"Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw...
poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:28
Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Po roku czynszowej reformy w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 16 listopada 2012 16:03

Sprzecznymi danymi szermowano podczas czwartkowego Forum Gospodarczego TVP Gdańsk, które odbyło się na dziedzińcu im. Jana Heweliusza w Politechnice Gdańskiej.Forum dotyczyło rocznego podsumowania reformy czynszowej, a dane podawane przez wiceprezydenta Macieja Lisickiego nie pokrywały się z danymi, które przedstawiała radna Jolanta Banach z SLD. Według Lisickiego ubyło około sto osób zalegających z opłatami czynszu, a według Banachowej 949 przybyło. Skąd aż tak duża rozpiętość tych danych?


alt


Zadłużenie w opłatach czynszu za 20 tys. mieszkań komunalnych w Gdańsku według Lisickiego wynosi 140 mln zł. Nie ma jak tego ściągnąć, bo komornicy nie mają czego zająć, tak biedne mamy społeczeństwo. Według przedstawiciela władz miasta, takich dłużników powinno się eksmitować.


Stanowczo zaprotestowała przeciw temu stanowisku radna Banach (na zdjęciu poniżej), twierdząc, że wedle konstytucji RP, to państwo ma obowiązek zapewnić swoim obywatelom mieszkanie. A jeśli eksmitować, to pytanie gdzie? Propozycja Lisickiego wznoszenia poza miastem kontenerów, na szczęście jakoś przycichła.


altW ocenie radnej po dokonanej przed rokiem podwyżce czynszów komunalnych w Gdańsku, wiele ludzi w ogóle przestało płacić, bo nie wystarcza im na wyżywienie.
- W naszym mieście nadal 1700 osób oczekuje na mieszkanie socjalne i 729 osób na mieszkanie komunalne. W sumie prawie 2,5 tysiąca osób. Te osoby najczęściej nie mają zdolności kredytowej. A ten system jest pułapką na obywateli, bo nie mając z czego płacić czynszu, wyprzedają się i popadają w ubóstwo. Pozostają na łasce losu. Dlaczego nikt nimi się nie zajmuje? Ci natomiast, którzy mają duże mieszkania i zbyt wysokie mają czynsze,  jak mi się ludzie użalają, mimo zgłaszanych chęci nie mają ofert ze strony miasta aby zamienić się na mniejszy metraż.


Podobną opinię wyraził Grzegorz Strzelczyk, przewodniczący klubu radnych PiS, twierdząc, że w tym wszystkim zapomina się o człowieku, który w tej urzędniczej machinie ginie. Organizacje pomocowe w mieście są niewydolne.


Banach nadmieniła też, że na same remonty w większości zaniedbanych mieszkań komunalnych, potrzeba w Gdańsku 600 mln zł. Bez dotacji tego się nie podźwignie.


Z satysfakcją ten problem ujął Lisicki twierdząc, że dzięki tej reformie czynszowej, za 20 mln zł w ciągu mijającego roku wyremontowano sto komunalnych mieszkań. Szczegółowy raport z osiągnięć i porażek tej reformy jest w opracowaniu i niebawem powinien zostać opublikowany. 
Panie z szatni PG użalały się nam, że przez tą reformę nie wystarcza im na chleb. Ledwie co z niskich pensji opłacają znacznie podwyższone czynsze. Planują przeniesienie się do innych miast, problem tylko ze znalezieniem pracy. I pętla się zaciska...

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież