Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ... (Nie)wybuchowe odkrycie na Bielańskiej » W czwartek 19 stycznia przy ul. Bielańskiej 5 znaleziono niewybuch. Został on odkryty w trakcie prac...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Kojotki postawiły się hokeistkom Stoczniowca
niedziela, 22 stycznia 2023 21:18
Kojotki postawiły się hokeistkom Stoczniowca
Zwycięstwem zakończyły sezon zasadniczy PLHK hokeistki
Czajka sprawdzi Kaczmarka, Michniewicz vs
sobota, 10 grudnia 2022 10:54
Czajka sprawdzi Kaczmarka, Michniewicz vs
Ligowi piłkarze już na urlopach. Szatnie puste i jedynie w biurach
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Radni PiS krytyczni wobec założeń budżetu Gdańska na 2021 rok

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 15 grudnia 2020 21:55

Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska odnieśli się do propozycji budżetu miasta na 2021 rok, która ma być głosowana na czwartkowej, 17 grudnia, sesji Rady Miasta.


Andrzej Skiba: Na co powinniśmy zwrócić uwagę patrząc na wydatki na Wydział Gospodarki Komunalnej i na Gdańskie Nieruchomości? Przede wszystkim musimy być świadomi tego, że sytuacja budżetowa jest sytuacją trudną. W praktyce oznacza to, że powinniśmy bardzo dokładnie patrzeć ile pieniędzy, w jaki sposób i na co wydajemy. Na podstawie naszych doświadczeń, pracy w Radzie Miasta, szeregu kontroli w terenie jesteśmy zdania, że z jednej strony warto byłoby zwiększyć środki na przykład na remonty lokali socjalnych i komunalnych. Mówimy o ty, bo wiele gdańskich rodzin wciąż czeka na możliwość znalezienia swojego konta. Uważamy, że środki, które rok do roku przekazywane są na remonty mieszkań są niewystarczające. Musimy zwrócić uwagę jak te środki były wydawane w poprzednich latach i jakie jest ryzyko co do wydawania tych środków w nadchodzącym budżecie. Mamy wiele sygnałów, że Gdańskie Nieruchomości nie prowadzą swojej polityki wydatkowej w racjonalny sposób. Mówiąc o środkach na remonty musimy domagać się lepszego ich wydatkowania.


Joanna Cabaj
: Od 2018 roku apelujemy do władz miasta, aby zajęły się poważnie stanem naszych kamienic na Głównym Mieście. Ich stan jest zatrważający. Przez nasze liczne monity udało się doprowadzić do tego, że na 2020 rok władze miasta Gdańska zaplanowały 16 milionów złotych na zajęcie się pomieszczeniami podziemnymi, w tym ścianami nośnymi kamienic, które są w tragicznym stanie. Przeznaczono środki na zajęcie się tymi pomieszczeniami, a przez rok nic nie zrobiono poza wypompowaniem wody z pomieszczeń podziemnych. Mimo, że nic nie zrobiono kwota 16 milionów nie została przeniesiona na rok 2021. Miasto Gdańsk w tym roku wydało ponad 11 milionów na różne składki członkowskie w różnego rodzaju stowarzyszeniach. Obecność Gdańska w wielu z tych stowarzyszeń jest naprawdę zbędna.

alt


Piotr Gierszewski: Nie jest tak, że radni PiS są tylko na "nie" i sieją jakąś destrukcję jeśli chodzi o wydatki na edukację. Szczególnie mądre przekazywanie środków ma kwestie inwestycyjne popieramy. To widać na komisjach edukacji i podczas dyskusji. Nie zgadzamy się, żeby pieniądze budżetowe, pieniądze mieszkańców miasta Gdańska, były wydawane na budowanie obiektów oświatowych, które zostają przekazane prywatnym podmiotom jako operatorom. Stać nas jako miasto Gdańsk jeśli wybudujemy szkołę, przedszkole czy żłobek, żeby je prowadzić i być organem prowadzącym zgodnie z ustawą oświatową. Tak w Gdańsku nie jest. Od tego roku proponuje się nam wprowadzenie partnerstwa publiczno-prywatnego. Nie jesteśmy temu przeciwni. Jeśli ma to jednak wyglądać tak, że te obiekty będą przekazywane w ręce prywatne to z tym się nie zgadzamy.


Przemysław Majewski: Naszym zdaniem projekt budżetu zawiera niepotrzebne wydatki na promocję i marketing. Musimy pamiętać, że budżet Gdańska w 2021 roku będzie w warunkach postpandemicznych lub pandemicznych. Tymczasem jak spojrzymy projekt budżetu to widzimy tam wzrosty wydatków na promocję i marketing. Wydaje się, że jednostkowo nie są to zbyt duże kwoty. Jeśli jednak zbierzemy je razem to daje nam kilka milionów złotych, które mogłyby być zdecydowanie lepiej alokowane i zdecydowanie lepiej wydane na potrzeby, które są priorytetowe.


Kazimierz Koralewski: Kiedy widzimy taką alokację środków, wzrost wydatków na różnego rodzaju plany okazuje się, że przez brak środków na inwestycje nie mamy koncepcji Drogi Zielonej w Pasie Nadmorskim, brakuje środków na to, żeby rozpocząć inwestycję Nowej Świętokrzyskiej, brakuje środków, żeby pomyśleć o Nowej Spacerowej. W kilku punktach miasta Gdańska gdzie inwestują deweloperzy nie zainwestowano w rozwiązania komunikacyjne, miasto od tego partnerstwa odstąpiło, w związku z czym mamy w Gdańsku liczne wąskie gardła, korki, zatory komunikacyjne. Konkluzja jest taka, że nie poprzemy tego budżetu na sesji.


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież