Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kobiecość w najlepszym wydaniu

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
niedziela, 13 października 2013 10:05

Czy fakt, że mężczyzna realizujący ledwie jedną dziesiątą ról, które spadają na barki kobiety powinien niepokoić? Czy seksualizm w reklamach to jedynie odpowiedź na oczekiwania konsumentów? Czy bycie kobietą w XXI wieku to sztuka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań z zakresu kultury można było uzyskać na ostatnim w tym roku spotkaniu „Kobiecość w najlepszym wydaniu”.


Ciekawe prelekcje socjologów, filozofów i przedstawicieli sztuki zakończyło projekt stowarzyszenia Crede Femina „Marsz do kultury”. Spotkanie, które 12 października odbyło się w gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter, miało charakter wykładowy.


alt


Zostało ono przygotowane niebanalnie, bo jako pierwsze wystąpiły trzy tancerki Teatru Tańca Damai – Julia Witulska i siostry Katarzyna i Monika Lewkowicz, wprowadzając widzów w poetycki nastrój.


alt


Był on następnie kontynuowany przez Jadwigę Możdżer, która swoimi opowiadaniami przeniosła nas w świat Indonezji, gdzie mieszkała przez dwa lata. Ukazała ona rolę kobiety w tamtym państwie, sprowadzającej się głównie do rodzenia i wychowywania dzieci. 


alt


Dwie panie doktor Irena Zakidalska oraz Irena Bukowska zaprezentowały ujęcie socjologiczne i filozoficzne współczesnych subkultur oraz stereotypu kobiety w reklamie. Dorota Połom, trenerka „Szkoleniowej 3”, która jest partnerem projektu „Marsz do kultury”, w żartobliwy sposób podeszła do przedstawienia kobiecych ról i zbliżającej się matriarchalnej rewolucji. Wykład dr Wandy Kustrzeby, prezes stowarzyszenia Crede Femina oscylował wokół wędrówki kobiet do „uzyskania człowieczeństwa”, opierając się na faktach historycznych.


alt


Jak nam powiedziała Małgorzata Wasilewska, wiceprezes Crede Femina (na powyższym zdjęciu), w poprzednich spotkaniach organizowanych od marca, skupiano się głównie na warsztatach skierowanych do kobiet. Ciekawa tematyka każdego spotkania sprawiała, że każdorazowo zmieniała się grupa uczestniczek. Największą frekwencję zyskały warsztaty z kreatywności, a także scenicznych improwizacji i komunikacji. Letnie zajęcia z techniki decoupagu zgromadziły panie zainteresowane nauką zdobienia przedmiotów domowego użytku. Wszystkie warsztaty poprzedzały prezentacje specjalistów, jak magistrów sztuki, kulturoznawców, trenerów biznesu. Wyróżnikiem tegorocznego projektu było także poświęcenie miejsca dla wielokulturowości, które przetrwały w Gdańsku. W tym wypadku prelegentami byli historycy oraz przewodnicy miejscy. W projekcie wzięło udział łącznie ponad 200 kobiet.


Stowarzyszenie Crede Femina działa od 15 lat. Zajmuje się problematyką zdrowotną, społeczną i kulturową, w odniesieniu do kobiet. Wspiera i tworzy projekty promujące zdrowie, a w szczególności profilaktykę nowotworową.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież