Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Mecz, który się nie odbył”

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
sobota, 07 września 2019 21:04

Spotkanie Gedanii Gdańsk z Lechią Lwów było głównym elementem widowiska sportowo-historycznego „Mecz, który się nie odbył”, które Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zorganizowało na stadionie przy ul. Traugutta.


7 września 1939 roku miał zostać rozegrany mecz piłki nożnej pomiędzy zespołami Gedanii Gdański i Lechii Lwów. Wybuch II wojny światowej w dniu 1 września 1939 spowodował, że do meczu nie doszło. Muzeum II Wojny Światowej w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizował rekonstrukcję meczu, który 80 lat temu nie doszedł do skutku.


Na boisku przy ul. Traugutta zmierzyły się drużyny Gedanii Gdańsk i Lechii Lwów. Spotkanie rozegrano zgodnie z zasadami obowiązującymi w okresie międzywojennym, piłką z okresu międzywojennego, a zawodnicy obu drużyn wystąpili w replikach historycznych strojów piłkarskich.

alt


- Na wydarzenia organizowane przez nas zapraszamy, abyście państwo otrzymali dawkę efektywnych historycznych informacji - powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, przed rozpoczęciem meczu. - Dziś zaprosiliśmy was na mecz, który się nie odbył, którego nie było. Proszę mi wybaczyć powagę w tym momencie, bo nie chcę aby ona zachwiała poczucie patriotycznego pikniku, który za moment się rozpocznie, ale chcemy dziś oddać hołd i wspomnieć tych wszystkich polskich sportowców, którzy przed wojną mieli nie tylko orła na sercu, na swoich trykotach, ale mieli go głęboko w sercu, kochali Polskę, byli gotowi do tego, aby we wrześniu 1939 roku tę Polskę bronić. Polska okupowana przez nazistów była jedynym w Europie i na świecie krajem, w którym zabroniono uprawiania kultury fizycznej i sportu. Niemcy wiedzieli, że Polacy, którzy będą trenować, będą gotowi, aby walczyć jeszcze lepiej. 1511 polskich sportowców straciło życie w czasie II wojny światowej, wśród nich 59 olimpijczyków. Im wszystkim dziś oddajemy w ten niecodzienny sposób hołd.

alt


- Jedną kwestię trzeba powiedzieć wprost - Gedania nie była najstarszym klubem polskim w przedwojennym Gdańsku, ani największym na początku, ale stała się symbolem, klubem, który zapisał się na stałe w historii Gdańska, który był platformą wyrażania ambicji Polaków - powiedział dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor muzeum zamkowego w Malborku. - To na czym zależało tym młodym chłopakom, którzy w 1922 roku zakładali klub nie mając niczego, nie mając zaplecza, mając tylko swoje marzenia to po pierwsze było wzięcie udział w rozgrywkach ligowych w piłkę po prostu, a z drugiej strony oni chcieli pokazać, chcieli rywalizować o mistrzostwo Polski czyli pokazać, że Polacy w Gdańsku są. Rok 1922 to czas gdy stało się jasne, że Gdańsk polski nie jest, że tak zwane Wolne Miasto Gdańsk, wolnym jest tylko z nazwy i dla Polaków. Gedania stała się wyrazicielem tych ambicji i można powiedzieć, że dała radę. 1 września 1939 roku siedziba klubu została spustoszona, pamiątki zniszczone. To co pozostało, ocalało to ludzie i nieliczne artefakty przechowane przez członków, których było kilkuset. Od 1929 roku Gedania była najliczniejszym klubem w Wolnym Mieście Gdańsku. Gedania wróciła w 1945 roku w maju i stała się pierwszym reaktywowanym polskim klubem w Gdańsku. Fajnie, że jesteśmy, fajnie, że ten mecz się odbywa.


W sportowej rywalizacji na boisku lepsza okazała się drużyna Gedanii, która wygrała 3:1 (0:1). Lechia Lwów objęła prowadzenie w pierwszej połowie, ale druga należała do Gedanii, która zdobyła trzy bramki, w tym dwie z karnego.


W przerwie spotkania specjalne koszulki z nazwiskami zamordowanych zawodników Gedanii otrzymali dr hab. Janusz Trupinda oraz Mariusz Hoffman, działacz społeczny z ulicy Kościuszki.


- Dla nas udział w tym meczu był tym co robimy na codzień, ponieważ gramy w retrolidze, którą teraz mocniej promujemy - powiedział Łukasz Papuga, trener Lechii Lwów, członek Stowarzyszenia 10 Pułku Piechoty z Łowicza. - Ta drużyna, Lechia Lwów, niestety na tą chwilę nie ma swoich przedstawicieli, którzy grali, dlatego my przedstawiciele retroligi z różnych stowarzyszeń postanowiliśmy zagrać jako ta drużyna. Zlepka zawodników, jedni umieją grac lepiej, drudzy gorzej, natomiast chcemy grać, bawimy się piłką. Chcemy pokazywać ludziom jak to się działo kiedyś.


Składy drużyn w meczu, który miał zostać rozegrany w 1939 roku:
Gedania: bramkarz - Klemens Borus, obrońcy - Paweł Goliński, Gerard Tischbein, pomocnicy - Wincenty Kurowski, Edmund Bellwon, Czesław Bartolik, Jan Petryński, Jan Potrykus, Bernard Wilgorski, Bolesław Schramke, napastnicy - Paweł Biernat, Eryk Fallow.
Lechia Lwów: bramkarz - Aleksander Krasicki, obrońcy - Stanisław Oracz, Jan Roman Pająk, pomocnicy - Bronisław Pierczek, Ryszard Koncewicz, Zbigniew Bogus, Jan Wasiewicz, Tadeusz Dmytrow, napastnicy - Tadeusz Schusterschutz, Zenon Kruk, Władysław Rusiecki.


Składy drużyn, które zagrały w rekonstrukcji
Lechia Lwów: Łukasz Papuga, Andrzej Włodarczyk, Michał Brandt, Krzysztof Wielemborek, Michał Lebiedowicz, Konrad Lebiedowicz, Andrzej Jóźwik, Jacek Świderski, Krystian Gołębiowski, Michał Kulkowski, Jan Dubiel, Jakub Dubiel.
Gedania: Jerzy Drabarek, Marek Meszczyński, Arkadiusz Derewicz, Zbigniew Braun, Jarosław Wojdaś, Marcin Ruszewski, Mariusz Witkowski, Wojciech Kłos, Dariusz Stasiuk, Krzysztof Sztucki, Paweł Szydłowski, Grzegorz Dziadek, Paweł Szajrych, Michał Sałamowski, Dariusz Osiniak, Dariusz Skórowski, Mariusz Klimkiewicz, Grzegorz Musik.


Mecz poprzedził piłkarski turniej dziecięcy oraz piknik rodzinnym, który trwał do zakończenia imprezy. Muzeum II Wojny Światowej z okazji imprezy uruchomiło specjalną linię tramwajową. Przejazd był darmowy, a postoje zaplanowano na wszystkich przystankach na trasie Galeria Bałtycka – Traugutta oraz Dworzec Główny – Traugutta.

alt


Wśród widzów nie brakowało były piłkarzy i działaczy Gedanii oraz znanych postaci pomorskiej piłki - Bogusława Kaczmarka i Radosława Michalskiego, prezesa Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.

alt



alt


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież