Tysiące gdańszczan pojawiło się na Długim Targu, aby wziąć udział w Wiecu Przeciwko Nienawiści i Przemocy, który został zwołany po ataku na prezydenta Pawła Adamowicza. W związku ze śmiercią Pawła Adamowicza wiec zamienił się w pożegnanie gdańszczan z prezydentem Gdańska.
Wiec rozpoczął się od odtworzenia ostatniej wypowiedzi prezydenta Pawła Adamowicza. - Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. Za to wszystko wam serdecznie dziękuję, bo - na ulicach, placach Gdańska - wrzucaliście pieniądze, byliście wolontariuszami. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam - mówił Paweł Adamowicz na sekundy przed atakiem.
Te słowa wyciskały łzy w oczach współpracowników prezydenta i gdańszczan.
- Gdańszczanki i gdańszczanie, kiedy wczoraj w odruchu serca zaprosiłem was na to spotkanie nazwałem ten wiec Przeciwko Nienawiści i Przemocy - powiedział Radomir Szumełda. - Chciałbym dziś zaproponować zmianę nazwy i przesłania naszego spotkania. Niech to spotkanie będzie "Pamięci Pawła Adamowicza na rzecz Dobra, Miłości, Szacunku i Współpracy. Ostatnie wypowiedziane przez Pawła zdanie brzmiało "To jest czas dzielenia się dobrem". Zatem dzielmy się dobrem. Niech to będzie testament naszego Prezydenta.
- "Drogie gdańszczanki, drodzy gdańszczanie" tak chyba prawie zawsze swoje przemówienia rozpoczynał prezydent Paweł Adamowicz. Jednak już więcej się tak do swoich ukochanych mieszczanek i mieszkańców ukochanego Gdańska nie zwróci. Prezydent Paweł Adamowicz nie żyje - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska. - (...) Żegnamy dziś człowieka, który poświęcił całe swoje życie sprawie Gdańska. Nie jest to pusty frazes. (...) Gdańsk jest, był dla Pawła Adamowicza obok rodziny najważniejszy. (...) Pan Paweł Adamowicz na trwale odmienił nasze kochane miasto, nasz Gdańsk. (...) Inspirował nas do tego, abyśmy coraz bardziej kochali bliźniego. Bez względu na to skąd pochodzi, jaki jest i jak bardzo się różnimy. Mogę wam dziś powiedzieć, że to jest właśnie prawdziwy społeczny testament Pawła Adamowicza. Musimy ten testament wspólnie wypełnić. Musimy sprawić, aby Gdańsk stał się miastem wolnym od przemocy, nietolerancji, nienawiści.
Duchowni różnych wyznań wzięli udział w modlitwie ekumenicznej.
Wśród uczestników wiecu byli Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Bogdan Borusewicz, wicemarszałek senatu, Lech Wałęsa, samorządowcy oraz Donald Tusk. - Drogi Pawle, jesteśmy tu dzisiaj z tobą jako twoi przyjaciele. Musiałeś czekać tak długo, aż do tak tragicznej chwili, by zobaczyć, już z stamtąd, z góry, ilu masz tych przyjaciół. Paweł Adamowicz był zawsze tam, gdzie trzeba było pokazać dobrą i odważną twarz. Obronimy Gdańsk przed nienawiścią i pogardą. Obiecuję - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Tomasz Łunkiewicz
- 17/01/2019 20:45 - Pożegnalna uroczysta sesja Rady Miasta w Dworze Artusa ponad podziałami
- 17/01/2019 14:33 - Apel Straży Miejskiej w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezydenta Adamowicza
- 16/01/2019 13:16 - Program uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza
- 16/01/2019 12:42 - Wstrząs krwotoczny przyczyną zgonu prezydenta Adamowicza
- 16/01/2019 12:25 - Aleksandra Dulkiewicz zostanie komisarzem miasta
- 14/01/2019 13:52 - Paweł Adamowicz nie żyje
- 14/01/2019 13:23 - Solidarni z walczącym o życie Pawłem Adamowiczem
- 13/01/2019 19:44 - Prezydent Paweł Adamowicz zaatakowany ostrym narzędziem na finale WOŚP
- 13/01/2019 13:06 - Pożegnanie Waldemara Bartelika
- 09/01/2019 22:03 - "Prawda" Andrzeja Wróblewskiego