Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Lewandowski: To system jest chory

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 lipca 2013 21:24

O odwołaniu dyrektor pomorskiego NFZ Barbary Kawińskiej rozmawiamy z Aleksandrem Lewandowskim, członkiem Rady pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia, która pozytywnie zaopiniowała  wniosek prezes NFZ o odwołanie szefowej pomorskiego oddziału.Podczas głosowania siedem osób wyraziło swoje poparcie dla odwołania Kawińskiej, jedna była temu przeciwna, jeden członek rady wstrzymał się od głosu. Jako powód odwołania Kawińskiej z pełnionej funkcji kierownictwo NFZ podało: "słabą organizację pracy oddziału oraz odmienną od kierownictwa NFZ wizję kierowania oddziałem, której skutkiem jest brak dialogu z pacjentami a także innymi podmiotami ochrony zdrowia, co negatywnie wpływa na wizerunek NFZ".

‒ Czy głosował Pan za odwołaniem dyrektor Kawińskiej?
Aleksander Lewandowski: Głosowanie było tajne. Zaskoczyła mnie natomiast absurdalność wniosku i uzasadnienia, bo samo stwierdzenie, że sposób zarządzania jest odmienny od stylu kierowania w centrali -  jest dla mnie enigmatycznym sformułowaniem. Ponadto prezes NFZ uważa, że Kawińska nie popełniła żadnego błędu, zrobiła wszystko zgodnie z przepisami. W takim razie, w jakim stopniu jej działanie jest odmienne od standardów warszawskich? Czyżby centrala chciała postępować niezgodnie z przepisami prawa? Po drugie nikt się nie pojawił z Warszawy, żeby przedstawić nam rzeczywiste powody odwołania.  To co zaskakuje we wniosku o odwołanie dyrektor pomorskiego NFZ-u to raczej troska o dobre imię NFZ niż o rzeczywiste problemy, ponieważ w tym uzasadnieniu nie napisano, że Kawińska dopuściła się jakichkolwiek uchybień proceduralnych czy nie przestrzegała zasad. Wręcz przeciwnie, można domniemywać, że wszystko było dobrze.

‒ Jak Pan ocenia pracę byłej już dyrektor?
Aleksander Lewandowski: Jeżeli chodzi o bycie urzędnikiem państwowym i trzymania się procedur – to w tej materii, nie można było jej niczego zarzucić. Natomiast zupełnie zabrakło Kawińskiej, mimo tego że jest lekarzem, wyczucia społecznego... Zdrowie to nie towar, nim się nie szafuje. Dla wielu pacjentów zmiana poradni czy też lekarza była bezdusznym podejściem do tematu. Ona była urzędnikiem, i jako urzędnik musiała wypełniać swoje obowiązki, niemniej jednak zapomniała o wydźwięku społecznym swoich działań. Uważam jednak, że odwołanie dyrektor Kawińskiej nic nie zmieni. To system jest do zmiany, a nie dyrektor.
 

‒  Odwołanie dyrektor Kawińskiej wcale nie ucieszyło przedstawicieli środowisk medycznych. Wręcz przeciwnie. Dla wielu dyrektorów szpitali jest to sygnał, że konkurs na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną nie zostanie anulowany...
Aleksander Lewandowski: Jeżeli centrala uważa, że konkursy na AOS-y odbyły się zgodnie z literą prawa, to nie ma podstaw, żeby go unieważnić. Co gorsza, niepokojące jest to, że po naszym pomorskim eksperymencie, jeżeli chodzi o ambulatoryjną opiekę specjalistyczną  prezes w Warszawie próbuje wydać teraz rozporządzenia, które zmienią konkursy w innych województwach, szczególnie, jeśli chodzi o kompleksowość świadczonych usług. Co gorsza, jeżeli ten projekt wejdzie w życie, to następny konkurs będzie preferować te poradnie, które w chwili obecnej podpisały umowy z NFZ. Będzie to krzywdzące dla tych poradni, które w tym roku nie uzyskały nowego kontraktu.

‒ Kto obejmie schedę po dyrektor Kawińskiej? Czy mowa jest o jakiejś konkretnej osobie?
Aleksander Lewandowski: Nie było dyskusji na ten temat. Giełda nazwisk pewnie już ruszyła, pewnie rada też dostanie tę kandydaturę do zaopiniowania. Nie ma typów. Ale każdy kto przyjdzie, będzie miał ten sam problem co dyrektor Kawińska. To system jest do wymiany, to system jest chory, a czy to będzie Kawińska, czy jakiś inny dyrektor – to nie ma znaczenia, to niczego nie zmieni.
Rozmawiała Urszula Abucewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież