5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Reklama
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Falkowski: Dekalog SLD receptą na zapaść ochrony zdrowia

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
piątek, 12 kwietnia 2013 15:00

altZ Mariuszem Falkowskim, radny SLD Sejmiku województwa pomorskiego rozmawia Artur S. Górski


- Kondycja polskiego zdrowia jest opłakana. Ruchy pozorowane, gigantyczne kolejki do specjalistów, ratowanie zadłużonych szpitali, sprowadzające się do przekształcenia ich w spółki prawa handlowego. Czy SLD ma lekarstwo na ułomności ochrony zdrowia?
Mariusz Falkowski: Państwo polskie nie wypełnia podstawowego obowiązku - ochrony zdrowia i życia własnych obywateli. SLD zaprezentował w Warszawie "Lewicowy Dekalog Zdrowotny", czyli dziesięciopunktowy program naprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce. To m.in. zagwarantowanie 7 procent PKB przekazywane na opiekę zdrowotną. SLD chce  przywrócić odpowiedzialności państwa za ochronę zdrowia obywatelek i obywateli. Oznacza to  zapewnienie równości szans oraz sprawiedliwości w opiece zdrowotnej.


- Trwają jednak korowody z systemem eWUŚ, z kosztownymi procedurami sprawdzania, czy jesteśmy ubezpieczeni. Przecież ten system kosztuje miliony! Taniej byłoby uznać po prostu, że Polacy mają zagwarantowany dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej...

Mariusz Falkowski: SLD akcentuje przecież obywatelskie prawo do opieki zdrowotnej. To oznacza objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym wszystkich Polaków na zasadzie solidarności. Chcemy też wprowadzić ryczałt na leki. Po przekroczeniu   określonego poziomu wydatków na leki, za kolejne pobierana byłaby opłata ryczałtowa. 


- A wydatki? Jak to sfinansować?
Mariusz Falkowski: Proponujemy zmianę metod finansowania opieki zdrowotnej. Są rezerwy. Możemy je wskazać. Jednak nie my rządzimy. Rządzi opcja, która nie ma pomysłów. Pseudoreformowanie w wydaniu PO trwa już blisko sześć lat.  Gdzie jest skuteczny monitoring wydatków. Zadłużanie się placówek ochrony zdrowia to już epidemia


- Szpitale mają się bilansować. To wynika z ustawy. Inaczej na marszałków spada obowiązek łatania dziur…

Mariusz Falkowski: Szpital to nie fabryka. Nie może być nastawiony na zysk. Ze środków publicznych finansowane powinny być szpitale pracujące jako instytucje  non profit, spółki użyteczności publicznej.   Mówimy jasno:  "Szpitale są dla ludzi, a nie dla zysku".
Proponujemy regionalne sieci szpitali publicznych dostosowaną do lokalnych potrzeb.


 - Sieć zadłużonych szpitali. Przecież szpital w Kościerzynie się nie podniesie z 96-milionowego długu. Gdzie jest odpowiedzialność, przynajmniej ta polityczna?
Mariusz Falkowski: Zawinił brak nadzoru nad szpitalem. A ten sprawuje Urząd Marszałkowski. Teraz dyrektorem jest wysoki urzędnik Departamentu Zdrowia tego samego, który ma sprawować nadzór. Zarząd województwa obudził się przy poziomie zadłużenia przekraczającym 90 milionów złotych. A co wcześniej? Udawał, że długu nie ma. Wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń powinna honorowo podać się do dymisji. A jeśli nie to marszałek Mieczysław Struk w ramach swego autorskiego zarządu powinien ją zdymisjonować. Za brak nadzoru i koncepcji. W zamian władze województwa proponują  przekształcenie szpitala i prywatyzacja. Na starcie nowa spółka zostanie z długiem 50 milionów złotych.


- Sprawdzi się plan byłej posłanki Sawickiej? Komercjalizacja, prywatyzacja, inwestycja?

Mariusz Falkowski: Sprawdzi się czarny scenariusz. Szpitale miały być spółkami samorządu. W przypadku Kościerzyny takie deklaracje się nie pojawiają. Skarb państwa i samorząd, czyli polski podatnik, zasypią dziurę w kasie szpitala na 40 milionów złotych. I zacznie się szukanie inwestora. Samorząd przestanie być właścicielem, a przynajmniej jedynym właścicielem. A ten postawi na zabiegi wysokodochodowe. Postawi na zysk. A co z innymi procedurami medycznymi?


- Konstytucja gwarantuje nam ochronę zdrowia…
Mariusz Falkowski: Jest w ustawie zasadniczej wyraźny zapis. Jednak od roku ustawa o opiece medycznej i usługach medycznych ustawiła sprawę tak, że szpital ma się co najmniej bilansować. Jeśli nie to marszałek musi w ciągu trzech miesięcy rozpocząć procedurę przekształcenia. Zdrowie, czy raczej proces leczenia, stało się towarem.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież