Podpisanie porozumienia o współpracy z 23 różnymi organizacjami z terenu woj. pomorskiego, to najistotniejszy efekt III Pomorskiej Konferencji Samorządowej SLD, która 13 kwietnia odbyła się w Gdańsku Sobieszewie.
Wśród jego sygnatariuszy znajdują się przedstawiciele partii, związków zawodowych, wojska, stowarzyszeń i organizacji społecznych, którzy zadeklarowali wolę współpracy w celu stworzenia płaszczyzny porozumienia programowego „Pomorskiej Lewicy”. Będą oni wspólnie prezentować uzgodnione stanowiska we wszystkich sprawach dotyczących mieszkańców województwa pomorskiego. Ich zadaniem będzie stworzenie wspólnego frontu ludzi i organizacji zaangażowanych prospołecznie w celu wspierania wszystkich odrzuconych ekonomicznie, mniej zaradnych społecznie, oczekujących wsparcia i pomocy seniorów, czy też ludzi zatrudnionych, a domagających się respektowania praw pracowniczych.
Uczestnicy porozumienia wyrazili też gotowość przystąpienia do współpracy w tworzeniu programów wyborczych i kreowaniu kandydatów do najbliższych wyborów wszystkich szczebli, współdziałając w ramach wspólnego komitetu wyborczego.
Sygnatariusze porozumienia reprezentują m.in. takie organizacje, jak: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Pomorskie Stowarzyszenie Zarządów Nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowych, Związek Emerytów i Rencistów, Forum Związków Zawodowych, Okręgowy Związek Rodzinnych Ogródków Działkowych, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej RP oraz Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych.
Przewodniczący rady wojewódzkiej pomorskiego SLD Jerzy Śnieg, zapewnił, że w myśl porozumienia, jego sygnatariusze będą się cyklicznie spotykać, by rozmawiać o różnego rodzaju społecznych problemach, i jak im skutecznie zaradzić. Zapewnił, że wnioski z gdańskiej konferencji zostaną przedstawione m.in. na planowanym na czerwiec Kongresie Lewicy.
Otwarcia konferencji, przy w pełni wypełnionej dużej i dobrze nagłośnionej sali, dokonał przewodniczący SLD Leszek Miller, który mówił o najważniejszych problemach, z jakimi obecnie borykają się polskie samorządy. W jego ocenie w myśl art. 167 konstytucji, na samorządy przekazywane są różne kolejne obowiązki jednak bez finansowego wsparcia ze strony rządu. To powoduje pogarszanie się życia lokalnych społeczności. Brakuje własnych środków finansowych w wysokości wkładu 40 proc. do przyznawanych funduszy unijnych. To wstrzymuje inwestycje, a tym samym hamuje rozwój kraju. I dlatego SLD do najbliższych wyborów pójdzie z programem i walką o coś, a nie z kimś. Pokaże społeczeństwu, że ma w trosce zarówno ich, jak i ich problemy. Kandydaci lewicy będą rozmawiali z ludźmi o ich codziennych problemach, bo społeczeństwo ceni sobie takich samorządowych działaczy, którzy są bliżej obywateli. Miller powiedział też, że Sojusz jest za dalszą decentralizacją państwa. Bo nowoczesne państwo, to państwo zdecentralizowane, ale decentralizacja powinna dotyczyć nie tylko kompetencji, ale także środków, bo inaczej samorządność przestaje spełniać swoje funkcje.
W dwudniowej konferencji udział wziął również europoseł Sojuszu – Wojciech Olejniczak, który przedstawił fundusze unijne przyznane na lata 2014-2020. Podczas konferencji prasowej Olejniczak powiedział, że gdańska konferencja SLD jest jednym z etapów prac, które poprzedzają planowany na czerwiec Kongres Lewicy. - Chcemy rozmawiać na nim o tym, co lewica ma społeczeństwu do zaoferowania w kontekście zbliżających się wyborów, także tych samorządowych. Z pewnością będzie też mowa m.in. o propozycjach SLD dotyczących edukacji - powiedział Olejniczak.
Głos zabrał również Radomir Matczak, dyrektor departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, który omówił główne wyzwania i cele tegoż województwa Z kolei radna gdańska Jolanta Banach ukazała dylematy polityki społecznej władz Gdańska, jakie były i jakie są oczekiwania , a jaki jest nieciekawy stan faktyczny.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele SLD z terenu całego województwa, a także pracownicy różnego rodzaju instytucji i urzędów - głównie samorządowych, którzy prezentowali problemy związane m.in. z gospodarką odpadami, polityką społeczną, oświatą, służbą zdrowia oraz finansami samorządowymi.
Ciekawego podsumowania dokonał Leszek Miller, opierając się na niedawnym przykładzie z obrad Sejmu dotyczącego 200 tys polskich rodzin. Powiedział, że media zamiast zająć się nimi i przedstawić istotne problemy jakimi żyje na co dzień polskie społeczeństwo, żyją głównie personalnymi sensacjami i międzypartyjnymi rozgrywkami.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
- forum związków zawodowych
- iii pomorska konferencja samorządowa sld
- jerzy śnieg
- jolanta banach
- krajowy związek zawodowy pracowników komunikacji miejskiej rp
- leszek miller
- okręgową izbę pielęgniarek i położnych
- okręgowy związek rodzinnych ogródków działkowych
- pomorskie stowarzyszenie zarządów nieruchomości spółdzielni mieszkaniowych
- radomir matczak
- 18/04/2013 15:14 - Rząd Tuska prze do konfrontacji?
- 17/04/2013 18:27 - Tysiące gości na Targach Pracy - GALERIA
- 17/04/2013 14:55 - Nie daj się oszukać
- 17/04/2013 14:51 - Zaczął się remont Pomnika Ofiar Pożaru w Hali Stoczni Gdańskiej
- 15/04/2013 18:27 - Utrudnienia ruchu w ciągu ul. Kielnieńskiej
- 14/04/2013 08:51 - Na Łostowicach mieszkańcy zadecydują o zabudowie
- 13/04/2013 21:35 - Łaźnię czeka przebudowa
- 12/04/2013 15:25 - Klub filmowy dla najmłodszych
- 12/04/2013 15:06 - Remont kładki dla pieszych nad al. Jana Pawła II i Rzeczypospolitej w Gdańsku
- 12/04/2013 15:00 - Falkowski: Dekalog SLD receptą na zapaść ochrony zdrowia