Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Minister zdrowia poprawia błędy własnego resortu, a pacjenci w niepewności

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
piątek, 30 grudnia 2011 00:12

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz na konferencji prasowej, przy pomocy socjotechnicznych zabiegów starał się zneutralizować lęki pacjentów i obawy środowiska lekarskiego związane z wprowadzeniem tzw. ustawy refundacyjnej.  Ministerstwo przystąpiło, pod naciskiem środowisk medycznych i mediów do naprawiania własnych błędów. Jednak ani lekarze, ani pacjenci w ministerialne zapowiedzi nie wierzą.


- Leki stosowane u pacjentów po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym oraz paski do glukometrów znalazły się na liście refundacyjnej - zapewnił minister Bartosz Arłukowicz i zapowiedział, że na listę refundacyjną trafią kolejne leki.

W roli „czarnego charakteru” wystąpiły koncerny farmaceutyczne. Według Arłukowicza, nowa ustawa refundacyjna w pewnych sprawach narusza interesy koncernów farmaceutycznych. Dlatego też - zaznaczył - od kilku miesięcy mamy do czynienia z chaosem medialnym. Minister zdrowia zwrócił uwagę, że chodzi o branżę wartą wiele milionów złotych, a osoby, które czerpią z niej zyski, będą broniły starych zasad.
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podkreślił, że ustawa refundacyjna ułatwi pacjentom dostęp do   leków. Określi też, według ministra, przejrzyste zasady finansowania leczenia oraz usztywni ceny leków Wraz z wprowadzeniem nowych przepisów skończy się "Dziki Zachód" w kwestii cen.
- Stoję po stronie pacjentów nie koncernów farmaceutycznych, które próbują zatrzymać ustawę porządkującą politykę lekową. Chcę by o terapii decydowali lekarze eksperci, a nie koncerny i przypadkowe „błyskające” promocje. Chcemy zagwarantować wszystkim równy dostęp do leków – zapewniał Arłukowicz.

Zdaniem ministra ustawa refundacyjna wprowadza zasady równego  dostępu do leków i jasnej polityki wobec koncernów farmaceutycznych Zapowiedział też prowadzenie dalszych negocjacji w celu obniżenie cen leków. 
-  Ustawa przyjmuje elementarny porządek na rynku leków refundowanych. To swoista konstytucja rynku leków w Polsce – stwierdził Arłukowicz.


  Arłukowicz zaznaczył, że celem ustawy refundacyjnej nie jest szukanie oszczędności. - To bardzo trudna ustawa, zmieniająca funkcjonujący od lat w Polsce system, prace nad tą ustawą trwały od lat. Ta ustawa przede wszystkim wprowadza porządek na rynku leków i refundacji w Polsce – przekonywał minister zdrowia, podkreślając, że nowe przepisy wprowadzają sztywne ceny leków. Arłukowicz zapowiedział również, że będzie bronił nowej listy leków i" nie ugnie się przed nikim".


- To, że ministerstwo zdrowia przystąpiło do naprawiania własnych błędów pod naciskiem głosów ekspertów i zaniepokojonych pacjentów to bardzo dobrze, ale to nie wszystko. To co dotyczy chorych zostało naprawione w niewielkim stopniu. Nadal nie wszystkie paski do glukometrów będą refundowane, analogi krótko działające przy leczeniu cukrzycy będą droższe. Minister nie zapowiedział wprowadzenia mechanizmów osłonowych dla pacjentów. Minister bardziej chroni budżet NFZ niż pacjentów. Przecież wcześniej głosował przeciwko tej ustawie wie więc jakie ona zawiera błędy, a jednocześnie zapowiada, że będzie tej ustawy bronić jak niepodległości – ocenia w rozmowie z nami Marek Balicki, były minister zdrowia w rządach Millera i Belki. 


Z kolei jeden z gdyńskich ordynatorów, który jak mówi chce pozostać anonimowym, by  nie spotkać się z zarzutem, że jest recenzentem ministra uważa, że minister Arłukowicz przeszedł obok wielu innych problemów ochrony zdrowia.
- Chorzy będą ofiarami tego zamieszania – ocenia gdyński medyk.
 Przypomnijmy, że lista leków refundowanych została opublikowana w przedświąteczny piątek.  Zniknęło z listy 847 medykamentów do tej pory dofinansowanych przez NFZ. 

Teraz ministerstwo przywraca niektóre z nich na listy leków refundowanych. Na liście znalazły się więc  leki immunosupresyjne, stosowane u pacjentów po przeszczepach oraz leki stosowane w prewencji zakażeń.    
Refundowane będą również niektóre paski do glukometrów, te stosowane przez pacjentów z intensywną insulinoterapią. Będą one dostępne za odpłatnością ryczałtową 3,20 zł. Będą one dostępne m.in. dla dzieci, pacjentów z cukrzycą typu I, kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz dla pacjentów używających pomp insulinowych. Pozostałe paski będą dostępne za dopłatą - 6,16 zł.
Minister zapewniał też, że pacjenci będą mieli dostęp do leków  stosowanych w leczeniu bólu. 
Bartosz Arłukowicz zapewnił też, że de facto spadły ceny 32 z 38 insulin.


Pomorska wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń od lat zaangażowana w stowarzyszeniach diabetologicznych podziela jednak niepokoje pacjentów.
- Pacjenci od lat czują się niespokojni. Stres potęguje chaos informacyjny i wprowadzanie zmian w ostatniej chwili. Tego nie da się wytłumaczyć tajemnicą negocjacji. Warto by listy leków refundowanych były sporządzane nie raz na koniec roku, ale przynajmniej raz na pół roku. Medycyna kroczy naprzód. Pojawiają się nowe medykamenty i wiele nowych medycznych technologii. Od lat wskazujemy inne źródła oszczędności niż leki refundowane. Stawiamy na edukację pacjentów. Polityka lekowa to nie tylko domena ministra zdrowia, ale i ministra finansów. Jak rencista ma płacić za leki, skoro mizerna renta nie wystarcza nawet na przeżycie? – stwierdza Zych-Cisoń.
Wicemarszałek pomorska obarcza też ministerstwo winą za wywołaną wśród pacjentów panikę.
- Rozumiem negocjacje cenowe, ale dlaczego pacjent  ma się denerwować brakiem pewności, czy w ogóle stać go będzie na trapię. Od lat kolejni ministrowie borykają się z listami leków refundowanych Rodzi się problem braku zaufania. Pacjenci są zagubieni a chorym potrzebny jest przecież  spokój – dodaje wicemarszałek.
 A co z receptami wystawionymi do końca roku z terminem realizacji po 1 stycznia?

Minister zdrowia zapewnił, że nie stracą one  "swojej wartości merytorycznej" po 1 stycznia, ale będą realizowane w oparciu o nowy system refundacji. Arłukowicz po wielokroć zapewniał, że system jest korzystny dla pacjenta, bo po raz pierwszy lekarstwa mają stałe ceny i marże. Mimo to eksperci rynku farmaceutycznego twierdzą, że zmiany w terapii będą dotyczyły setek tysięcy chorych.


Z kolei ORL w Gdańsku rekomendowała, by od 1 stycznia lekarze stawiali na receptach pieczątki: "Refundacja leku do decyzji NFZ".  Bartosz Arłukowicz poinformował, że prezes NFZ Jacek Paszkiewicz wydał polecenie dyrektorom oddziałów wojewódzkich Funduszu, by takie recepty były  finansowane. 
Naczelna Rada Aptekarska nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie realizacji recept z pieczątką: "Refundacja do decyzji NFZ" . Aptekarze obawiają się, że po realizacji tych   zostaną obciążeni karami umownymi.

 ASG
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież