Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sąd i policja szukają intensywnie, ale nieskutecznie byłego wiceprezydenta

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 października 2013 14:35

Dawny gdański włodarz, sprawujący swoja służbę u zarania Polski samorządnej Śmiałkowski Dariusz, drugie imię Jan, były wiceprezydent Gdańska, ciągle pozostaje nieosiągalny dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Organy ścigania dokładają jakoby starań by go odszukać i odprowadzić za kratki. Ten jednak pozostaje nieuchwytny.


Śmiałkowski, jak i ówczesny prezydent Franciszek Jamroż, zostali skazani na kary 3 lat pozbawienia wolności prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w 2004 roku. Zajmowali się bowiem osobiście ociepleniem budynków na gdańskich Stogach, koncesjami na alkohol, halą gdańskich kupców. Oczywiście za stosowne prowizje za dopięcie kontraktów i umów.


Czynili to tak skutecznie i bezczelnie, że wizerunek włodarza widnieje na liście gończym. Śmiałkowski,  niegdyś współrządzący Gdańskiem samorządowiec, poszukiwany jest  na podstawie art. 228 § 5, czyli przyjmowanie korzyści majątkowej znacznej wartości albo jej obietnicy, w związku z pełnieniem funkcji publicznej.


alt


– Sąd Okręgowy monitoruje działania Policji w zakresie realizacji listu gończego oraz oczekuje na informacje z Biura międzynarodowej Współpracy
policji KG Policji - poinformował nas sędzia Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Sąd podejmował też intensywne czynności w sprawie odnalezienia włodarza do marca 2006 roku. Później miały miejsce cykliczne zapytania, co ok. trzy miesiące, o stan poszukiwań skazanego. Ostatnie takie zapytanie wyszło z sądu przed miesiącem. Dopytywana o szczegóły policja w rozmowie z nami zasłania się dobrem postępowania.
- Niestety nie mogę ujawniać żadnych szczegółów, które zgromadzone są w materiałach operacyjnych gdyż są one niejawne i stanowią tajemnicę służbową. Mogę zapewnić, że poszukiwania wyżej wymienionej osoby prowadzone są na terenie Polski jak i za granicą kraju – poinformowała nas kom. Joanna Kowalik-Kosińska, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku.


Zarządzenie o doprowadzeniu byłego wiceprezydenta do Aresztu Śledczego nosi datę 03.03.2005 r. Postanowienie o zarządzeniu poszukiwania Śmiałkowskiego listem gończym wydane zostało 31.03.2005 r., a postanowienie o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania - 24.11.2005 r.  Kilka miesięcy później w marcu 2006 roku do Dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KG trafił wniosek o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych .
- W wypadku zatrzymania skazanego, niezależnie od zapytań, Sąd zostanie o tym niezwłocznie powiadomiony przez właściwą jednostkę Policji a skazany zostanie osadzony w zakładzie penitencjarnym – zapewnia nas sędzia Adamski.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież