Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Falkowski: Dekalog SLD receptą na zapaść ochrony zdrowia

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
piątek, 12 kwietnia 2013 15:00

altZ Mariuszem Falkowskim, radny SLD Sejmiku województwa pomorskiego rozmawia Artur S. Górski


- Kondycja polskiego zdrowia jest opłakana. Ruchy pozorowane, gigantyczne kolejki do specjalistów, ratowanie zadłużonych szpitali, sprowadzające się do przekształcenia ich w spółki prawa handlowego. Czy SLD ma lekarstwo na ułomności ochrony zdrowia?
Mariusz Falkowski: Państwo polskie nie wypełnia podstawowego obowiązku - ochrony zdrowia i życia własnych obywateli. SLD zaprezentował w Warszawie "Lewicowy Dekalog Zdrowotny", czyli dziesięciopunktowy program naprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce. To m.in. zagwarantowanie 7 procent PKB przekazywane na opiekę zdrowotną. SLD chce  przywrócić odpowiedzialności państwa za ochronę zdrowia obywatelek i obywateli. Oznacza to  zapewnienie równości szans oraz sprawiedliwości w opiece zdrowotnej.


- Trwają jednak korowody z systemem eWUŚ, z kosztownymi procedurami sprawdzania, czy jesteśmy ubezpieczeni. Przecież ten system kosztuje miliony! Taniej byłoby uznać po prostu, że Polacy mają zagwarantowany dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej...

Mariusz Falkowski: SLD akcentuje przecież obywatelskie prawo do opieki zdrowotnej. To oznacza objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym wszystkich Polaków na zasadzie solidarności. Chcemy też wprowadzić ryczałt na leki. Po przekroczeniu   określonego poziomu wydatków na leki, za kolejne pobierana byłaby opłata ryczałtowa. 


- A wydatki? Jak to sfinansować?
Mariusz Falkowski: Proponujemy zmianę metod finansowania opieki zdrowotnej. Są rezerwy. Możemy je wskazać. Jednak nie my rządzimy. Rządzi opcja, która nie ma pomysłów. Pseudoreformowanie w wydaniu PO trwa już blisko sześć lat.  Gdzie jest skuteczny monitoring wydatków. Zadłużanie się placówek ochrony zdrowia to już epidemia


- Szpitale mają się bilansować. To wynika z ustawy. Inaczej na marszałków spada obowiązek łatania dziur…

Mariusz Falkowski: Szpital to nie fabryka. Nie może być nastawiony na zysk. Ze środków publicznych finansowane powinny być szpitale pracujące jako instytucje  non profit, spółki użyteczności publicznej.   Mówimy jasno:  "Szpitale są dla ludzi, a nie dla zysku".
Proponujemy regionalne sieci szpitali publicznych dostosowaną do lokalnych potrzeb.


 - Sieć zadłużonych szpitali. Przecież szpital w Kościerzynie się nie podniesie z 96-milionowego długu. Gdzie jest odpowiedzialność, przynajmniej ta polityczna?
Mariusz Falkowski: Zawinił brak nadzoru nad szpitalem. A ten sprawuje Urząd Marszałkowski. Teraz dyrektorem jest wysoki urzędnik Departamentu Zdrowia tego samego, który ma sprawować nadzór. Zarząd województwa obudził się przy poziomie zadłużenia przekraczającym 90 milionów złotych. A co wcześniej? Udawał, że długu nie ma. Wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń powinna honorowo podać się do dymisji. A jeśli nie to marszałek Mieczysław Struk w ramach swego autorskiego zarządu powinien ją zdymisjonować. Za brak nadzoru i koncepcji. W zamian władze województwa proponują  przekształcenie szpitala i prywatyzacja. Na starcie nowa spółka zostanie z długiem 50 milionów złotych.


- Sprawdzi się plan byłej posłanki Sawickiej? Komercjalizacja, prywatyzacja, inwestycja?

Mariusz Falkowski: Sprawdzi się czarny scenariusz. Szpitale miały być spółkami samorządu. W przypadku Kościerzyny takie deklaracje się nie pojawiają. Skarb państwa i samorząd, czyli polski podatnik, zasypią dziurę w kasie szpitala na 40 milionów złotych. I zacznie się szukanie inwestora. Samorząd przestanie być właścicielem, a przynajmniej jedynym właścicielem. A ten postawi na zabiegi wysokodochodowe. Postawi na zysk. A co z innymi procedurami medycznymi?


- Konstytucja gwarantuje nam ochronę zdrowia…
Mariusz Falkowski: Jest w ustawie zasadniczej wyraźny zapis. Jednak od roku ustawa o opiece medycznej i usługach medycznych ustawiła sprawę tak, że szpital ma się co najmniej bilansować. Jeśli nie to marszałek musi w ciągu trzech miesięcy rozpocząć procedurę przekształcenia. Zdrowie, czy raczej proces leczenia, stało się towarem.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież