Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

NoNBN do Jose M. Barroso: Gdańsk nie zasługuje na Stolicę Kultury

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 czerwca 2011 13:14
- Komisja Europejska nie powinna wyróżniać miasta, które odwołując się do ideałów Solidarności, prowadzi jednocześnie wybitnie antyspołeczną politykę w stosunku do osób najuboższych – napisali w liście otwartym do José Manuela Barroso, Przewodniczącego Komisji Europejskiej członkowie Nic o Nas Bez Nas - Władze Gdańska nie zasłużyły na tytuł również dlatego, że nas – mieszkańców – nawet nie spytano o zdanie. Ani w sprawie ESK, ani w żadnej innej - tłumaczą.Zdaniem autorów listu, którego kopie trafiły także do Androull Vassiliou, Komisarz UE ds. Kultury, Bogdana Zdrojewskiego – polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Moniki Stępień, Wiceprzewodniczącej Panelu Ekspertów EKS2016,  powodem, dla którego Gdańsk nie powinien otrzymać tytułu Stolicy Kultury, jest „fałszywy wizerunek miasta” jako „czerpiącego inspirację z ideałów Solidarności, który próbuje się kreować na potrzeby ESK2016” i brak konsultacji decyzji dotyczących miasta z mieszkańcami.

- W 1980 roku Gdańsk trafił na czołówki gazet na całym świecie, kiedy narodziła się tu Solidarność – pierwszy niezależny związek zawodowy w bloku sowieckim. Pośród słynnych 21 postulatów, obok wolnych związków zawodowych, prawa do strajku i podwyżek pensji, widniało żądanie udostępnienia społeczeństwu większej ilości tanich mieszkań komunalnych. 30 lat po tamtych wydarzeniach, „demokratyczne” władze Gdańska postanowiły rozwiązać trwający wciąż kryzys mieszkaniowy poprzez sięgnięcie do kieszeni najuboższych – piszą w liście członkowie grupy NoNBN. - Nasz list ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi instytucji europejskich na sposób traktowania niezamożnych mieszkańców Gdańska, ale chcemy również aby skłonił do refleksji wszystkich odpowiedzialnych za taki stan rzeczy – wszystkich, którzy w imię własnej wygody pozostają bierni wobec antyspołecznej polityki Pawła Adamowicza. Mamy nadzieję, że wywoła on szeroką debatę na temat tego, kto i w jaki sposób decyduje o wyborze kierunku, w jakim zmierza nasze miasto – wyjaśniają w oświadczeniu prasowym.


Autorzy listu podkreślają, że ESK „mogłaby odnieść realny – społeczny, nie tylko finansowy – sukces, gdyby istniały instytucje kulturalne i organizacje obywatelskie niezależne od władz miasta. Niestety, prowadzona przez 12 lat rządów Pawła Adamowicza polityka przekupstwa za pomocą tanich miejskich lokali, nagród, grantów czy miejsc na listach wyborczych doprowadziła do sytuacji, w której takich instytucji po prostu nie ma. Większość obywatelskich stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, ośrodków kulturalnych i społecznych, organów samorządowych, lokalnych uniwersytetów, a nawet mediów jest w taki czy inny sposób uzależniona od prezydenta i boi się mu sprzeciwić” - twierdzą.


- Żyjemy w wolnym kraju, każdy może robić, co mu się żywnie podoba i pisać listy do kogo tylko chce – komentuje wiceprezydent Maciej Lisicki, który przyznaje, że listu nie czytał, bo przebywa za granicą. - Ja zbieram pocztówki, może pan Muzioł [jeden z działaczy NoNBN] lubi pisać listy – ironizuje. - Jedni piszą listy, drudzy rozwiązują realne problemy.
- Nie mam w zwyczaju komentować cudzej korespondencji – ucina Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Pawła Adamowicza.
- To przykre, że władze miasta nabierają w takiej sytuacji wody w usta i nie chcą dyskutować na temat istotnego problemu - odpowiada Łukasz Muzioł z grupy Nic o Nas Bez Nas. - Nie ukrywam, że to właśnie takie zachowania władz były przyczyną powstania tego listu - twierdzi. 


Pomysł listu nie podoba się Sławomirowi Czarneckiemu z Biuro Gdańsk i Metropolia - ESK 2016.

- Grupa rozpoczyna rozmowę na temat Europejskiej Stolicy Kultury za pośrednictwem mediów i listu otwartego, podczas gdy zawsze byliśmy i jesteśmy gotowi do współdziałania. Przyjmujemy ten list jako głos w dyskusji, jednocześnie jesteśmy świadomi, że termin jego publikacji jest obliczony raczej na osłabienie szans Gdańska w staraniach o tytuł ESK 2016 niż na otwarcie debaty na temat polityki społecznej i neoliberalizmu - stwierdza w oświadczeniu.

Czarnecki podkreśla jednak, że on i osoby zaangażowane w promocję ESK są gotowe dyskutować na temat treści zawartych w liście.


Nieformalna grupa Nic o Nas Bez Nas od dwóch lat próbuje powstrzymać reformę czynszów komunalnych w Gdańsku. Reforma, po niewielkich modyfikacjach wymuszonych  przez interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich [czytaj więcej tutaj] ma wejść w życie 1 września br.

Zmiany wprowadzane od września, polegają m.in. na podniesienie stawek bazowych czynszów do wysokości 10,20 zł i 9,69 na terenie całego miasta. Zdaniem członków grupy oznacza to wysokie - nawet o 150% podwyżki czynszów dla niemal wszystkich mieszkańców. Adwokat reformy, wiceprezydent Maciej Lisicki twierdzi tymczasem, że jest ona wycelowana w zamożnych mieszkańców, którzy nie powinni korzystać z zasobu komunalnego, a biedniejsi nie stracą dzięki systemowi ulg. Grupa udostępnia pełną treść listu otwartego na swojej stronie internetowej.


Jacek Wierciński

fot. Patryk Zdrojewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #22 Uszak 2011-06-20 08:50
Cytuję ja:
Cytuję Reno:
Zwróćcie uwagę, że NIGDZIE nie pojawiła się o tym informacja


a może dziennikarze nie są tacy głupi i poznali że jest to typowo polityczna zagrywka obliczona na publikacje medialne właśnie w
dniu wizyty komisji?


No ale tym samym "niegłupim" dziennikarzom nie przeszkadza to w codziennym pisaniu peanów na cześć władzy, które oczywiście nie są typowo politycznymi zagrywkami.
Cytować
 
 
0 #21 ??? 2011-06-19 20:24
Cytuję Reno:
moim zdaniem to porażająca i smutna nierzetelność...


a moim zdaniem porażająca i smutna nierzetelność to powielanie bzdur, kłamstw i oszczerstw zawartych w tym paszkwilu.
Cytować
 
 
0 #20 ja 2011-06-19 09:46
Cytuję Reno:
Zwróćcie uwagę, że NIGDZIE nie pojawiła się o tym informacja


a może dziennikarze nie są tacy głupi i poznali że jest to typowo polityczna zagrywka obliczona na publikacje medialne właśnie w
dniu wizyty komisji?
Cytować
 
 
+1 #19 123 2011-06-18 20:32
Cytuję rafał:
a ja uważam że opublikowanie tego listu tuż przed finałem zmagań o ESK i taki nagły atak w tą stronę nie jest głosem w dyskusji, czy chęcią dialogu, ale wyrachowanym zagraniem politycznym ze strony tych, co niby tak bardzo gardzą polityką i politykierstwem . na zasadzie - musicie spełnić nasze żądania bo inaczej narobimy wam gnoju wszędzie gdzie się da. na szczęście wiele osób potrafi to dostrzec i właściwie ocenić.


Zgadzam się calkowicie.
Cytować
 
 
+1 #18 Reno 2011-06-18 11:47
Zwróćcie uwagę, że NIGDZIE nie pojawiła się o tym informacja.

Wszystkie Trójmiejskie media, kierując się specyficznie pojmowanym 'interesem publicznym' udały, że nic się nie stało.

moim zdaniem to porażająca i smutna nierzetelność...

Chciałbym żeby Gdańsk dostał ESK i nie znam za bardzo tematu, w którym działają ci ludzie, chociaż nazwa mi sie o uszy obiła, ale chciałbym być informowany o tym co się dzieje, nawet jak to jest do d....

od tego są media, koniec kropka.
żenua i wstyd dla po całości..

R.
Cytować
 
 
+2 #17 rafał 2011-06-17 16:01
nie jestem fanem PO. ale i tak uważam że taki tytuł jak ESK byłby korzyścią dla gdańska i gdańszczan. tych biednych też. ale ok - można też siąść i biadolić jak to nam źle i jak to nic się nie zmienia na lepsze.
Cytować
 
 
-5 #16 rogal 2011-06-17 14:20
gustliku, możesz swój wpis cytować jeszcze ze 20 razy...
i tak nikt z "fanów przekrętu" [zwolenników PełO] nie jest w stanie tego pojąć :(
przecież liczy się tylko kasa, kasa, kasa!
Cytować
 
 
+5 #15 gustlik 2011-06-17 11:06
nie pracowalem tam na zmywaku jełopie.

Cytuję robert c.:
Przypomnij - za czyje pieniążki miałeś okazję tam pojechać? :)

sory, ale nie każdy wie o co chodzi.
to przepychanka między działaczmi i urzędnikami?
bo tak to wygląda..

uważam, że to ważny list, bo może na serio jeśli Gdańsk bardziej poszedłby w stronę otwarcia na mieszkańców i jakiegoś eksperymentu [przynajmniej w polskiej skali] z debatą publiczną [SOLIDARNOSC to była właśnie partycypacja i obywatelskość!! !] itp.
a nie w stronę wielkich Wałęsów i papieży na zaspie i stołów inspirowanych kształtem logo S, to byłaby szansa na docenienie, a tak, nawet bez żadnych listów wygra z nami Wawa czy innny Wrocław.
Cóż.. mądry Polak po szkodzie..
Cytować
 
 
+1 #14 ups 2011-06-17 11:02
argumenty użyte w liście są bardzo trafne. Skoro naszym dziedzictwem jest Solidarność, jeśli mamy jej używać jako argumentu do promocji Gdańska, to należy sobie zadać pytanie - czy w Gdańsku coś pozostało po tej solidarności, choćby w działaniu władz miasta, w prowadzeniu przez nią polityki społecznej, albo istnienia demokratycznych procedur - takich jak samorządność i konsultacje społeczne. Nic takiego.
Nie można ciągle rządzić PRowo, albo bawimy się w odgrywanie Gdańska którego nie ma, albo jasno stąpamy po ziemi i mówimy jak jest.
Cytować
 
 
+1 #13 Uszak 2011-06-17 10:46
Cytuję gda:
pełna zgoda. żenadą jest, że jakikolwiek portal teraz się tym w ogóle zajmuje. ale od wybrzeża24 za wiele oczekiwać nie można


Paweł, zajmij się lepiej rządzeniem miastem, a nie takie bzdury wypisujesz. To że innym mediom płaci się, żeby pisały tylko o tym, jaki to Gdańsk piękny i cudowny nie znaczy, że każdy musi tak robić.

A co Gdańska jako stolicy kultury to pierwszy przykład z brzegu: na nocy muzeum nikt nawet nie pomyślał, żeby dodatkowy transport miejski ludziom skombinować. To pokazuje, jak się tu kulturę traktuje.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież