Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wszechnica Obywatelsko-Samorządowa apeluje o obywatelską diagnoze działań władz Gdańska

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 18 listopada 2012 16:22

Zarząd Wszechnicy Obywatelsko-Samorządowej prowadzący od 1 lutego 2005 roku Dzielnicowy Dom Pozarządowy - Charytatywną Kluboświetlicę dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Dolnego Miasta i obszarów przyległych, informuje że skutki społeczne niezrozumiałych działań Władz Gdańska, polegające na podniesieniu stawki czynszowej za 1mkw powierzchni mieszkalnej lokali komunalnych do kwoty 10 zł 20 groszy wymagają pilnej niezależnej diagnozy obywatelskiej.


Stopień pauperyzacji najuboższych mieszkańców Gdańska osiąga od pewnego czasu stopień krytyczny, co na co dzień widzimy podczas naszych działań społecznych, dożywiając najbardziej potrzebujących i prowadząc punkt edukacji nieformalnej.
Wynika stąd konieczność utworzenia Obywatelskiego Sztabu Kryzysowego ds. Monitoringu Zjawisk Niebezpiecznych Społecznie, który będzie kontynuował prace badawcze w zakresie przeciwdziałania skutkom lekkomyślnych instytucjonalnych decyzji urzędniczych.


Działania te zostały już zapoczątkowane wiele lat temu przez Uniwersytet Gdański, który wespół z innymi instytucjami przygotował ówczesną MAPĘ GŁODU, która jednak nie powstrzymała dalszych prowokacyjnych działań urzędniczych, skutkujących podwyżkami czynszu a w niedalekiej przyszłości mającymi wydrenować kieszenie najuboższych mieszkańców Gdańska za pomocą podniesienia cen na strategiczne składowe komunalne.
 
Pozorny Dialog Społeczny władzy z mieszkańcami Gdańska w postaci tzw. Otwartych Spotkań Obywatelskich, ma na celu jedynie skanalizowanie potencjalnego niezadowolenia, bo jego rezultat jest już z góry określony!
 
Mamy szczególne prawo do wypowiadania się w tej kwestii, bowiem od naszej haniebnej eksmisji komorniczej na wniosek ówczesnego Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych Zakład Budżetowy w dniu 26 lutego 2010, po nie mniej operetkowym zaocznym wyroku sądowym IC 352/09, i jego następstwach prawnych w postaci sankcjonowania faktów dokonanych, mimo sprzeciwu Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, PERMANENTNIE CIERPIMY Z POWODU SZYKAN ZA DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNĄ!
Gdyby nie wspaniała postawa samarytańska i obywatelska za razem, Proboszcza Parafii św. Barbary z ulicy Długie Ogrody 19, który litościwie przygarnął naszą dobroczynną placówkę do dawnej salki katechetycznej, to dziś jak w czasach okupacji.. bylibyśmy WSZECHNICĄ LATAJĄCĄ..!!
 
Nasza sytuacja nie jest odosobniona, nie dziwi nas więc stanowisko urzędników magistrackich i innych decydentów (na dwa segregatory pism błagalnych od organizacji i mieszkańców w sprawie naszego lokalu NON PROFIT).
Wszechnica Obywatelsko-Samorządowa ma 30 tysięcy złotych długu z nieznanymi odsetkami, za tysiące godzin społecznej pracy do zapłacenia ówczesny "czynsz" co miesięczny w kwocie łącznej... blisko 2,5 TYSIĄCA ZŁOTYCH, bo NIKT nie mógł zmiękczyć serca Włodarzy Gdańska, mimo nawet Uchwał dwóch Komisji Rady Miasta Gdańska, wnioskujących o użyczenie nieodpłatne lokalu! (dowodem są pisma które jakoś uratowały się w pożodze eksmisji, mimo że całe wyposażenie DDP przepadło!!!!
....czy może dziwić więc stawka 10,20 zł za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego najczęściej nie remontowanego od 1945 roku w Gdańsku albo w niedalekiej przyszłości kolejne podwyżki za wodę, ścieki, bilety komunikacji miejskiej i inne... a nade wszystko ryczałt blisko 40 złotowy za tzw. podatek śmieciowy???!!!
W kolejce czekają represjonowani przez urzędy (zwłaszcza skarbowe) przedsiębiorcy, i inni....
Nieodzowne i pilne staje się więc stworzenie oddolnej inicjatywy społecznej, w skład której wejdą niekoncesjonowani przedstawiciele mieszkańców, niezależni naukowcy i media oraz formalne i nieformalne organizacje oraz ruchy obywatelsko-społeczne, których głos tzw."władza" będzie musiała usłyszeć!!!
 
Zwracamy się o opublikowanie naszego LISTU w Prasie, przesyłamy go również do wiadomości wszystkim zainteresowanym sytuacją społeczną w Gdańsku, działającym nie tylko bezpośrednio na jego terenie, do których posiadamy adresy mailowe.
 
z poważaniem
za Zarząd Wszechnicy Obywatelsko-Samorządowej i nadzór nad Dzielnicowym Domem Pozarządowym-Charytatywną Kluboświetlicą dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych
Krzysztof Z. Łuczkiewicz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież