"Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
piątek, 17 maja 2024 17:15
Lechia Gdańsk z licencją na grę w Ekstraklasie
Komisja ds. licencji klubowych PZPN pozytywnie rozpatrzyła

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Muzeum II Wojny Światowej otrzymało zgodę na realizację części inwestycji na terenie pola bitwy na Westerplatte

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 grudnia 2020 16:05

15 grudnia 2020 r. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wydał decyzję o zezwoleniu na realizację części inwestycji polegającej na „Budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”, obejmującej teren działki 25/2 obr. 062 Gdańsk, której to decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie uprawnione do realizacji kolejnych prac przygotowawczych i inwestycyjnych na terenie pola bitwy na Westerplatte.


Teren działki nr 25/2 obr. 062 Gdańsk znajduje się na obszarze Pomnika Historii „Pole bitwy na Westerplatte”. Na terenie nieruchomości znajdują się relikty: Budynku Zawiadowcy Stacji, Magazynów nr 1, 2, 3, 4, 8, 10, 11, 12, budynku Willi Oficerskiej, Wartowni nr 5, Kasyna Podoficerskiego, Starych Koszar i Budynku Administracyjnego oraz obiekty Wieża i Schron BAS, Placówka „FORT”, cmentarz obrońców Westerplatte, fundament betonowy pod czołg, wystawy plenerowe w postaci ram betonowych, pomnik z napisem „Westerplatte”, budynki kubaturowe. Tym samym na wskazanym terenie znajdują się relikty kliku obiektów kluczowych dla funkcjonowania i obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Udokumentowanie metodami archeologicznymi stanu zachowania Placówki „Fort”, całości reliktów Willi Oficerskiej, Wartowni nr 5 czy magazynów amunicyjnych jest niezbędne do opracowania koncepcji ich trwałego zabezpieczenia i wyeksponowania w ramach rewaloryzacji pola bitwy na Westerplatte. Ponadto źródła archiwalne wskazują, że w okolicy Placówki „Fort” we wrześniu 1939 r. został pochowany jeden z poległych Obrońców Westerplatte – legionista Mieczysław Krzak. Odnalezienie zapomnianej mogiły polskiego żołnierza oraz potwierdzenie jego tożsamości będzie dopełnieniem działań Muzeum zmierzających do godnego pochówku wszystkich poległych Obrońców Westerplatte.


Przekazanie przez Wojewodę Pomorskiego użytkowania działki nr 25/2 na rzecz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wpisuje się ściśle w założenia programowe inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, które zostały zaprezentowane opinii publicznej 25 sierpnia 2020 r. Zgodnie z założeniami I etap inwestycji dotyczy m.in. przebudowy cmentarza wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, którego koncepcja urbanistyczno-architektoniczna jest aktualnie wybierana przez Sąd Konkursowy (obrady trwające w dniach 14-16 grudnia br.). Działania Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na rzecz przywrócenia godności miejscu – symbolowi jakim jest Westerplatte, są realizowane dzięki narzędziom formalno – prawnym umożliwiającym skuteczne działania inwestycyjne, jak i konsekwentnemu i przemyślanemu działaniu Muzeum II Wojny Światowej – instytucji statutowo predestynowanej do ochrony i upamiętnienia tego szczególnego pola bitwy z 1939 r.


Dla przypomnienia, 28 sierpnia 2020 r. na podstawie ostatecznej decyzji Wojewody Pomorskiego o zezwoleniu na realizację części inwestycji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stało się użytkownikiem działki nr 68 obr. 062 Gdańsk. Pozyskanie następnej – po działce nr 68 obr. 062 Gdańsk, nieruchomości znajdującej się na półwyspie Westerplatte jest kolejnym krokiem w budowie plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, będącego inwestycją celu publicznego, o znaczeniu ogólnopolskim jak i międzynarodowym.

źródło muzeum1939.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież