Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

NoNBN do Jose M. Barroso: Gdańsk nie zasługuje na Stolicę Kultury

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 czerwca 2011 13:14
- Komisja Europejska nie powinna wyróżniać miasta, które odwołując się do ideałów Solidarności, prowadzi jednocześnie wybitnie antyspołeczną politykę w stosunku do osób najuboższych – napisali w liście otwartym do José Manuela Barroso, Przewodniczącego Komisji Europejskiej członkowie Nic o Nas Bez Nas - Władze Gdańska nie zasłużyły na tytuł również dlatego, że nas – mieszkańców – nawet nie spytano o zdanie. Ani w sprawie ESK, ani w żadnej innej - tłumaczą.Zdaniem autorów listu, którego kopie trafiły także do Androull Vassiliou, Komisarz UE ds. Kultury, Bogdana Zdrojewskiego – polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Moniki Stępień, Wiceprzewodniczącej Panelu Ekspertów EKS2016,  powodem, dla którego Gdańsk nie powinien otrzymać tytułu Stolicy Kultury, jest „fałszywy wizerunek miasta” jako „czerpiącego inspirację z ideałów Solidarności, który próbuje się kreować na potrzeby ESK2016” i brak konsultacji decyzji dotyczących miasta z mieszkańcami.

- W 1980 roku Gdańsk trafił na czołówki gazet na całym świecie, kiedy narodziła się tu Solidarność – pierwszy niezależny związek zawodowy w bloku sowieckim. Pośród słynnych 21 postulatów, obok wolnych związków zawodowych, prawa do strajku i podwyżek pensji, widniało żądanie udostępnienia społeczeństwu większej ilości tanich mieszkań komunalnych. 30 lat po tamtych wydarzeniach, „demokratyczne” władze Gdańska postanowiły rozwiązać trwający wciąż kryzys mieszkaniowy poprzez sięgnięcie do kieszeni najuboższych – piszą w liście członkowie grupy NoNBN. - Nasz list ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi instytucji europejskich na sposób traktowania niezamożnych mieszkańców Gdańska, ale chcemy również aby skłonił do refleksji wszystkich odpowiedzialnych za taki stan rzeczy – wszystkich, którzy w imię własnej wygody pozostają bierni wobec antyspołecznej polityki Pawła Adamowicza. Mamy nadzieję, że wywoła on szeroką debatę na temat tego, kto i w jaki sposób decyduje o wyborze kierunku, w jakim zmierza nasze miasto – wyjaśniają w oświadczeniu prasowym.


Autorzy listu podkreślają, że ESK „mogłaby odnieść realny – społeczny, nie tylko finansowy – sukces, gdyby istniały instytucje kulturalne i organizacje obywatelskie niezależne od władz miasta. Niestety, prowadzona przez 12 lat rządów Pawła Adamowicza polityka przekupstwa za pomocą tanich miejskich lokali, nagród, grantów czy miejsc na listach wyborczych doprowadziła do sytuacji, w której takich instytucji po prostu nie ma. Większość obywatelskich stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, ośrodków kulturalnych i społecznych, organów samorządowych, lokalnych uniwersytetów, a nawet mediów jest w taki czy inny sposób uzależniona od prezydenta i boi się mu sprzeciwić” - twierdzą.


- Żyjemy w wolnym kraju, każdy może robić, co mu się żywnie podoba i pisać listy do kogo tylko chce – komentuje wiceprezydent Maciej Lisicki, który przyznaje, że listu nie czytał, bo przebywa za granicą. - Ja zbieram pocztówki, może pan Muzioł [jeden z działaczy NoNBN] lubi pisać listy – ironizuje. - Jedni piszą listy, drudzy rozwiązują realne problemy.
- Nie mam w zwyczaju komentować cudzej korespondencji – ucina Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Pawła Adamowicza.
- To przykre, że władze miasta nabierają w takiej sytuacji wody w usta i nie chcą dyskutować na temat istotnego problemu - odpowiada Łukasz Muzioł z grupy Nic o Nas Bez Nas. - Nie ukrywam, że to właśnie takie zachowania władz były przyczyną powstania tego listu - twierdzi. 


Pomysł listu nie podoba się Sławomirowi Czarneckiemu z Biuro Gdańsk i Metropolia - ESK 2016.

- Grupa rozpoczyna rozmowę na temat Europejskiej Stolicy Kultury za pośrednictwem mediów i listu otwartego, podczas gdy zawsze byliśmy i jesteśmy gotowi do współdziałania. Przyjmujemy ten list jako głos w dyskusji, jednocześnie jesteśmy świadomi, że termin jego publikacji jest obliczony raczej na osłabienie szans Gdańska w staraniach o tytuł ESK 2016 niż na otwarcie debaty na temat polityki społecznej i neoliberalizmu - stwierdza w oświadczeniu.

Czarnecki podkreśla jednak, że on i osoby zaangażowane w promocję ESK są gotowe dyskutować na temat treści zawartych w liście.


Nieformalna grupa Nic o Nas Bez Nas od dwóch lat próbuje powstrzymać reformę czynszów komunalnych w Gdańsku. Reforma, po niewielkich modyfikacjach wymuszonych  przez interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich [czytaj więcej tutaj] ma wejść w życie 1 września br.

Zmiany wprowadzane od września, polegają m.in. na podniesienie stawek bazowych czynszów do wysokości 10,20 zł i 9,69 na terenie całego miasta. Zdaniem członków grupy oznacza to wysokie - nawet o 150% podwyżki czynszów dla niemal wszystkich mieszkańców. Adwokat reformy, wiceprezydent Maciej Lisicki twierdzi tymczasem, że jest ona wycelowana w zamożnych mieszkańców, którzy nie powinni korzystać z zasobu komunalnego, a biedniejsi nie stracą dzięki systemowi ulg. Grupa udostępnia pełną treść listu otwartego na swojej stronie internetowej.


Jacek Wierciński

fot. Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież