“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Miller: Na Kaszubach gorączka gazu

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 13 stycznia 2012 17:01

altRozmowa z Leszkiem Millerem, przewodniczącym SLD, pomorskim posłem - część II- A jaki pan ma kalendarz polityczny dla Pomorza? W czwartek był pan w Słupsku...
Leszek Miller: Otwieram filie biur poselskich. Chciałbym, aby było ich 8-10. Powinny służyć poprawie słuchu politycznego lewicy. Z tych powodów chciałbym też wybrać się na Kaszuby i dowiedzieć się, dlaczego wójtowie piszą listy do urzędującego premiera.- Bo narasta konflikt związany z poszukiwaniem gazu łupkowego, a premier ma działkę pod Sulęczynem i jak szukał poparcia Kaszubów, to grał z nimi regularnie w piłkę i zażywał tabakę.
Leszek Miller: Kaszuby to obszar unikalnego, chronionego krajobrazu. Kaszubi to społeczność o bardzo silnej tożsamości. Obok języka, kultury jej kluczowym elementem jest przywiązanie do prywatnej własności ziemi. Zwracam uwagę, że na tym terenie nie powiodła się żadna kolektywizacja wsi. Miejscowi rolnicy twardo potrafią chronić swoją ziemię i egzekwują od władz szacunek dla wielopokoleniowej własności. Chciałbym głośno powiedzieć, że SLD widzi nie tylko przyszły gaz łupkowy, ale przede wszystkim ludzi, którzy tu żyją, środowisko, w którym pracują - i Sojusz będzie rzecznikiem porozumienia, a nie dyktatu koncernów. Państwo nie może być w tej sprawie nieczułe i bierne.- Na północ od Gdyni, w pana rewirze wyborczym, Polska Grupa Energetyczna ma dwie lokalizacje pod budowę elektrowni jądrowej. Nie będzie sporu jak w Stężycy czy Sulęczynie?
Leszek Miller: W tej części Pomorza zauważam akceptację dla lokalizacji tych siłowni. W latach 80-tych budując Żarnowiec inwestowano olbrzymie środki w infrastrukturę. Zbudowano linię kolejową łączącą Żarnowiec z Gdańskiem, otwierano domy kultury, budowano osiedla mieszkaniowe, wywłaszczonym rolnikom odtworzono od podstaw nową wioskę - z domami i obejściem gospodarczym dla każdego. Do tych doświadczeń można się odwoływać, budując świadomość lokalnych społeczności, szukając akceptacji dla projektu. Mam wrażenie, że inwestor wykazuje w tym zakresie społeczną wrażliwość. W istocie, zauważam znaczącą różnicę w jakości porozumiewania się między spółką publiczną przygotowującą systemowo projekt jądrowy, a poszukiwaczami gazu. Tu standard obywatelski, na Kaszubach swoisty dziki zachód, gorączka gazu.


- Pomoże pan premierowi Tuskowi na Kaszubach?
Leszek Miller: Nawet jeśli mnie zaprosi, nie pomogę mu na boisku. W każdej innej sytuacji, z tabaką czy bez - nie odmówię.
Rozmawiał Marek Formela


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież