Nie jeden wyrok, a więcej. Nadal figuruje jako karana. Siedziała w wię... » Anna Kanigowska, "opiekunka" Jerzego Ż. i informatorka Onet.pl, ma za sobą kilka, a nie jeden wyrok ... LIst Czesława Nowaka ze Stowarzyszenia 'Godność' do Prezydenta Karola ... » PanKarol NawrockiPrezydent Elekt Rzeczypospolitej PolskiejSzanowny Panie Prezydencie,Drogi Karolu!Pi... Gdańsk zagłosował przeciw swojemu synowi. Co się tu z nami porobiło?Gd... » W Gdańsku mamy morowe powietrze. Na ulicach miasta – od Sobieszewa po Osowę – twarze ludzi są poważn... PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa! » Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30 wybór Karola Nawrockiego na Prezydenta ... Likwidator Radia Gdańsk z wierchuszką KO na marszu w Warszawie » Zamiast “czystej wody” jest gęsty szlam w Radiu Gdańsk. W niedzielę, 25 maja, w Warszawie odbyły się... Kim naprawdę jest Karol Nawrocki? Co mówią o nim ludzie z Gdańska, byl... » „To jest po prostu człowiek, który swoją pracowitością wspiął się na poszczególne stanowiska, ale za... Apel do rodaków przed drugą turą wyborów prezydenckich » My, uczestnicy Konferencji Formacji Niepodległościowej, 24. organizacji działaczy opozycji antykomun... Janusz Szewczak: Nawrocki szansą Konfederacji - albo szparagi u kancle... » Karol Nawrocki ma własny obraz i wizje rozwoju Polski, Polski, która ma ambicje, aspirację, która in... Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wybor... » Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich – przed II t... Prof. Piotr Czauderna: Dlaczego Karol Nawrocki? » Za niecały tydzień będziemy głosować w wyborach nowego prezydenta Polski, być może w najważniejszych...
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
poniedziałek, 02 czerwca 2025 07:49
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Młodzież poznała sztukę z perspektywy osoby głuchoniewidomej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 06 lipca 2016 14:02

Uczestnicy kursu audiodeskrypcji prowadzonego przez Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym po raz kolejny zwiedzali wystawę fotografii koreańskiej "New Generation - SIZAK" w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie. Tym razem umiejętności nabyte podczas kursu mogli sprawdzić oprowadzając młodzież z Stowarzyszenia Teatralnego "INGENIUM".



"New Generation - SIZAK" to wystawa ukazująca nowe oblicze koreańskiej fotografii współczesnej. Wystawione są prace ośmiu młodych fotografów koreańskich: Ari Kim, Bora Sung, Chankyu Kim, Hyungsik Kim, Jaeyeon Kim, Taejoong Kim, Jungjin Ahn, Taejun Yoon, Youngdon Jung. Premiera wystawy odbyła się w Seulu, a w CSW Łaźnia 2 po raz pierwszy prezentowana jest w Europie.


alt



alt



Uczestnicy kursu audiodeskrypcji prowadzonego przez Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym wzięli udział w wernisażu podczas którego po raz pierwszy mieli okazję sprawdzić w praktyce umiejętności nabyte na kursie.


alt



alt



5 lipca uczestnicy kursu audiodeskrypcji mieli okazję po raz kolejny sprawdzić się praktycznie. Na wystawę do CSW Łaźnia 2 oprócz grupy podopiecznych Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym przyszli również przedstawiciele Stowarzyszenia Teatralnego "INGENIUM". Stowarzyszenie kierowane przez Karola Świtajskiego od lat współpracuje z Pomorską Jednostką TPG. W lutym młodzi artyści wystąpili ze specjalnym pokazem musicalu "Okruchy życia - Anioły są wśród nas...", z którego dochód został przekazany na rzecz Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. W kwietniu wystąpili z kolenym spektaklem z audiodeskrypcją.


alt



alt



Tym razem młodzież z "INGENIUM" miała okazję przez chwilę poczuć się jak osoba głuchoniewidoma i z tej perspektywy poznać sztukę. Specjalne opaski i gogle dawały wrażenie częściowej lub zupełnej utraty wzroku. Można było również założyć słuchawki, które dawały wrażenie utraty słuchu. Tak "wyposażona" młodzież udała się na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, uczestnikiem kursu audiodeskrypcji.


- Wrażenia po zwiedzaniu wystawy z przewodnikiem mam bardzo pozytywne, bardzo mi się podobało - powiedział Paweł Pitucha. - To była okazja, aby w sposób realistyczny poczuć, poznać świat osób niewidomych. Zwiedzaliśmy wystawę z osobami, które starały się nam jak najlepiej opisać zdjęcia. Wszystko opierało się na naszej wyobraźni. Musimy ją obudzić. Niektóre rzeczy da się wyobrazić. Jeśli się je wcześniej widziało jest łatwiej, ale niektóre rzeczy trudno sobie wyobrazić. Bardzo pozytywnie oceniam sposób, w jaki moja przewodniczka opisywała mi zdjęcia. Na podstawie opisu można było sobie wszystko w miarę wyobrazić. Wielki szok był po zdjęciu opasek. Miałem dwa obrazy - ten, który sobie wyobraziłem i to co mogłem sam zobaczyć. Dwa zdjęcia udało mi się w miarę dobrze wyobrazić, ale to były łatwiejsze zdjęcia, bo nie było na nich zbyt wielu przedmiotów. To było bardzo ciekawe doświadczenie.


alt



- Ciężko mi tak na gorąco cokolwiek powiedzieć - przyznała Aleksandra Malkowska. - To jest na pewno niezwykłe przeżycie. Mogliśmy się poczuć tak jak byśmy rzeczywiście byli niewidomi i mieli problemy ze słuchem. Po opisie przewodnika dało się wyobrazić zdjęcia, ale jak zdjęłam opaskę to okazało się, że zupełnie inaczej je sobie wyobrażałam. Na pewno po tej wystawie, po tym doświadczeniu będę miał inne podejście do wszystkiego.


Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież