Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Łaźnię czeka przebudowa

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 13 kwietnia 2013 21:35

Budynek CSW Łaźnia przy Jaskółczej 1 czeka przebudowa. Zabytek stanie się bardziej nowoczesny, pojawi się winda a także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Remont rozpocznie się w przyszłym roku, tymczasem Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska otworzyła koperty w przetargu na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego nad przebudową budynku. Złożono 14 ofert – najtańsza 73,8 tys. zł, najdroższa 228,78 tys. zł.– Komisja przetargowa zajmie się teraz analizą dokumentów pod względem formalnym – zaznacza Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. – Kiedy te prace się skończą, będziemy mogli ogłosić zwycięzcę, który po podpisaniu umowy będzie miał 6 miesięcy na sporządzenie projektu.

Najważniejszym planowanym udogodnieniem ma być winda, która ułatwi dostęp do przestrzeni wystawienniczych, edukacyjnych oraz sali kinowej. Budowa windy znacznie podniesie komfort użytkowania obiektu zwłaszcza przez osoby starsze, dla których z roku na rok Łaźnia organizuje coraz więcej zajęć twórczych. W budynku planowany jest szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Zmiany widoczne będą także z zewnątrz. Od strony ulicy Śluzy wybudowane zostanie nowe wejście do budynku z podjazdem dla osób niepełnosprawnych. Dzięki przebudowie budynku nie tylko Łaźnia nabierze nowego, bardziej nowoczesnego wizerunku - przebudowa korzystnie wpłynie także na całą dzielnicę.

– Wierzymy, że dzięki tym zmianom Łaźnia stanie się jeszcze bardziej otwarta i przyjazna mieszkańcom – mówi Jadwiga Charzyńska, dyrektor CSW Łaźnia.

Budynek, w którym mieści się Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia powstał na początku XX wieku i jest wpisany do rejestru zabytków budynku. Do końca bieżącego roku przedstawiony zostanie ostateczny projekt, natomiast realizacja prac planowana jest w drugiej połowie przyszłego roku. Przebudowa budynku CSW Łaźnia przy ul. Jaskółczej 1 realizowana jest w ramach Projektu Rewitalizacji Dolnego Miasta, współfinansowanego przez Unię Europejską.

Warto dodać, że działania rewitalizacyjnego Dolnego Miasta rozpoczęły się na początku tego roku,  od przebudowy budynku przy ulicy Dobrej 8A i 8B, do której przeniesie się m.in. działająca obecnie przy ul. Dolnej 4 Świetlica Ucznia. Będzie tam sala komputerowa oraz pomieszczenia wielofunkcyjne przeznaczone na prowadzenie zajęć plastycznych, muzyczno-tanecznych i kulturalnych. Środki na doprojektowanie oraz wybór wykonawcy modernizacji budynku przy ul Dobrej przekazane zostały w ubiegłym roku. Rozpoczęte prace remontowe (wraz z wyposażeniem budynku) potrwają do końca tego roku. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 2 mln zł. Ponadto od 2011 roku realizowane są nieprzerwanie projekty społeczne.

W ramach projektu przebudowana zostanie przestrzeń publiczna i infrastruktura podziemna w obrębie pasów drogowych ulic: Łąkowej, Dolnej, prof. Z. Kieturakisa, Kurzej, Śluza, Wróblej oraz fragmentów ulic: Radnej i Toruńskiej (łącznie ok. 1500 m). Zmodernizowana zostanie sieć wodociągowa i kanalizacyjna, wymieniona będzie kanalizacja deszczowa, powstanie aktywny system odprowadzający wody opadowe i gruntowe. Będzie też więcej zieleni. Odtworzona zostanie wspaniała aleja jarząbów szwedzkich biegnąca środkiem ul. Łąkowej, w którą wkomponowana zostanie mała architektura.

Częściowym remontom, polegającym na założeniu izolacji, wzmocnieniu fundamentów i uporządkowaniu części wejściowych, poddane zostaną budynki mieszkalne przy ulicach: Dolnej, Łąkowej, Toruńskiej oraz Wróblej - w sumie 31 budynków komunalnych i wspólnotowych.  Na potrzeby poprawy bazy lokalowej dla działań społecznych zostanie także w części zaadaptowany budynek Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” przy ul. Jaskółczej 1. Działania inwestycyjne zakończyć mają się do połowy 2015 roku.

– Działania rewitalizacyjne charakterze społecznym ukierunkowane na aktywizację społeczności lokalnej w Dolnym Mieście rozpoczęły się już na dobre. Realizowane są wraz z partnerami miasta w projekcie oraz podmiotami zrzeszonymi w Partnerstwie Społecznym „Dolne Miasto Otwarte: na historię – na siebie – na innych”, które powstało, by zwiększyć efektywność działań rewitalizacyjnych. Bogata oferta działań społecznych i kulturalnych różnych organizacji i instytucji skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Są to działania realizowane na dużą skalę i zaplanowane tak, aby odpowiadały na wszystkie zdiagnozowane w dzielnicy potrzeby – dodaje Magdalena Kuczyńska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Na terenie dzielnicy prowadzone są działania profilaktyczne, terapeutyczne i edukacyjne dla dzieci i młodzieży – działa m.in. Świetlica Ucznia, Klub Młodzieży, Okienko Przedszkolne realizowany jest projekt Dotyk Sztuki. Dorośli korzystać mogą z programów profilaktycznych, poradniczych i wspierających w powstałej Poradni dla Rodziców. Działa także Klub Seniora.  Ponad projekty realizowane w ramach dofinansowania unijnego, ofertę wzbogacają także te finansowane z innych źródeł, dzięki którym możliwe są spotkania z Szekspirem i Fabryka Talentów prowadzone przez Fundację Theatrum Gedanense, Opowiadacze Historii wspierani przez Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej i Kolonię Artystów, festyny przygotowywane przez SIL Bliżej Centrum, wystawy i inne wydarzenia kulturalne w dawnej Królewskiej Fabryce Karabinów czy też Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska realizowana przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Podejmowane w ramach programu działania mają zwiększyć atrakcyjność i funkcjonalność Dolnego Miasta tak, aby stało się ono ciekawym i wartościowym miejscem zamieszkania, pracy i wypoczynku nie tylko mieszkańców Gdańska i Pomorza, ale i turystów z Polski i zza granicy.

Całkowity koszt realizacji projektu to 42,5 mln zł, z czego ze środków unijnych pochodzi 16 mln zł. 5 mln zł przeznaczonych jest na działania społeczne. Oprócz miasta w projekcie uczestniczy 14 wspólnot mieszkaniowych oraz Caritas Archidiecezji Gdańskiej oraz Klub „Gdańskie Lwy”.
(UA)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież