W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Komunałki 51 groszy taniej, bo uchwała niezgodna z prawem

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 maja 2011 13:07Rada Miasta musi zmienić zapisy wchodzącej w życie „Uchwały o wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Gdańska na lata 2009-2013” - orzekł Rzecznik Praw Obywatelskich. Urzędnicy zmian nie chcą i proponują uchwałę, która wnosi tylko kosmetyczne różnice.

Na najbliższym, czwartkowym posiedzeniu pod obrady trafi projekt zmieniający zapisy uchwały. Rzecznik Praw Obywatelskich w odpowiedzi na skargę jednej z mieszkanek Śródmieścia, domaga się wprowadzenia w Gdańsku zróżnicowanych stawek czynszowych w zależności od położenia budynków. To przekreślenie ujednoliconych czynszów w wysokości 10,20 zł, których gorącym zwolennikiem jest wiceprezydent Maciej Lisicki.

W połowie maja do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Rady Miasta, trafił list Zastępcy Rzecznika, w którym Stanisław Trociuk tłumaczy, że „istnieje obawa niezasadnego obciążenia lokatorów budynków położonych np. w strefie peryferyjnej” i związku z tym domaga się wydzielenia w mieście stref o zróżnicowanej wysokości czynszów.
Zapisy obowiązującej uchwały zostały zdaniem rzecznika: „wydane z obrazą bezwzględnie obowiązujących norm”. Na podstawie Ustawy o Ochronie Lokatorów i Konstytucji wnioskuje o stwierdzenie nieważności punktów uchwały zrównujących stawki bazowe czynszów w mieście na poziomie 10,20 zł.

W reakcji na list urzędnicy przygotowali projekt zmian, który ustala podział miasta na: strefę centralną („Podwale Przedmiejskie - Bogusławskiego - Targ Węglowy - Targ Drzewny - Podwale Staromiejskie - Targ Rybny - Pobrzeże Rybackie - Długie Pobrzeże - Podwale Przedmiejskie wraz z  zabudową po obu stronach ulic granicznych”), gdzie rzeczywiście obowiązywać będzie stawka 10,20 zł i pozostały obszar miasta (czyli w 98% przypadków) mieszkańcy zapłacą o... 5 procent mniej, czyli 9,69 zł.

Czy takie kosmetyczne zmiany wystarczą?
- Biuro Rzecznika nie może komentować projektów. Komentujemy tylko wchodzące w życie akty prawne – dowiadujemy się w biurze RPO.
- Nowy przepis w czwartek trafi pod obrady Rady Miasta, ale w życie wejdzie w czerwcu – zapowiada Michał Piotrowski z biura prasowego prezydenta miasta.

Czy nowy przepis oznaczał będzie konieczność wysłania kolejnych powiadomień do lokatorów (dotychczas otrzymywali informacje o ujednoliconej stawce 10,20)?
- Będziemy rozsyłać informację jako aneks do już rozesłanych nowych umów  - zapowiada Piotrowski.

Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież