Naczelny Sąd Administracyjny wydał postanowienie w sprawie zażalenia ministra kultury na wstrzymanie połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte, uchylając postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Połączenie gdańskich muzeów jest więc możliwe. Resort wicepremiera Piotra Glińskiego ma przystąpić do działania niezwłocznie. Sam szef ministerstwa kultury, ani jego zastępca Jarosław Sellin, wystawy nie widzieli. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Piotr Machcewicz twierdzi, że prawdziwych intencji obozu rządzącego należy upatrywać w chęci jego odwołania i zmiany wystawy głównej.
Muzeum II Wojny Światowej jest największym tego typu w Polsce. Teraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w pół godziny po postanowieniu NSA ogłosiło, że "połączenie nastąpi niezwłocznie i oznaczać będzie wydatne zwiększenie potencjału".
Przypomnijmy, że pierwsze rozporządzenie ministra Glińskiego tyczące połączenia gdańskich muzeów zostało wydane we wrześniu ub.r., a było motywowane kwestiami "organizacyjnymi, finansowymi i merytorycznymi", gdyż mają one "zbliżony profil działalności, a ich połączenie pozwoli zoptymalizować koszty przeznaczane z budżetu państwa na ich funkcjonowanie oraz zwiększyć potencjał rozwojowy, a tym samym wzmocnić ich pozycję na muzealnej mapie Polski i świata".
Muzeum II Wojny Światowej aby dokończyć przygotowanie wystawy głównej, zwracało się o zmianę decyzji. Resort kultury przesunął więc termin na luty br. W międzyczasie Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 do czasu prawomocnego rozpoznania zażalenia na decyzję resortu kultury. Zażalenia składała Dyrekcja Muzeum IIWŚ oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.
WSA w listopadzie 2016 r. wstrzymał wykonanie decyzji o połączeniu placówek. Na tę decyzję skargę złożył minister kultury.
W finale Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w środę postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wstrzymujące połączenie Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia.
W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, pogląd Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, że państwowe instytucje kultury nie są organizacyjnie podporządkowane Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nie ma uzasadnionych podstaw.
Dzięki temu postanowieniu NSA decyzja ministra prof. Piotra Glińskiego o połączeniu Muzeum II WŚ i Muzeum Westerplatte Wojny Obronnej 1939 w jedno muzeum trafi teraz do realizacji.
Muzeum II Wojny Światowej to 240 stanowisk multimedialnych, ponad 2,5 tysiąca eksponatów.
Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 powołał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w grudniu 2015 r.
Minister kultury i jego zastępca Jarosław Sellin, a co ważniejsze i sam prezes PiS Jarosław Kaczyński krytykowali ekspozycję Muzeum II Wojny Światowej, która - ich zdaniem - powinna wyrażać w większym sensie stanowisko tych polityków, którzy obecnie mają mandat społeczny dotyczący polityki historycznej i polską narrację o wojnie.
W spór włączył się też prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który zagroził odebraniem działki, wartej około 55 mln zł, którą pod budowę muzeum darował magistrat.
Nie bez znaczenia w sporze, nie tylko muzealnym, ma też fakt, iż propozycję utworzenia muzeum o tematyce II wojny światowej złożył w 2008 roku ówczesny premier Donald Tusk, a 1 września 2008 r. minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał zarządzenie, na mocy którego miało powstać – już jako część Muzeum II Wojny Światowej - Muzeum Westerplatte.
Donald Tusk powołał na stanowisko pełnomocnika ds. Muzeum II Wojny Światowej prof. Pawła Machcewicza. Rok później bo 1 września 2009 r., podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Donald Tusk podpisał akt erekcyjny muzeum.
Budowa muzeum kosztowała blisko 450 mln zł.
ASG
- 06/04/2017 10:50 - Szkolenie z audiodeskrypcji w ramach programu "Usłyszeć obraz"
- 06/04/2017 08:25 - Prezydent Gdańska wróci na ławę oskarżonych
- 05/04/2017 21:00 - Daniel Obajtek: Model funkcjonowania spółki musi być bardziej czytelny
- 05/04/2017 18:35 - Nowa strefa parkowania w Oliwie
- 05/04/2017 16:19 - Danuta Sikora: Te same nazwiska przewijają się w radach nadzorczych szpitali
- 05/04/2017 13:37 - Wybory prezesa PFS - różne wersje marszałków
- 05/04/2017 11:43 - Seria holowników dla Marynarki Wojennej nie dla gdańskiej stoczni
- 04/04/2017 13:12 - Czarny jak stout
- 03/04/2017 15:43 - Energa zainaugurowała pierwszy w Trójmieście carsharing aut elektrycznych
- 03/04/2017 14:20 - Gdańsk solidarnie dla autyzmu