Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Łaźnię czeka przebudowa

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 13 kwietnia 2013 21:35

Budynek CSW Łaźnia przy Jaskółczej 1 czeka przebudowa. Zabytek stanie się bardziej nowoczesny, pojawi się winda a także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Remont rozpocznie się w przyszłym roku, tymczasem Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska otworzyła koperty w przetargu na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego nad przebudową budynku. Złożono 14 ofert – najtańsza 73,8 tys. zł, najdroższa 228,78 tys. zł.– Komisja przetargowa zajmie się teraz analizą dokumentów pod względem formalnym – zaznacza Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. – Kiedy te prace się skończą, będziemy mogli ogłosić zwycięzcę, który po podpisaniu umowy będzie miał 6 miesięcy na sporządzenie projektu.

Najważniejszym planowanym udogodnieniem ma być winda, która ułatwi dostęp do przestrzeni wystawienniczych, edukacyjnych oraz sali kinowej. Budowa windy znacznie podniesie komfort użytkowania obiektu zwłaszcza przez osoby starsze, dla których z roku na rok Łaźnia organizuje coraz więcej zajęć twórczych. W budynku planowany jest szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Zmiany widoczne będą także z zewnątrz. Od strony ulicy Śluzy wybudowane zostanie nowe wejście do budynku z podjazdem dla osób niepełnosprawnych. Dzięki przebudowie budynku nie tylko Łaźnia nabierze nowego, bardziej nowoczesnego wizerunku - przebudowa korzystnie wpłynie także na całą dzielnicę.

– Wierzymy, że dzięki tym zmianom Łaźnia stanie się jeszcze bardziej otwarta i przyjazna mieszkańcom – mówi Jadwiga Charzyńska, dyrektor CSW Łaźnia.

Budynek, w którym mieści się Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia powstał na początku XX wieku i jest wpisany do rejestru zabytków budynku. Do końca bieżącego roku przedstawiony zostanie ostateczny projekt, natomiast realizacja prac planowana jest w drugiej połowie przyszłego roku. Przebudowa budynku CSW Łaźnia przy ul. Jaskółczej 1 realizowana jest w ramach Projektu Rewitalizacji Dolnego Miasta, współfinansowanego przez Unię Europejską.

Warto dodać, że działania rewitalizacyjnego Dolnego Miasta rozpoczęły się na początku tego roku,  od przebudowy budynku przy ulicy Dobrej 8A i 8B, do której przeniesie się m.in. działająca obecnie przy ul. Dolnej 4 Świetlica Ucznia. Będzie tam sala komputerowa oraz pomieszczenia wielofunkcyjne przeznaczone na prowadzenie zajęć plastycznych, muzyczno-tanecznych i kulturalnych. Środki na doprojektowanie oraz wybór wykonawcy modernizacji budynku przy ul Dobrej przekazane zostały w ubiegłym roku. Rozpoczęte prace remontowe (wraz z wyposażeniem budynku) potrwają do końca tego roku. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 2 mln zł. Ponadto od 2011 roku realizowane są nieprzerwanie projekty społeczne.

W ramach projektu przebudowana zostanie przestrzeń publiczna i infrastruktura podziemna w obrębie pasów drogowych ulic: Łąkowej, Dolnej, prof. Z. Kieturakisa, Kurzej, Śluza, Wróblej oraz fragmentów ulic: Radnej i Toruńskiej (łącznie ok. 1500 m). Zmodernizowana zostanie sieć wodociągowa i kanalizacyjna, wymieniona będzie kanalizacja deszczowa, powstanie aktywny system odprowadzający wody opadowe i gruntowe. Będzie też więcej zieleni. Odtworzona zostanie wspaniała aleja jarząbów szwedzkich biegnąca środkiem ul. Łąkowej, w którą wkomponowana zostanie mała architektura.

Częściowym remontom, polegającym na założeniu izolacji, wzmocnieniu fundamentów i uporządkowaniu części wejściowych, poddane zostaną budynki mieszkalne przy ulicach: Dolnej, Łąkowej, Toruńskiej oraz Wróblej - w sumie 31 budynków komunalnych i wspólnotowych.  Na potrzeby poprawy bazy lokalowej dla działań społecznych zostanie także w części zaadaptowany budynek Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” przy ul. Jaskółczej 1. Działania inwestycyjne zakończyć mają się do połowy 2015 roku.

– Działania rewitalizacyjne charakterze społecznym ukierunkowane na aktywizację społeczności lokalnej w Dolnym Mieście rozpoczęły się już na dobre. Realizowane są wraz z partnerami miasta w projekcie oraz podmiotami zrzeszonymi w Partnerstwie Społecznym „Dolne Miasto Otwarte: na historię – na siebie – na innych”, które powstało, by zwiększyć efektywność działań rewitalizacyjnych. Bogata oferta działań społecznych i kulturalnych różnych organizacji i instytucji skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Są to działania realizowane na dużą skalę i zaplanowane tak, aby odpowiadały na wszystkie zdiagnozowane w dzielnicy potrzeby – dodaje Magdalena Kuczyńska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Na terenie dzielnicy prowadzone są działania profilaktyczne, terapeutyczne i edukacyjne dla dzieci i młodzieży – działa m.in. Świetlica Ucznia, Klub Młodzieży, Okienko Przedszkolne realizowany jest projekt Dotyk Sztuki. Dorośli korzystać mogą z programów profilaktycznych, poradniczych i wspierających w powstałej Poradni dla Rodziców. Działa także Klub Seniora.  Ponad projekty realizowane w ramach dofinansowania unijnego, ofertę wzbogacają także te finansowane z innych źródeł, dzięki którym możliwe są spotkania z Szekspirem i Fabryka Talentów prowadzone przez Fundację Theatrum Gedanense, Opowiadacze Historii wspierani przez Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej i Kolonię Artystów, festyny przygotowywane przez SIL Bliżej Centrum, wystawy i inne wydarzenia kulturalne w dawnej Królewskiej Fabryce Karabinów czy też Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska realizowana przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Podejmowane w ramach programu działania mają zwiększyć atrakcyjność i funkcjonalność Dolnego Miasta tak, aby stało się ono ciekawym i wartościowym miejscem zamieszkania, pracy i wypoczynku nie tylko mieszkańców Gdańska i Pomorza, ale i turystów z Polski i zza granicy.

Całkowity koszt realizacji projektu to 42,5 mln zł, z czego ze środków unijnych pochodzi 16 mln zł. 5 mln zł przeznaczonych jest na działania społeczne. Oprócz miasta w projekcie uczestniczy 14 wspólnot mieszkaniowych oraz Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz Klub „Gdańskie Lwy”.
(UA)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież