TVP 3 Gdańsk w likwidacji: L. Sarnowski szefem rady programowej » Starosta sztumski, Leszek Sarnowski, został przewodniczącym nowej rady programowej TVP 3 Gdańsk w li... Nawrocki nie zwalnia tempa! Na arenie Jaguar zagrał z młodzieżą. "Spor... » Karol Nawrocki powrócił do akcji „Dobry ruch”. Obywatelski kandydat na prezydenta zagrał w piłkę noż... Stanowski pyta TVP w likwidacji o jej udział w "debacie" Trzaskowskieg... » „Proszę także o wskazanie daty, kiedy Telewizja Polska S.A. w likwidacji może udostępnić Komitetowi ... Agnieszka Pomaska i jej mąż w firmie szkolącej ministerstwa » W zaktualizowanym oświadczeniu majątkowym za 2023 rok posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Poma... Joanna Senyszyn wraca pod szyldem SLD. Ale jest haczyk » Joanna Senyszyn ogłosiła swój powrót na polityczną scenę. Wybiera zaskakującą drogę – start w wybora... Wyjątkowa rozmowa! Prof. Zybertowicz i Daniel Nawrocki. "Młodzi ludzie... » Nietypowy duet! Przy okazji spotkania Karola Nawrockiego ze środowiskiem kultury w ramach jednego z ... „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych”. Karol Nawrocki pokazał dwie ... » „Bon na kulturę” i „Impresariat Młodych” - to dwie inicjatywy ustawodawcze, które Karol Nawrocki zap... Afera MBA w Gdańsku. Muszą odejść z rad nadzorczych » Sześć nazwisk zniknęło z Biuletynów Informacji Publicznej miejskich spółek w Gdańsku. Powód? Urzędni... Politycy i mieszkańcy Gdańska razem przeciwko nielegalnej imigracji » W niedzielę, 30 marca 2025 roku, w Gdańsku odbył się protest przeciwko nielegalnej imigracji w Polsc... Przeciw niszczeniu Polski! » Apel więźniów politycznych stanu wojennego oraz działaczy podziemnej „Solidarności”. Sygnatariusze n...
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
sobota, 01 lutego 2025 09:34
Azyl gdańskiej władzy - parkowanie w centrum za friko
Blisko 7 godzin debatowali radni Gdańska i przedstawiciele miejskiej
Wybrzeże wygrało, ale..
środa, 16 kwietnia 2025 12:41
Wybrzeże wygrało, ale..
Bez fajerwerków na inauguracje rozgrywek Krajowej Ligi Żużlowej w
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
sobota, 05 kwietnia 2025 07:53
Z jazzowej półki: Nonszalancki Argentyńczyk
Zawsze w kapeluszu, elegancko ubrany, czasami z papierosem w ustach,

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

16 grudnia roku bieżącego, 50 lat po dramacie...

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 grudnia 2020 13:16

16 grudnia tego roku znów zapłonęły znicze pamięci, odprawiona została uroczysta msza św. w intencji zabitych, rannych i represjonowanych, złożone były kwiaty pod pomnikami, wzniesionymi ku pamięci tych, którzy zginęli od kul i granatów dymnych, pod gąsienicami transporterów TOPAZ. Inni wyszli z opresji bez nogi, ręki, z przestrzelonymi płucami - bo władza chciała utrzymać swoje przywileje za wszelką cenę, a ludzie władzy chcieli się przy niej utrzymać, wbrew przyzwoitości a nawet wbrew kalkulacjom mocodawców na Kremlu.


- Wolność nie wykuwała się w debatach, ale w zmaganiach z okupantem. Musimy pamiętać o tych, którzy przelali krew za wolną Polskę - mówił premier Mateusz Morawiecki w środę podczas uroczystości na placu Solidarności, pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970, gdyż „oddanie sprawiedliwości tym, którzy walczyli o wolność, pamiętanie o winie reżimu komunistycznego, zbrodniarzy komunistycznych i ich spadkobierców, jest nieodzowne dla dzisiejszej Polski, by była oparta o prawdę".
Słowa tym słuszniejsze i aktualne, że spadkobiercy reżimu i jego sługi są nadal w różnych politycznych obozach od lewa do prawa.

alt


- Musimy również pamiętać o winie i odpowiedzialności tych, którzy za tamte zbrodnie nie ponieśli żadnej kary. Musimy pamiętać ku przestrodze, ale także pamiętając o tym, że to sądy wolnej Polski nie były w stanie w realny sposób ukarać prawdziwych mocodawców, tych, którzy byli odpowiedzialni za strzelanie do bezbronnych, niewinnych ludzi - dodał premier, syn założyciela Solidarności Walczącej.


Premier Morawiecki zwrócił uwagę na specyficzny zabieg semantyczny. W historiografii PRL na zbrodnię z 1970 roku (podobnie z 1956) używano określenia "wydarzenia grudniowe", „wydarzenia poznańskie”, aby nie mówić o zbrodni, której dopuściły się władze PRL, a „przecież to była prawdziwa masakra na niewinnej ludności” – jak powiedział Morawiecki.

alt


Nawiązując do mało znanego epizodu Grudnia, czyli żądania zmian w związkach zawodowych Morawiecki dodał:
- Jeszcze w tamtym grudniu padły postulaty wolnych związków zawodowych i z krwi tamtych ofiar Grudnia '70 narodziła się dziesięć lat później „Solidarność”.
I dalej:
- To poukładanie rzeczy we właściwy sposób, oddanie sprawiedliwości tym, którzy o wolność walczyli, także pamiętanie przynajmniej o winie i domaganie się kary dla tych, którzy byli rzeczywistymi mocodawcami i pamiętanie o winie reżimu komunistycznego, zbrodniarzy komunistycznych i ich spadkobierców, jest nieodzowne dla dzisiejszej Polski, po to, by była ona oparta po prostu o prawdę - powiedział premier w Gdańsku.


Premier Morawiecki opublikował 16 grudnia też tekst na Facebooku:
"W Grudniu 1970 miałem niewiele ponad dwa lata, więc z tymi tragicznymi wydarzeniami nie mogę wiązać żadnych własnych wspomnień. Temat ten był jednak obecny w moim domu. O bohaterskich robotnikach Wybrzeża sporo słyszałem. Było więc dla mnie jasne, że w Grudniu 1970 moi rodacy z kilku nadmorskich miast podjęli odważną próbę nierównej walki z narzuconym Polsce reżimem. Budziło to we mnie podziw, szacunek, wdzięczność. Potem dane mi było poznać ludzi, którzy w wydarzeniach Grudnia uczestniczyli lub byli ich świadkami. Kilka lat ode mnie starszy Romek Zwiercan (Solidarność Walcząca – dop. red.) mieszkał wtedy w Gdyni. Szarże czołgów i strzelanie ostrą amunicją do protestujących tłumów oglądał z okien swojego mieszkania”.

alt


Swoistą klamrą między 1970 a 1981 rokiem był gest zapalenia znicza przez Krzysztofa Doślę, przewodniczącego ZRG NSZZ „S”, wśród wiązanek kwiatów, przy tablicy ku czci ofiar stanu wojennego”. Symboliczna była obecność oficerów Wojska Polskiego i policji oraz delegacji ze szkoły w Łęgowie, noszącej zaszczytne imię Bohaterów Grudnia '70.
- Pamiętamy o bohaterach 1970 roku, o ofiarach powstania poznańskiego Czerwca ’56 oraz stanu wojennego. O 10 tysiącach internowanych, o 12 tysiącach skazanych z dekretu o stanie wojennym. 16 grudnia 1970 roku, w trzecim dniu strajku, wychodzący stoczniowcy zostali ostrzelani z ostrej broni. Dwóch zginęło, dziewięciu było rannych. To dla nas jest miejsce święte. W czwartym dniu stanu wojennego spacyfikowano stocznię. 16 grudnia w kopalni „Wujek” zastrzelono dziewięciu górników. Mamy kogo wspominać, za kogo się modlić i myśleć, jak tę wiedzę przekazać następnym pokoleniom – mówił do zgromadzonych lider oświatowej „Solidarności” Wojciech Książek.


Biskup, wikariusz generalny metropolii gdańskiej ks. dr Zbigniew Zieliński w modlitwie użył cytatu z Psalmu 29 w tłumaczeniu Czesława Miłosza:
- Pan da siłę swojemu ludowi. Pan da swojemu ludowi błogosławieństwo pokoju. Stajemy w miejscu upamiętniającym kainową zbrodnię sprzed pięćdziesięciu laty. Padł rozkaz strzelania do spieszących do pracy. Przywilejem jest oczekiwanie wymierzenia sprawiedliwości. Przywilejem człowieka jest dążenie do sprawiedliwości – mówił biskup Zieliński, podkreślając, że chęć odwetu powinna być zastąpiona przebaczeniem, ale nie rezygnacją z prawdy.


Uczestnicy ceremonii rocznicowej zapalili też znicze pod tablicą upamiętniającą Grudzień '70 na budynku dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR oraz przy płaskorzeźbie „Tolka” Browarczyka, który padł od kuli 17 grudnia 1981 roku, upamiętniającej ofiary stanu wojennego.


O godz. 17 w kościele św. Brygidy w Gdańsku rozpoczęła się uroczysta msza święta. Liturgii przewodniczył administrator apostolski archidiecezji gdańskiej ks. biskup Jacek Jezierski. W świątyni, w związku z ograniczeniami epidemicznymi, obecni byli tylko uczestnicy za zaproszeniami w tym m.in. opozycjoniści z czasów PRL oraz parlamentarzyści, samorządowcy.
- Dziś posiadamy dużą wiedzę o dramacie roku 1970. To zasługa świadków zdarzeń, dociekliwych historyków, autorów wspomnień, a także dziennikarzy i nauczycieli. Obliczono już, ile wówczas osób zginęło, choć zebrane dane nie muszą być ostateczne. Ustalono, gdzie odbyły się pogrzeby ofiar strajku pod osłoną nocy. Były to pogrzeby pośpieszne, czasami bez obecności najbliższych. Ustalono też, ilu żołnierzy brało udział w operacjach przeciw robotnikom, ilu milicjantów, ilu funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Po roku 1989 nie określono do końca odpowiedzialności osób, które decydowały o użyciu broni przeciw robotnikom. A przecież istnieje nie tylko odpowiedzialność moralna, ale też polityczna i prawna. Odpowiedzialność za popełnione zło, za nieudolność w zarządzaniu sytuacją kryzysową, za nieład organizacyjny służb porządkowych - mówił biskup Jezierski.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież