Daniel Obajtek, prezes Grupy Energa, spotkał się z dziennikarzami, aby podsumować miesiąc kierowania spółką. Postawienie na innowacyjność, zmiana modelu funkcjonowania Grupy, zmniejszenie liczby spółek, ich dyrektorów oraz członków zarządów to część zadań jakie w najbliższym czasie zamierza przeprowadzić Daniel Obajtek. Grupa Energa nadal będzie inwestować w programy adresowane do dzieci i młodzieży.
- Jestem miesiąc czasu na Wybrzeżu i był to okres ciężkiej pracy - powiedział Daniel Obajtek. - Pracy po 16 godzin, mojej i moich współpracowników. Jest to firma o bardzo dużym znaczeniu jako ogromny pracodawca, ale też o znaczeniu bezpieczeństwa państwa. Jest dużo do zrobienia. Staraliśmy się pewne rzeczy wyprostować, pewne rzeczy rozwiązać, staraliśmy się wyznaczyć pewien kierunek zmian i reform. Kończą się już czasy kiedy firma Energa wydawała potężne pieniądze i uważam, że nie wszystkie wydatki były uzasadnione. Będą cięcia związane z bieżącymi wydatkami, z funkcjonowaniem firmy i grup. Będą cięcia wydatków na kancelarie prawne, PR i ekspertyzy i doradztwa. Cięcia nie wynikają z tego, że firma ma złą kondycję finansową. Firma ma bardzo dobrą kondycję finansową.
Prezes zapowiedział zmianę modelu organizacyjnego Grupy Energa. - Nie może być tak, że firma jest ułożona dyrektor na dyrektorze. Tu robimy zmiany. Zmieniamy ilość departamentów, będziemy ograniczać stanowiska dyrektorskie, będzie nowy układ organizacyjny, tak aby był bardziej czytelny. Ten sam model przełożymy na trzy kluczowe spółki tak zwanego core business. Bardzo ostro pracujemy i już 12 przedstawimy związkom zawodowym nowy model całej Grupy. Ta Grupa nie może składać się z 48 spółek. Musi powstać synergia grupy, ale nie po to aby ograniczać zatrudnienie. Nie jestem zwolennikiem zwalniania ludzi, którzy pracują, ale jestem też zwolennikiem łatwości zarządzania. A łatwość zarządzania gdy jest 48 firm się rozmywa.
Grupa Energa zamierza mocno stawiać na innowacyjność. - Mamy bardzo światłych ludzi w Departamencie Innowacyjności, który pracuje nad bardzo ciekawymi rozwiązaniami. Chcemy utworzyć centrum badawczo-rozwojowe. Mamy parę fajny pomysłów, które możemy wdrażać, ale do ich wdrażania musi być centrum badawczo-rozwojowe, ponieważ nie sztuką jest aby spółka wydawała własne zarobione środki, ale sztuką jest połączyć te środki ze środkami unijnymi, które są na innowacje. Dzięki centrum badawczo-rozwojowemu będziemy mogli to doskonale połączyć.
Największe inwestycje Grupy Energa w najbliższym czasie to budowa wspólnie z Eneą elektrowni o mocy 1000 MW w Ostrołęce oraz elektrownia wodna na Wiśle.
- Programy edukacyjne adresowane do dzieci będą nadal realizowane - odpowiedział na pytanie "Gazety Gdańskiej" o zaangażowanie Grupy Energa w programy adresowane do dzieci i młodzieży prezes Obajtek. - Mamy również inne programy dla samorządów. Takie program będą. Pracujemy nad programem pomocy małym klubom sportowym, wyposażyć je w sprzęt. Przesunęliśmy już nawet część środków, aby to zaangażowanie było większe. W połowie roku chcemy uruchomić program dopłaty do rewitalizacji w gminach pewnych starych, zabytkowych budynków, które mają cele społeczne.
Tomasz Łunkiewicz
- 07/04/2017 12:00 - Krzysztof Piekarski: Konstytucja pisana była według "zgniłego" kompromisu
- 06/04/2017 19:37 - Dzień otwarty GUMed
- 06/04/2017 13:01 - Karol Nawrocki: z IPN na szefa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
- 06/04/2017 10:50 - Szkolenie z audiodeskrypcji w ramach programu "Usłyszeć obraz"
- 06/04/2017 08:25 - Prezydent Gdańska wróci na ławę oskarżonych
- 05/04/2017 18:35 - Nowa strefa parkowania w Oliwie
- 05/04/2017 16:19 - Danuta Sikora: Te same nazwiska przewijają się w radach nadzorczych szpitali
- 05/04/2017 14:14 - Minister Gliński triumfuje - NSA daje przyzwolenie na łączenie muzeów
- 05/04/2017 13:37 - Wybory prezesa PFS - różne wersje marszałków
- 05/04/2017 11:43 - Seria holowników dla Marynarki Wojennej nie dla gdańskiej stoczni