Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kobiecość w najlepszym wydaniu

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
niedziela, 13 października 2013 10:05

Czy fakt, że mężczyzna realizujący ledwie jedną dziesiątą ról, które spadają na barki kobiety powinien niepokoić? Czy seksualizm w reklamach to jedynie odpowiedź na oczekiwania konsumentów? Czy bycie kobietą w XXI wieku to sztuka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań z zakresu kultury można było uzyskać na ostatnim w tym roku spotkaniu „Kobiecość w najlepszym wydaniu”.


Ciekawe prelekcje socjologów, filozofów i przedstawicieli sztuki zakończyło projekt stowarzyszenia Crede Femina „Marsz do kultury”. Spotkanie, które 12 października odbyło się w gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter, miało charakter wykładowy.


alt


Zostało ono przygotowane niebanalnie, bo jako pierwsze wystąpiły trzy tancerki Teatru Tańca Damai – Julia Witulska i siostry Katarzyna i Monika Lewkowicz, wprowadzając widzów w poetycki nastrój.


alt


Był on następnie kontynuowany przez Jadwigę Możdżer, która swoimi opowiadaniami przeniosła nas w świat Indonezji, gdzie mieszkała przez dwa lata. Ukazała ona rolę kobiety w tamtym państwie, sprowadzającej się głównie do rodzenia i wychowywania dzieci. 


alt


Dwie panie doktor Irena Zakidalska oraz Irena Bukowska zaprezentowały ujęcie socjologiczne i filozoficzne współczesnych subkultur oraz stereotypu kobiety w reklamie. Dorota Połom, trenerka „Szkoleniowej 3”, która jest partnerem projektu „Marsz do kultury”, w żartobliwy sposób podeszła do przedstawienia kobiecych ról i zbliżającej się matriarchalnej rewolucji. Wykład dr Wandy Kustrzeby, prezes stowarzyszenia Crede Femina oscylował wokół wędrówki kobiet do „uzyskania człowieczeństwa”, opierając się na faktach historycznych.


alt


Jak nam powiedziała Małgorzata Wasilewska, wiceprezes Crede Femina (na powyższym zdjęciu), w poprzednich spotkaniach organizowanych od marca, skupiano się głównie na warsztatach skierowanych do kobiet. Ciekawa tematyka każdego spotkania sprawiała, że każdorazowo zmieniała się grupa uczestniczek. Największą frekwencję zyskały warsztaty z kreatywności, a także scenicznych improwizacji i komunikacji. Letnie zajęcia z techniki decoupagu zgromadziły panie zainteresowane nauką zdobienia przedmiotów domowego użytku. Wszystkie warsztaty poprzedzały prezentacje specjalistów, jak magistrów sztuki, kulturoznawców, trenerów biznesu. Wyróżnikiem tegorocznego projektu było także poświęcenie miejsca dla wielokulturowości, które przetrwały w Gdańsku. W tym wypadku prelegentami byli historycy oraz przewodnicy miejscy. W projekcie wzięło udział łącznie ponad 200 kobiet.


Stowarzyszenie Crede Femina działa od 15 lat. Zajmuje się problematyką zdrowotną, społeczną i kulturową, w odniesieniu do kobiet. Wspiera i tworzy projekty promujące zdrowie, a w szczególności profilaktykę nowotworową.
Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież