Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Miller: Na Kaszubach gorączka gazu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 13 stycznia 2012 17:01

altRozmowa z Leszkiem Millerem, przewodniczącym SLD, pomorskim posłem - część II- A jaki pan ma kalendarz polityczny dla Pomorza? W czwartek był pan w Słupsku...
Leszek Miller: Otwieram filie biur poselskich. Chciałbym, aby było ich 8-10. Powinny służyć poprawie słuchu politycznego lewicy. Z tych powodów chciałbym też wybrać się na Kaszuby i dowiedzieć się, dlaczego wójtowie piszą listy do urzędującego premiera.- Bo narasta konflikt związany z poszukiwaniem gazu łupkowego, a premier ma działkę pod Sulęczynem i jak szukał poparcia Kaszubów, to grał z nimi regularnie w piłkę i zażywał tabakę.
Leszek Miller: Kaszuby to obszar unikalnego, chronionego krajobrazu. Kaszubi to społeczność o bardzo silnej tożsamości. Obok języka, kultury jej kluczowym elementem jest przywiązanie do prywatnej własności ziemi. Zwracam uwagę, że na tym terenie nie powiodła się żadna kolektywizacja wsi. Miejscowi rolnicy twardo potrafią chronić swoją ziemię i egzekwują od władz szacunek dla wielopokoleniowej własności. Chciałbym głośno powiedzieć, że SLD widzi nie tylko przyszły gaz łupkowy, ale przede wszystkim ludzi, którzy tu żyją, środowisko, w którym pracują - i Sojusz będzie rzecznikiem porozumienia, a nie dyktatu koncernów. Państwo nie może być w tej sprawie nieczułe i bierne.- Na północ od Gdyni, w pana rewirze wyborczym, Polska Grupa Energetyczna ma dwie lokalizacje pod budowę elektrowni jądrowej. Nie będzie sporu jak w Stężycy czy Sulęczynie?
Leszek Miller: W tej części Pomorza zauważam akceptację dla lokalizacji tych siłowni. W latach 80-tych budując Żarnowiec inwestowano olbrzymie środki w infrastrukturę. Zbudowano linię kolejową łączącą Żarnowiec z Gdańskiem, otwierano domy kultury, budowano osiedla mieszkaniowe, wywłaszczonym rolnikom odtworzono od podstaw nową wioskę - z domami i obejściem gospodarczym dla każdego. Do tych doświadczeń można się odwoływać, budując świadomość lokalnych społeczności, szukając akceptacji dla projektu. Mam wrażenie, że inwestor wykazuje w tym zakresie społeczną wrażliwość. W istocie, zauważam znaczącą różnicę w jakości porozumiewania się między spółką publiczną przygotowującą systemowo projekt jądrowy, a poszukiwaczami gazu. Tu standard obywatelski, na Kaszubach swoisty dziki zachód, gorączka gazu.


- Pomoże pan premierowi Tuskowi na Kaszubach?
Leszek Miller: Nawet jeśli mnie zaprosi, nie pomogę mu na boisku. W każdej innej sytuacji, z tabaką czy bez - nie odmówię.
Rozmawiał Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież