Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ... (Nie)wybuchowe odkrycie na Bielańskiej » W czwartek 19 stycznia przy ul. Bielańskiej 5 znaleziono niewybuch. Został on odkryty w trakcie prac...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Kojotki postawiły się hokeistkom Stoczniowca
niedziela, 22 stycznia 2023 21:18
Kojotki postawiły się hokeistkom Stoczniowca
Zwycięstwem zakończyły sezon zasadniczy PLHK hokeistki
Czajka sprawdzi Kaczmarka, Michniewicz vs
sobota, 10 grudnia 2022 10:54
Czajka sprawdzi Kaczmarka, Michniewicz vs
Ligowi piłkarze już na urlopach. Szatnie puste i jedynie w biurach
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Muzeum II Wojny Światowej otrzymało zgodę na realizację części inwestycji na terenie pola bitwy na Westerplatte

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 grudnia 2020 16:05

15 grudnia 2020 r. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał decyzję o zezwoleniu na realizację części inwestycji polegającej na „Budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”, obejmującej teren działki 25/2 obr. 062 Gdańsk, której to decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie uprawnione do realizacji kolejnych prac przygotowawczych i inwestycyjnych na terenie pola bitwy na Westerplatte.


Teren działki nr 25/2 obr. 062 Gdańsk znajduje się na obszarze Pomnika Historii „Pole bitwy na Westerplatte”. Na terenie nieruchomości znajdują się relikty: Budynku Zawiadowcy Stacji, Magazynów nr 1, 2, 3, 4, 8, 10, 11, 12, budynku Willi Oficerskiej, Wartowni nr 5, Kasyna Podoficerskiego, Starych Koszar i Budynku Administracyjnego oraz obiekty Wieża i Schron BAS, Placówka „FORT”, cmentarz obrońców Westerplatte, fundament betonowy pod czołg, wystawy plenerowe w postaci ram betonowych, pomnik z napisem „Westerplatte”, budynki kubaturowe. Tym samym na wskazanym terenie znajdują się relikty kliku obiektów kluczowych dla funkcjonowania i obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Udokumentowanie metodami archeologicznymi stanu zachowania Placówki „Fort”, całości reliktów Willi Oficerskiej, Wartowni nr 5 czy magazynów amunicyjnych jest niezbędne do opracowania koncepcji ich trwałego zabezpieczenia i wyeksponowania w ramach rewaloryzacji pola bitwy na Westerplatte. Ponadto źródła archiwalne wskazują, że w okolicy Placówki „Fort” we wrześniu 1939 r. został pochowany jeden z poległych Obrońców Westerplatte – legionista Mieczysław Krzak. Odnalezienie zapomnianej mogiły polskiego żołnierza oraz potwierdzenie jego tożsamości będzie dopełnieniem działań Muzeum zmierzających do godnego pochówku wszystkich poległych Obrońców Westerplatte.


Przekazanie przez Wojewodę Pomorskiego użytkowania działki nr 25/2 na rzecz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wpisuje się ściśle w założenia programowe inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, które zostały zaprezentowane opinii publicznej 25 sierpnia 2020 r. Zgodnie z założeniami I etap inwestycji dotyczy m.in. przebudowy cmentarza wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, którego koncepcja urbanistyczno-architektoniczna jest aktualnie wybierana przez Sąd Konkursowy (obrady trwające w dniach 14-16 grudnia br.). Działania Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na rzecz przywrócenia godności miejscu – symbolowi jakim jest Westerplatte, są realizowane dzięki narzędziom formalno – prawnym umożliwiającym skuteczne działania inwestycyjne, jak i konsekwentnemu i przemyślanemu działaniu Muzeum II Wojny Światowej – instytucji statutowo predestynowanej do ochrony i upamiętnienia tego szczególnego pola bitwy z 1939 r.


Dla przypomnienia, 28 sierpnia 2020 r. na podstawie ostatecznej decyzji Wojewody Pomorskiego o zezwoleniu na realizację części inwestycji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stało się użytkownikiem działki nr 68 obr. 062 Gdańsk. Pozyskanie następnej – po działce nr 68 obr. 062 Gdańsk, nieruchomości znajdującej się na półwyspie Westerplatte jest kolejnym krokiem w budowie plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, będącego inwestycją celu publicznego, o znaczeniu ogólnopolskim jak i międzynarodowym.

źródło muzeum1939.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież