placówki jej niedostępnej.

Współczesną Gazetę Gdańską ozdabia "Galeria sztuki gdańskiej". To osobne, autonomiczne terytorium redaktora, recenzenta, znawcy sztuk plastycznych, Stanisława Seyfrieda. Unikalny zapis jego myszkowania po zakamarkach pracowni, po galeriach, antykwariatach, aukcjach. Zapisy spotkań i rozmów z artystami, których obecność jest przywilejem naszego czasu. Lub spotkań z artystami, za których mówią ich dzieła, by nie poszły "na zatratę".

Wydobywa też z cienia malarzy przeoczonych przez tempo dnia, zbyt skromnych, a może tylko nazbyt staromodnych, by wyjść ze swoimi płótnami do publiczności.

To dziennikarstwo refleksji i namysłu a nie chwili.

W jakimś sensie jest w nim refleks myśli, którą posługiwał się Bernard Milski fundując polskiej społeczności w pruskim Gdańsku "gazetę ludową".

Licznym a uważnym Czytelnikom dostarczające co tydzień nową lekturę. Czyniące zadość deklaracji redaktora Jana Kwiatkowskiego z 1913 roku, by rozszerzać gazetę "doznając w tym dziele pomocy z grona Czytelników".

Można autorowi zazdrościć ich nagromadzenia. Wydając jego twórczość z okazji 130 urodzin "Gazety Gdańskiej" cechujemy jej historię własnym herbem.” Książka ukazała się nakładem wydawnictwa „Gazety Gdańskiej” i będzie do kupienia w wybranych gdańskich księgarniach, o czym osobno poinformujemy.

GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież