Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Miller: Na Kaszubach gorączka gazu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 13 stycznia 2012 17:01

altRozmowa z Leszkiem Millerem, przewodniczącym SLD, pomorskim posłem - część II- A jaki pan ma kalendarz polityczny dla Pomorza? W czwartek był pan w Słupsku...
Leszek Miller: Otwieram filie biur poselskich. Chciałbym, aby było ich 8-10. Powinny służyć poprawie słuchu politycznego lewicy. Z tych powodów chciałbym też wybrać się na Kaszuby i dowiedzieć się, dlaczego wójtowie piszą listy do urzędującego premiera.- Bo narasta konflikt związany z poszukiwaniem gazu łupkowego, a premier ma działkę pod Sulęczynem i jak szukał poparcia Kaszubów, to grał z nimi regularnie w piłkę i zażywał tabakę.
Leszek Miller: Kaszuby to obszar unikalnego, chronionego krajobrazu. Kaszubi to społeczność o bardzo silnej tożsamości. Obok języka, kultury jej kluczowym elementem jest przywiązanie do prywatnej własności ziemi. Zwracam uwagę, że na tym terenie nie powiodła się żadna kolektywizacja wsi. Miejscowi rolnicy twardo potrafią chronić swoją ziemię i egzekwują od władz szacunek dla wielopokoleniowej własności. Chciałbym głośno powiedzieć, że SLD widzi nie tylko przyszły gaz łupkowy, ale przede wszystkim ludzi, którzy tu żyją, środowisko, w którym pracują - i Sojusz będzie rzecznikiem porozumienia, a nie dyktatu koncernów. Państwo nie może być w tej sprawie nieczułe i bierne.- Na północ od Gdyni, w pana rewirze wyborczym, Polska Grupa Energetyczna ma dwie lokalizacje pod budowę elektrowni jądrowej. Nie będzie sporu jak w Stężycy czy Sulęczynie?
Leszek Miller: W tej części Pomorza zauważam akceptację dla lokalizacji tych siłowni. W latach 80-tych budując Żarnowiec inwestowano olbrzymie środki w infrastrukturę. Zbudowano linię kolejową łączącą Żarnowiec z Gdańskiem, otwierano domy kultury, budowano osiedla mieszkaniowe, wywłaszczonym rolnikom odtworzono od podstaw nową wioskę - z domami i obejściem gospodarczym dla każdego. Do tych doświadczeń można się odwoływać, budując świadomość lokalnych społeczności, szukając akceptacji dla projektu. Mam wrażenie, że inwestor wykazuje w tym zakresie społeczną wrażliwość. W istocie, zauważam znaczącą różnicę w jakości porozumiewania się między spółką publiczną przygotowującą systemowo projekt jądrowy, a poszukiwaczami gazu. Tu standard obywatelski, na Kaszubach swoisty dziki zachód, gorączka gazu.


- Pomoże pan premierowi Tuskowi na Kaszubach?
Leszek Miller: Nawet jeśli mnie zaprosi, nie pomogę mu na boisku. W każdej innej sytuacji, z tabaką czy bez - nie odmówię.
Rozmawiał Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież