Małgorzata Tarasiewicz odznaczona krzyżem komandorskim Orderu Odrodzen... » W sobotę 15 stycznia we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego,... Zbigniew Kuźmiuk: Energetyczny pistolet przystawiony do głowy na konce... » Z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem, europosłem z frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, b. polity... Partnerska Cedrowa » Przebudowa znaczącego dla dzielnic Ujeścisko i Łostowice, ale peryferyjnego dla aglomeracji traktu k... Gem, set, SKT! Klęska Karnowskiego » Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przegrał z kretesem wojnę, którą wytoczył Sopockiemu Klubowi Teniso... Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych » 1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów. W ... W tygodniku „Sieci”: Kurski kontra kłamstwa » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, który wyjaśnia, dlaczego ... Daniel Obajtek: Skala Orlenu szansą Lotosu » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem Zarządu PKN ORLEN- Nowe informacje, dotyczące Lotosu i jego f... „Wejście w historię”: kamień graniczny z granicy polsko-niemieckiej sp... » 13 stycznia 2022 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało kolejną odsłonę cyklu „Wejści... Pomorskie na trzecim miejscu w kraju pod względem wystawionych e-skier... » Blisko 4 miliony elektronicznych skierowań zostało wystawionych w województwie pomorskim w trakcie p... Sto lat Gedanii - a stadion... » Każde świadectwo dotyczące przeszłości polskich gdańszczan, ich działalności i życia powinno być chr...
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
środa, 19 stycznia 2022 14:53
Wyższe mandaty nie ograniczyły wykroczeń drogowych
1 stycznia 2022 roku o północy kierowców i pieszych zaczął
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
środa, 19 stycznia 2022 20:33
Trefl awansował do 1/4 Pucharu Polski
Siatkarze Trefla wygrali pierwszy mecz w 2022 roku. Podopieczni
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:15
Lech Kulwicki: Okiem kapitana
Lech Kulwicki to legendarny kapitan biało-zielonych. Prowadził

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta włoskich mórz
wtorek, 11 stycznia 2022 12:02
Artysta włoskich mórz
Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w Przemyślu, ale uważany

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Requiem dla Oliwy

Ocena użytkowników: / 67
SłabyŚwietny 
sobota, 12 grudnia 2020 11:11

Przechodząc w pobliżu boiska uniwersyteckiego w Oliwie usytuowanego przy ulicy Wita Stwosza pozwoliłem sobie może na nieadekwatne porównanie, ale miałem wrażenie, że uczestniczę w mszy żałobnej Mozarta, tyle że orkiestrę symfoniczną z chórem stanowią piły do cięcia drewna.


W ostatnich dniach listopada od rana do godziny 22 obcinano 70-letnie olbrzymie drzewa będące przeszkodą przy budowie jak można przeczytać na tablicy informacyjnej „Centrum sportowego wraz z niezbędną infrastrukturą. Zakończenie robót przewidziano na 16.12.2023 r.”

alt

W tle drzewa, które zostały ścięte w listopadzie 2020


alt

W tle drzewa, które zostały ścięte w listopadzie 2020


Jedno z ostatnich można powiedzieć dzikich enklaw zieleni przestało w Oliwie istnieć. W 2007 roku jak udało się ustalić redakcji przeprowadzona była inwentaryzacja terenu z której wynikało, że w okolicy stadionu rośnie około 600 drzew i mniejszych krzewów. Rosły: lipy, klony, wiązy, jesiony, morwy oraz pojedyncze dęby, wierzby, brzozy, śliwy, kasztanowce, czeremchy. Do wycinki sanitarnej nadawały się 22 drzewa, do przesadzenia wyznaczone były: dąb, klony i lipy w sumie 12 drzew. Z planem zagospodarowania przestrzennego kolidowało około 190 drzew na kwotę około 2 700 000 zł. Jednak to tylko dane, ale od tamtego czasu Oliwa straciła już definitywnie swoją tożsamość. Dziś dzielnica o wysokich walorach klimatycznych, gdzie w roku 1900 mieszkało niewiele ponad 6 tys. osób przerodziła się w dzielnicę businessową zatracając swój dawny charakter, urok i magię. W zapomnienie odeszło piękno dzielnicy i wszechobecna zieleń. Degradacja Oliwy stała się faktem. Wyrok na tej cudownej ostoi spokoju, wytchnienia, dzielnicy starszych ludzi, osiedlających się na ostatnie lata życia właśnie specjalnie tu, już się dokonał. Brak wyobraźni i nierozważne posunięcia, przekreśliły dorobek pokoleń żyjących tu i budujących przez lata pewną kulturową tożsamość. Teraz beton, stal, szkło i asfalt stanowią o walorach Oliwy. Zwierzęta, ptaki, drzewa i ludzie stanowią tylko dodatek.

alt


altalt


List czytelnika do redakcji. Co teraz zrobią ptaki?
„Z pozycji starego mieszkańca Oliwy, chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na terenie należącym do Uniwersytetu Gdańskiego, o czym donoszą rozwieszone dookoła na płocie tablice, prawdopodobnie w majestacie prawa w ostatnich dniach odbyła się wyjątkowa wycinka myślę, że około 50, może więcej olbrzymich drzew. Teren jakiś czas temu został ogrodzony, podobno aby ograniczyć spacery z psami okolicznym mieszkańcom, których psy rzucały się na ludzi i ich gryzły”.

Sam mam psa i rzeczywiście tam spacerowałem, ale słyszałem o jednym nie groźnym takim incydencie. Jak się okazało za jakiś czas chodziło jednak o coś zupełnie innego.

”Po kilku miesiącach pojawiła się żółta tablica enigmatycznie informująca o budowie, przyjechały buldożery i zmiotły pozostałości starych betonowych siedzeń i budynek zaplecza sportowego uniwersyteckiego stadionu. Ponownie dla uciszenia sprawy nastąpiła cisza i po jakimś czasie dowiedziałem się pocztą pantoflową od sąsiadów, że rozpoczyna się budowa dalszej części centrum biurowego, stojącego już od jakiegoś czasu przy ul. Grunwaldzkiej. No dobrze, a co z centrum sportowym, o którym ciągle słyszałem, a może tak coś dla okolicznych mieszkańców choćby zachować jedną zadrzewioną alejkę z ławeczkami. To chyba sen i mrzonka starego oliwianina, przecież Oliwa potrzebuje dalszego, dynamicznego rozwoju, przecież dzielnica nie może stać w miejscu, a ptaki? Mogą przenieść się niedaleko na wzgórza morenowe tam będą miały dość spokoju. Czekam na dalszy rozwój wypadków, o których okoliczni gospodarze tego terenu nic nie wiedzą. Stary oliwianin”


Uniwersytet wyjaśnia
Uniwersytet Gdański od wielu lat podejmuje starania związane z realizacją ostatniego dużego przedsięwzięcia inwestycyjnego jakim jest potrzeba stworzenia nowoczesnego Centrum Sportowego na terenach Kampusu Oliwskiego w miejscu dawnego stadionu oraz przyległych terenów.

Plan inwestycji powstał już kilka lat temu, ale konieczne było pozyskanie środków na jego realizację i odpowiednie przygotowanie terenu. W dniu 22 września 2020r. Ministerstwo Sportu zakwalifikowało powyższą inwestycję do Planu Rocznego z dofinansowaniem w wysokości 27 mln PLN. Inwestycja realizowana będzie w latach 2020-2023.

W związku z przygotowaniami do wdrożenia planu Uczelnia złożyła stosowny wniosek o zgodę na wycinkę drzew. Na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji i oględzin w terenie, potwierdzających zasadność wniosku w zakresie przyczyny usunięcia drzew, Prezydent Miasta Gdańska wydał decyzję nr WŚ.II.6131.441/Op./426/2019/EŚ z dnia 10.12.2019 r.

Do usunięcia zaplanowano jedynie drzewa będące w kolizji z planowaną inwestycją lub rosnące zbyt blisko planowanych obiektów. Decyzja obejmuje zezwolenie na wycinkę łącznie 232 drzewa (w tym drzewka, krzewy), z których 85 szt. za pobraniem opłaty (są to drzewa pozostające w bezpośredniej kolizji z budynkiem, drogą oraz sieciami i instalacjami niezbędnymi do przeprowadzenia), natomiast 147 drzew (drzewka, krzewy) zostanie wyciętych bez naliczania opłaty, są to rośliny obumarłe, zamierające, zagrażające bezpieczeństwu lub o małym obwodzie pnia. W zamian za usuwane drzewa zostaną przeprowadzone nowe nasadzenia, które uzupełnią obecną zieleń w roślinność dopasowaną do istniejącej.

Biuro Rzecznika Prasowego Uniwersytetu Gdańskiego.

Uniwersytecka odpowiedź niepozbawiona prawdy wydaje się jednak mało konkretna, a wycinka potężnych drzew została sprowadzona do wycinki drzewek może sugerować coś jeszcze więcej niż to czego dowiedzieliśmy się z pisma przesłanego do redakcji. Drzewa wycinane były również poza terenem Uniwersytetu na działce na której ostatnio pobudowano centrum biurowe przy ulicy Grunwaldzkiej. Czyżby to oznaczało dalszy jego rozwój? Co by jednak nie mówić nadal planowana rozbudowa centrum sportowego budzi zainteresowanie i z zaciekawieniem będziemy oczekiwali dalszego rozwoju wydarzeń.

Stanisław Seyfried

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież