Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Minister do dymisji za parcelę przy 3 Maja?

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
niedziela, 18 listopada 2012 18:18

Partnerstwo publiczno-prywatne nie okazało się dobrym rozwiązaniem dla gdańskiego wymiaru sprawiedliwości mimo 157 milionów złotych jakie były w puli. Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło Prokuratora Generalnego o możliwości popełnienia przestępstwa przy zakupie przez gdański sąd budynków i parceli przy ul. 3 Maja w Gdańsku, na których posadowione są nowe gmachy gdańskich sądów. Cała sprawa kilkakrotnie, od stycznia b.r., opisywana przez nasz portal, może uderzyć w ministra Jarosława Gowina, jako argument dla jego oponentów. Czy będzie dymisja? Niewykluczone. Choć to nie minister kupił budynki, w których posadowił się sąd, ale gdański sąd okręgowy. Minister jednak wyraził na to zgodę.


CBA zawiadomiło prokuratora generalnego o podejrzeniu, że przy kupnie budynków dla sądu w Gdańsku mogło dojść do przestępstwa - poinformował Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA. Z kolei minister sprawiedliwości Jarosław Gowin jest zdania, że kupno było zgodne z prawem, ale wyjaśnić trzeba wcześniejszy najem pomieszczeń przez sąd od prywatnego właściciela. 


Według informacji Jacka Dobrzyńskiego CBA zdecydowało się na zawiadomienie po przeanalizowaniu i weryfikacji informacji zebranych w tej sprawie, m.in. dostarczonych przez gdański magistrat oraz sąd okręgowy.
- Wcale się nie dziwię, że CBA przygląda się tej sprawie - powiedział w tvn24 minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, który uważa, że wyjaśnić należałoby wynajęcie w 2008 r. przez sąd od miejscowego developera budynku zbudowanego tak, by odpowiadał potrzebom sądu. Otóż  minister Krzysztof Kwiatkowski po tym, jak przyjrzał się warunkom najmu, doszedł do  wniosku, że to jest umowa bardzo niekorzystna dla sądu, więc zdecydował się budynku nie wynajmować, a kupić. Developer zażądał  210 milionów zł, a minister Kwiatkowski nie zgodził. Ostatecznie Gowin „stargował” cenę  o 50 milionów. Ostatecznie więc gdański sąd nie znalazł się na ulicy.


Przypomnijmy, że przed miesiącem rzecznik CBA Jacek Dobrzyński informował, że wiosną br. do Biura dotarły” pewne informacje” o możliwych nieprawidłowościach przy zakupie na potrzeby gdańskiego wymiaru sprawiedliwości budynków przy ul. 3 Maja w Gdańsku. Dobrzyński powiedział wówczas, że Biuro zwróciło się do Sądu Okręgowego w Gdańsku (we wrześniu br.) oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku (w maju br.) o dokumenty, na postawie analizy których mają zostać podjęte dalsze decyzje w tej sprawie. Opisaliśmy tą sytuację dziewięć miesięcy wcześniej. Następnie Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło Przedsiębiorstwu Budowlanemu "Górski" propozycję nabycia nieruchomości. Przedsiębiorca jednak zwlekał z podpisaniem umowy. Negocjacje utknęły w martwym punkcie. Kompleks obiektów budowanych dla wymiaru sprawiedliwości powstał w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Kwota zaoferowana przez ministerstwo miała być pomniejszona o już zapłacony Górskiemu czynsz dzierżawny za użytkowanie pomieszczeń.


W budynkach sąsiadujących z gdańskim PUP pracują dwa wydziały Sądu Okręgowego i część wydziałów Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe. 
Firma Górskiego była już właścicielem kilku działek  przy ul. 3 Maja przed inwestycją. W ramach PPP deweloper zgodził się na wymianę innych działek. W zamian z kilkadziesiąt mieszkań, które przekazał do zasobów komunalnych oraz działki przekazane miastu przy ul. Toruńskiej, otrzymał pozostały grunt przy ul. 3 Maja pod zabudowę na rzecz sądów. Roboczą nazwą Centrum Sprawiedliwości określa się kompleks budynków prokuratury i sądów mających mieć lokalizację przy ul. 3 Maja w Gdańsku w sąsiedztwie dworca PKS i Powiatowego Urzędu Pracy. Sąd nie był inwestorem ani nie jest właścicielem tych budynków.


To najpewniej pierwszy w Europie przypadek, gdy prywatna firm buduje swój budynek, do którego wprowadza się następnie sąd, by w końcu wykupić swoją siedzibę.
ASG   

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież