O możliwościach współpracy gospodarczej będą rozmawiać uczestnicy misji Pomorza do Chin. W najbliższych dniach reprezentanci firm, przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji wspierania przedsiębiorczości wezmą udział w szeregu spotkań biznesowych. Misji, organizowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza, której celem jest m.in. promocja naszego regionu jako miejsca atrakcyjnego inwestycyjnie, przewodzą: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i wiceprezydent Gdyni Bogusław Stasiak.
W misji wezmą udział przedstawiciele pomorskich firm z sektora MŚP, których działalność związana jest m.in. z transportem, logistyką, elektroniką i informatyką, biofarmaceutyką, produkcją aparatury i sprzętu medycznego, poligrafią, produkcją jachtów, produkcją sprzętów gospodarstwa domowego. Firmy do udziału w misji zostały wyłonione w drodze konkursu.
Jak informuje Ludmiła Jezierska z biuro prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, celem wizyty jest przedstawienie województwa pomorskiego jako regionu przyjaznego dla przedsiębiorców oraz wypromowanie pomorskich firm z sektora MŚP na rynku chińskim mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Liczymy na to, że ta misja zaowocuje rozszerzeniem lub nawiązaniem nowych kontaktów handlowo-gospodarczych z partnerami chińskimi, które w dalszej konsekwencji pozytywnie wpłyną na rozwój naszego regionu. Jest także duża szansa na zawarcie już podczas naszej wizyty realnych umów pomiędzy pomorskimi firmami a chińskimi kontrahentami.
Uczestnicy misji wezmą udział w największym wydarzeniu branży logistycznej w Azji: VIII Międzynarodowych Targach Logistyczno-Transportowych w Shenzhen, które odbędą się w dniach 14-16 października 2013 r. Organizatorzy spodziewają się ok. 1200 wystawców z ponad 30 krajów oraz blisko 80 tysięcy uczestników z ponad 60 państw i regionów. Organizatorami targów są Ministerstwo Transportu Chińskiej Republiki Ludowej oraz władze miasta Shenzhen.
Shenzhen to najszybciej rozwijające się miasto w Chinach. W 1980 roku na jego obszarze ustanowiono pierwszą specjalną strefę ekonomiczną. Miasto posiada 17 portów (morskich, lądowych, lotniczych), w tym największy w ChRL lądowy terminal pasażerski oraz cargo. Dzięki położeniu w delcie rzeki Perłowej, stanowi ważny pomost pomiędzy Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi oraz podstawowy węzeł komunikacyjny w południowej części kraju.
Ważnym elementem pomorskiej misji jest także wizyta w Zhuhai, w Strefie Rozwoju Przemysłu Nowych i Zaawansowanych Technologii. Na obszarze strefy stworzono Korytarz Przemysłu Nowych i Zaawansowanych Technologii, integrujący kształcenie, prace badawcze oraz produkcję. Obszar ten funkcjonuje dzięki wsparciu renomowanych szkół wyższych, a główny przedmiot działalności stanowi w nim produkcja oprogramowania oraz układów scalonych. Na terenie korytarza znajdują się kampusy lub oddziały czterech uczelni, w tym między innymi Uniwersytetu Zhongshan oraz Pekińskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Rozlokowały się tu także renomowane przedsiębiorstwa, m.in. centrala Kingsoft Software, południowa baza badawczo-rozwojowa Giant Interactive Group, Actions Semiconductor oraz ponad 10 przedsiębiorstw notowanych na giełdzie.
Wysłannicy z Pomorza spotkają się również z przedstawicielami Strefy Ekonomicznej Portu Gaolan w Zhuhai. Dzięki wykorzystaniu infrastruktury komunikacyjnej portu głębokowodnego Gaolan, linii kolejowej łączącej Guangzhou i Zhuhai oraz autostrady portu Gaolan, w strefie rozwijają się głównie: branża produkcji sprzętu do inżynierii morskiej, przemysł ciężki i chemiczny, branża energii przyjaznej dla środowiska naturalnego oraz logistyki dla nowoczesnych portów. Na obszarze strefy zainwestowały przedsiębiorstwa z rankingu 500 największych firm na świecie i duże firmy chińskie, m.in. British Petroleum, brytyjsko-holenderski Shell, Hutchison Whampoa z Hongkongu, China State Shipbuilding Corporation, China National Petroleum Corporation, China National Offshore Oil Corporation, Sinochem oraz Cosco.
Ponadto przedstawiciele Invest in Pomerania, InvestGDA, Pracodawców Pomorza, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będą spotykać się z dużymi firmami consultingowymi, przedstawiać nasz potencjał inwestycyjny oraz korzyści wynikające z lokowania działalności na Pomorzu.
Na zakończenie misji planowane jest spotkanie z przedstawicielami The Hongkong General Chamber of Commerce, Izby Przemysłowej Hongkongu. Marszałek Mieczysław Struk oraz prezydenci miast spotkają się również z Gregorym So Kam-leungiem, sekretarzem ds. handlu i rozwoju ekonomicznego.
Źródło: Urząd Marszałkowski
Inne artykuły związane z:
- 20/10/2013 12:30 - Przegląd trójmiejskiego rynku deweloperskiego
- 17/10/2013 14:35 - Sąd i policja szukają intensywnie, ale nieskutecznie byłego wiceprezydenta
- 15/10/2013 14:56 - Gdańsk – Lipsk. Podwójne standardy
- 13/10/2013 10:05 - Kobiecość w najlepszym wydaniu
- 12/10/2013 18:49 - Damroka pokonała Martwą Wisłę
- 11/10/2013 19:18 - Opinie prawne w sprawie pirotechniki na stadionach
- 11/10/2013 13:23 - Gdańsk: Marsz dla Życia i Rodziny o godną pracę
- 11/10/2013 13:20 - Zasady przydziału lokali mieszkalnych w Gdańsku
- 11/10/2013 13:15 - Prezydent Adamowicz na politycznym wirażu
- 11/10/2013 13:10 - Pilotażowy projekt „Budżet Obywatelski 2014 w Gdańsku”