"Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew... List otwarty w obronie praw księdza Michała Olszewskiego, prezesa Fund... » Dążenie do zemsty nigdy nie będzie sprawiedliwością. Nie będzie nią też żaden wyrok podyktowany zems... Pomorska lista PiS do Brukseli: Fotyga, Smoliński, Drelich, Rakowski..... » Portal wybrzeze24.pl dotarł do nieoficjalnej listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych... Kataklizm blisko - 19 zł za godzinę parkowania » Czy godzina parkowania będzie kosztowała 19 zł? Według przepisów przyjętych przez posłów Zjednoczone...
Reklama
Klub gdańskiego
czwartek, 16 maja 2024 11:18
Klub gdańskiego
Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:28
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Requiem dla Oliwy

Ocena użytkowników: / 67
SłabyŚwietny 
sobota, 12 grudnia 2020 11:11

Przechodząc w pobliżu boiska uniwersyteckiego w Oliwie usytuowanego przy ulicy Wita Stwosza pozwoliłem sobie może na nieadekwatne porównanie, ale miałem wrażenie, że uczestniczę w mszy żałobnej Mozarta, tyle że orkiestrę symfoniczną z chórem stanowią piły do cięcia drewna.


W ostatnich dniach listopada od rana do godziny 22 obcinano 70-letnie olbrzymie drzewa będące przeszkodą przy budowie jak można przeczytać na tablicy informacyjnej „Centrum sportowego wraz z niezbędną infrastrukturą. Zakończenie robót przewidziano na 16.12.2023 r.”

alt

W tle drzewa, które zostały ścięte w listopadzie 2020


alt

W tle drzewa, które zostały ścięte w listopadzie 2020


Jedno z ostatnich można powiedzieć dzikich enklaw zieleni przestało w Oliwie istnieć. W 2007 roku jak udało się ustalić redakcji przeprowadzona była inwentaryzacja terenu z której wynikało, że w okolicy stadionu rośnie około 600 drzew i mniejszych krzewów. Rosły: lipy, klony, wiązy, jesiony, morwy oraz pojedyncze dęby, wierzby, brzozy, śliwy, kasztanowce, czeremchy. Do wycinki sanitarnej nadawały się 22 drzewa, do przesadzenia wyznaczone były: dąb, klony i lipy w sumie 12 drzew. Z planem zagospodarowania przestrzennego kolidowało około 190 drzew na kwotę około 2 700 000 zł. Jednak to tylko dane, ale od tamtego czasu Oliwa straciła już definitywnie swoją tożsamość. Dziś dzielnica o wysokich walorach klimatycznych, gdzie w roku 1900 mieszkało niewiele ponad 6 tys. osób przerodziła się w dzielnicę businessową zatracając swój dawny charakter, urok i magię. W zapomnienie odeszło piękno dzielnicy i wszechobecna zieleń. Degradacja Oliwy stała się faktem. Wyrok na tej cudownej ostoi spokoju, wytchnienia, dzielnicy starszych ludzi, osiedlających się na ostatnie lata życia właśnie specjalnie tu, już się dokonał. Brak wyobraźni i nierozważne posunięcia, przekreśliły dorobek pokoleń żyjących tu i budujących przez lata pewną kulturową tożsamość. Teraz beton, stal, szkło i asfalt stanowią o walorach Oliwy. Zwierzęta, ptaki, drzewa i ludzie stanowią tylko dodatek.

alt


altalt


List czytelnika do redakcji. Co teraz zrobią ptaki?
„Z pozycji starego mieszkańca Oliwy, chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na terenie należącym do Uniwersytetu Gdańskiego, o czym donoszą rozwieszone dookoła na płocie tablice, prawdopodobnie w majestacie prawa w ostatnich dniach odbyła się wyjątkowa wycinka myślę, że około 50, może więcej olbrzymich drzew. Teren jakiś czas temu został ogrodzony, podobno aby ograniczyć spacery z psami okolicznym mieszkańcom, których psy rzucały się na ludzi i ich gryzły”.

Sam mam psa i rzeczywiście tam spacerowałem, ale słyszałem o jednym nie groźnym takim incydencie. Jak się okazało za jakiś czas chodziło jednak o coś zupełnie innego.

”Po kilku miesiącach pojawiła się żółta tablica enigmatycznie informująca o budowie, przyjechały buldożery i zmiotły pozostałości starych betonowych siedzeń i budynek zaplecza sportowego uniwersyteckiego stadionu. Ponownie dla uciszenia sprawy nastąpiła cisza i po jakimś czasie dowiedziałem się pocztą pantoflową od sąsiadów, że rozpoczyna się budowa dalszej części centrum biurowego, stojącego już od jakiegoś czasu przy ul. Grunwaldzkiej. No dobrze, a co z centrum sportowym, o którym ciągle słyszałem, a może tak coś dla okolicznych mieszkańców choćby zachować jedną zadrzewioną alejkę z ławeczkami. To chyba sen i mrzonka starego oliwianina, przecież Oliwa potrzebuje dalszego, dynamicznego rozwoju, przecież dzielnica nie może stać w miejscu, a ptaki? Mogą przenieść się niedaleko na wzgórza morenowe tam będą miały dość spokoju. Czekam na dalszy rozwój wypadków, o których okoliczni gospodarze tego terenu nic nie wiedzą. Stary oliwianin”


Uniwersytet wyjaśnia
Uniwersytet Gdański od wielu lat podejmuje starania związane z realizacją ostatniego dużego przedsięwzięcia inwestycyjnego jakim jest potrzeba stworzenia nowoczesnego Centrum Sportowego na terenach Kampusu Oliwskiego w miejscu dawnego stadionu oraz przyległych terenów.

Plan inwestycji powstał już kilka lat temu, ale konieczne było pozyskanie środków na jego realizację i odpowiednie przygotowanie terenu. W dniu 22 września 2020r. Ministerstwo Sportu zakwalifikowało powyższą inwestycję do Planu Rocznego z dofinansowaniem w wysokości 27 mln PLN. Inwestycja realizowana będzie w latach 2020-2023.

W związku z przygotowaniami do wdrożenia planu Uczelnia złożyła stosowny wniosek o zgodę na wycinkę drzew. Na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji i oględzin w terenie, potwierdzających zasadność wniosku w zakresie przyczyny usunięcia drzew, Prezydent Miasta Gdańska wydał decyzję nr WŚ.II.6131.441/Op./426/2019/EŚ z dnia 10.12.2019 r.

Do usunięcia zaplanowano jedynie drzewa będące w kolizji z planowaną inwestycją lub rosnące zbyt blisko planowanych obiektów. Decyzja obejmuje zezwolenie na wycinkę łącznie 232 drzewa (w tym drzewka, krzewy), z których 85 szt. za pobraniem opłaty (są to drzewa pozostające w bezpośredniej kolizji z budynkiem, drogą oraz sieciami i instalacjami niezbędnymi do przeprowadzenia), natomiast 147 drzew (drzewka, krzewy) zostanie wyciętych bez naliczania opłaty, są to rośliny obumarłe, zamierające, zagrażające bezpieczeństwu lub o małym obwodzie pnia. W zamian za usuwane drzewa zostaną przeprowadzone nowe nasadzenia, które uzupełnią obecną zieleń w roślinność dopasowaną do istniejącej.

Biuro Rzecznika Prasowego Uniwersytetu Gdańskiego.

Uniwersytecka odpowiedź niepozbawiona prawdy wydaje się jednak mało konkretna, a wycinka potężnych drzew została sprowadzona do wycinki drzewek może sugerować coś jeszcze więcej niż to czego dowiedzieliśmy się z pisma przesłanego do redakcji. Drzewa wycinane były również poza terenem Uniwersytetu na działce na której ostatnio pobudowano centrum biurowe przy ulicy Grunwaldzkiej. Czyżby to oznaczało dalszy jego rozwój? Co by jednak nie mówić nadal planowana rozbudowa centrum sportowego budzi zainteresowanie i z zaciekawieniem będziemy oczekiwali dalszego rozwoju wydarzeń.

Stanisław Seyfried

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież