Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obchody sierpnia w miasteczku KOD-u

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 31 sierpnia 2017 19:22

31 sierpnia 2017 r. przypadła 37. rocznica zakończenia strajków w sierpniu 1980 r. poprzez podpisanie w sali BHP Stoczni Gdańskiej porozumienia pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i delegacją rządową. Z tej okazji, swoje obchody – obok tradycyjnych obchodów NSZZ „Solidarność” – zorganizował Komitet Obrony Demokracji.


Pierwotnie, dwunastogodzinne obchody Komitetu Obrony Demokracji miały odbywać się przy pomniku Poległych Stoczniowców 1970, na co zgodę wydał Paweł Adamowicz, prezydent Miasta Gdańska. Po uchyleniu tej decyzji przez Dariusza Drelicha, pomorskiego wojewodę, który przyznał pierwszeństwo organizacji uroczystości w tym miejscu NSZZ „Solidarność”, działacze Komitetu swoje obchody przenieśli na plac przy historycznej sali BHP.

Złożenie kwiatów i otwarcie Miasteczka Obywatelskiego
Miasteczko Obywatelskie, miejsce obchodów Komitetu Obrony Demokracji otwarto o godz. 10:00. Wcześniej, działacze Komitetu w towarzystwie Lecha Wałęsy, ówczesnego przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i późniejszego prezydenta RP, złożyli kwiaty pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Sam Wałęsa wygłosił wówczas krótkie przemówienie. – Wszyscy widzimy, co się dzieje w Polsce. Musimy się jeszcze raz poderwać i uporządkować sprawy polskie, a może i europejskie. Wydawało się, że kiedy już będzie wolność, wszystko będzie ładnie szło. Okazuje się, że nie. Mało tego, okazuje się, że ówcześni przeciwnicy Solidarności próbują nam narzucić swoje głupie rozwiązania, które wtedy przegrały – powiedział do zebranych były prezydent. – Musimy jeszcze trochę popracować, aby naprowadzić Polskę na właściwy kierunek rozwoju. Będę chciał brać w tym czynny udział, ale potrzebni jesteście do tego wy, bo ja już jestem stary. Będę pomagał, ale na miarę swoich sił. Wierzę, że ci, którzy byli z nami wtedy, wykrzeszą z siebie siły i zawalczą z tymi, którzy niszczą polskie zwycięstwo – podsumował Wałęsa.

Następnie, uczestnicy obchodów i zainteresowani mogli dołączyć do dyskusji z aktywistami, przedstawicielami organizacji społecznych oraz politykami w Miasteczku Obywatelskim, na terytorium którego swoje stoiska rozstawili m. in. Ewa Lieder, posłanka na Sejm RP, Inicjatywa Polska, sam Komitet Obrony Demokracji, komitet Ratujmy Kobiety, Obywatele RP, Partia Razem, Partia Zieloni, Platforma Obywatelska i Unia Europejskich Demokratów.


alt




Debaty
W ramach obchodów organizatorzy zorganizowali pięć tematycznych debat. Jako pierwsza, o godz. 11:00 rozpoczęła się debata o edukacji, odbywająca się pod hasłem „Jak przetrwać reformę oświaty? I co po reformie?”. Za zaskakujący można uznać dobór uczestników, ponieważ mieli wziąć w niej udział m. in. Katarzyna Hall, była minister edukacji narodowej (2007-2011), której działania w okresie kierowania przez nią polskim szkolnictwem były mocno krytykowane, również przez nauczycieli i rodziców, a także Arkadiusz Gawrych prezes Fundacji Pozytywne Inicjatywy, związany z podmiotem zarządzającym Pozytywną Szkołą Podstawową im. Arkadiusza „Arama” Rybickiego w Gdańsku, której powołanie i prowadzenie wywoływało liczne kontrowersje. Na godz. 12:30 przewidziano debatę o demokracji, w której przyczynkiem do dyskusji było pytanie „Wolność i demokracja, czym są i czy warto ich bronić?”. Debatować mieli Robert Biedroń (prezydent Słupska), Magdalena Filiks (wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego Komitetu Obrony Demokracji) oraz Aleksander Hall (działacz opozycji w PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego), do których dołączyła ostatnie Kamila Gasiuk-Pihowicz (.Nowoczesna). Innym chwytliwym medialnie tematem podjętym w ramach debat stała się wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej. Debata została zorganizowana o godz. 14:00 pod hasłem „Puszcza Białowieska, wycięte dziedzictwo”, a do dyskusji zaproszeni zostali Alina Krutel (aktywistka społeczna z Hajnówki), Mateusz Ciechanowski (Uniwersytet Gdański) oraz Ewa Sufin-Jaquemart (Fundacja Strefa Zieleni, Partii Zieloni).

Przewidziana na 15:00, czwarta z kolei debata miała dotyczyć przyszłości, a konkretnie „Przyszłości politycznej Polski”, ponieważ pod takim hasłem została zorganizowana. Jako uczestnicy zapowiedziani zostali Elżbieta Binczycka (Unia Europejskich Demokratów), Barbara Brzezicka (Partii Razem), Krzysztof Gawkowski (Sojusz Lewicy Demokratycznej), Katarzyna Kądziela (Inicjatywa Feministyczna), Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska), Ryszard Petru (.Nowoczesna), którego ostatecznie zastąpił Paweł Rabiej, Grzegorz Schetyna (Platforma Obywatelska), za którego wystąpiła Małgorzata Kidawa-Błońska, oraz Jakub Stefaniak (Polskie Stronnictwo Ludowe), a także niezapowiadany wcześniej Marek Kossakowski (Zieloni). Oznacza to, że tym razem Komitet Obrony Demokracji przewidział udział przedstawicieli szerszego spektrum partii politycznych, ponieważ do tej pory ograniczał się przeważnie do partii konserwatywno-liberalnych i liberalnych. Ostatnia z debat została zaplanowana na godz. 17:00 i odbyła się pod hasłem „Prawa kobiet – prawa człowieka”. Udział w debacie potwierdziły Ewa Graczyk (Trójmiejska Akcja Kobieca), Marta Lempart (Ogólnopolski Strajk Kobiet), Marta Magot (Stowarzyszenie Tolerado), Aleksandra Mielewczyk-Gryń (Feministyczna Brygada Rewolucyjna), Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) oraz Anna Strzałkowska (Gdańska Rada ds. Równego Traktowania, Stowarzyszenie Tolerado).


alt


Filmy
W trakcie obchodów, na specjalnie przygotowanym ku temu telebimie, organizatorzy realizowali również projekcje filmów. Znalazły się wśród nich „Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet” wyprodukowany przez Pawła Łączkowskiego w 2010 r., „Siła silniejsza od przemocy”, wyreżyserowany przez Steve’a Yorka w 2000 r., a także „Solidarność, solidarność”, film zrealizowany w 2005 r. przez uznanych i popularnych polskich reżyserów, takich jak Filip Bajon, Jacek Bromski, Ryszard Bugajski, Jerzy Domaradzki, Feliks Falk, Robert Gliński, Andrzej Jakimowski, Jan Jakub Kolski, Juliusz Machulski, Piotr Trzaskalski, Małgorzata Szumowska, Andrzej Wajda i Krzysztof Zanussi, który stanowi ich refleksje związane z 25. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność”.


Marsz, wiec, koncert
Ok. godz. 18:00 sympatycy Komitetu Obrony Demokracji rozpoczęli marsz z największą w Polsce biało-czerwoną flagą, który wyruszył z Targu Drzewnego w stronę placu Solidarności, aby dotrzeć na planowany na o godz. 19:00 więc „Moc Solidarności z udziałem wspomnianego już Lecha Wałęsy, a także innych byłych działaczy NSZZ „Solidarność”, wśród których znaleźli się m. in. Bogdan Borusewicz i Henryka Krzywonos. Celem wiecu było upamiętnienie rocznicy zawarcia porozumień sierpniowych, a także nawiązanie do obecnej aktywności obywatelskiej i protestów lipcowych w obronie niezawisłości sądów i niezależności sędziów. Na wiecu pojawił się również m. in. Paweł Adamowicz. Natomiast o godz. 21:00 rozpoczął się koncert kończący obchody zorganizowane przez Komitet Obrony Demokracji, na którym wystąpić ma m. in. zespół Pudelsi.
Patryk Bukowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież