Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Poseł Płażyński złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z nieprawidłowościami w DRMG

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 19 lipca 2023 16:29

Kacper Płażyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z zarządzaniem majątkiem i zawieraniem umów przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska, której dyrektorem od 1,5 roku jest Karol Kalinowski.


- Temat konferencji spodoba się pracownikom gdańskich instytucji, urzędu, spółek miejskich, bo chcemy im pokazać, że walczymy oto, aby w miejscach w których pracują było uczciwie, a dla każdego mieszkańca Gdańska walczymy, aby pieniądze nie wyciekały do kolegów, koleżanek, do rodziny, do przyjaciół, byłych wspólników, żeby po prostu te pieniądze pracowały na rzecz mieszkańców Gdańska - powiedział Kacper Płażyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Wracamy do tematu, który poruszaliśmy jakiś czas temu. Mówiliśmy o tym co się dzieje w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Minęło dużo czasu, a władze Gdańska, jak to mają w zwyczaju, "schowały głowę w piasek". Na przykładzie informacji, które pozyskaliśmy oficjalnie od Miasta Gdańska dobrze, że mamy otwarte okna, bo smród który wyłania się z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska jest naprawdę mocny i gęsty. Pieniądze wylatują stamtąd dla znajomych bardzo szerokim strumieniem. Dyrektor Karol Kalinowski powiedział, że w kancelarii prawnej jest zatrudnionych mniej osób. Według informacji, które uzyskaliśmy to nieprawda. Liczba radców prawnych zatrudnionych na etacie w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska w 2021 roku wynosiła dwie osoby. Obecnie jest ich tam pięciu. Mimo że ponad dwukrotnie więcej radców prawnych jest zatrudnionych w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, to pod władzami pana Kalinowskiego zdecydowała ona, że trzeba zawierać dużo więcej kontraktów na obsługę prawną z zewnętrznymi podmiotami prawnymi, na dużo większe kwoty. Pozwoliłem sobie zażądać rejestru umów DRMG od czasu zmiany na pozycji dyrektora. Okazało się, że prawie 900 tysięcy złotych – bo 891 tysięcy z groszami – trafiło na podstawie sześciu podpisanych kontraktów do jednej kancelarii zewnętrznej tylko przez rok panowania pana Kalinowskiego. Należy ona do adwokata, który jest wspólnikiem nowego koordynatora radców prawnych w DRMG. Warto zaznaczyć, że został on zatrudniony w ciągu miesiąca od przejęcia roli dyrektora przez pana Kalinowskiego. Pierwszego dnia urzędowania nowego koordynatora przez radców prawnych zostały zawarte dwie umowy z jego wspólnikiem z kancelarii prawnej, a łącznie było ich sześć na 900 tysięcy złotych. Dyrektor DRMG powinien podać się do dymisji, a wiceprezydent Grzelak – zostać odwołany przez prezydent Gdańska.

alt


– Informowaliśmy wcześniej, że domagamy się dokumentów. Wykonałem telefon do dyrektor Biura Audytu i Kontroli Urzędu Miasta Gdańska z pytaniem, czy w 2023 roku odbyła się jakakolwiek kontrola DRMG. Otrzymałem odpowiedź, że nie, i tak faktycznie było. W przypadku Dyrekcji Rozwoju Miasta Gdańska po zgłoszeniu pana Tomasza Tyczyńskiego zdecydowano o czynnościach wyjaśniających. Sporządzono protokół i jest on wstrząsający. Tu są zawarte poważne zarzuty względem DMRG. Wśród zarzutów znajduje się między innymi przeprowadzenie szkolenia FRIS, w którym specjalizował się dyrektor Kalinowski. Z protokołu wynika, że „realizacja zadania została zlecona przez wykonawcę”. Nie ma tam nazwisk osób prowadzących warsztaty, wobec czego trudno jednoznacznie odnieść się do zarzutów, że szkolenie zlecono firmie zatrudniającej żonę dyrektora Kalinowskiego i jego ówczesnego wspólnika. Ponadto w odpowiedzi z 19 kwietnia 2023 roku dyrektor DRMG oświadczył, że w szkoleniu w roli trenera brał udział między innymi wspólnik z jego poprzedniej spółki. W jaki sposób przeprowadzane są zamówienia w DRMG? Z protokołu wynika, że z wolnej ręki przyznawano różnym podmiotom zamówienia bez konkurencyjności z innymi podmiotami. Zarzutów jest dużo więcej – powiedział Przemysław Majewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież