Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zasady przydziału lokali mieszkalnych w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 11 października 2013 13:20

Głośna ostatnio afera „kupowania” u pracownic gdańskiego magistratu mieszkań i lokali komunalnych zainspirowała władze Urzędu Miasta do zorganizowania konferencji prasowej na temat obowiązujących zasad przydziału lokali mieszkalnych w Gdańsku. Tym bardziej, że policja sprawdzając legalność przyznawania lokali komunalnych natrafiła również na składanie do urzędu zafałszowanych dokumentów dotyczących głównie niskich dochodów. Dokumenty są zabezpieczane i jeśli udowodni się ich fałszerstwo, przydziały lokalowe zostaną unieważnione, łącznie ze skierowaniem spraw na drogę sądową.


W tych sprawach wypowiedzieli się (na zdjęciu od lewej)  wiceprezydent odpowiedzialny za sprawy polityki komunalnej miasta Maciej Lisicki, a także Dmitris Skuras, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej UM w Gdańsku  i jego zastępczyni Barbara Majewska.


alt


I tak chronologicznie, pomoc mieszkaniowa w latach 1995 – 2004 polegała na tym, że wnioski osób zakwalifikowanych do udzielenia pomocy mieszkaniowej były pogrupowane w zależności od kategorii pomocy na 10 listach. Pomoc mieszkaniowa była świadczona w oparciu o przepisy ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, regulujących zasady najmu lokali mieszkalnych, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.


Było 7 list osób i rodzin posiadających mieszkania i oczekujących na mieszkanie zamienne z powodów wykwaterowania z budynków: 1- znajdujących się w katastrofalnym stanie technicznym, 2 - w których remont jest nieopłacalny, 3 - kolidujących z inwestycjami. 4 - z budynków użyteczności publicznej, 5 - z pomieszczeń niemieszkalnych. 6 - z innych przyczyn i 7 - wymiany lokalu.


Były też 3 listy osób i rodzin nie posiadających mieszkania i oczekujących na pierwsze mieszkanie: 1 - wskazanie lokalu w zamian za wykonanie remontu kapitalnego, 2 - pozostawanie w niedostatku (lokale socjalne), 3 - trudne warunki (lokale niesocjalne).


W kolejnych latach lista „Wskazanie lokalu w zamian za wykonanie remontu kapitalnego” oraz lista „Wykwaterowania z innych przyczyn” zostały zamknięte, a pozostałe listy są kontynuowane, przy czym lista „Trudne warunki” została przepisana na nową listę „Posiadanie niskich dochodów”. Pojawiła się też nowa forma pomocy i lista „Wskazanie lokalu z zasobów TBS” oraz pomoc i lista „Wypowiedzenie umowy najmu w budynku prywatnym”.


W kolejnych latach 2004 – 2013 pomoc mieszkaniowa polegała już na tym, że wnioski osób zakwalifikowanych do udzielenia pomocy mieszkaniowej były pogrupowane w zależności od kategorii pomocy na 11 listach. Pomoc mieszkaniowa była świadczona w oparciu o nowe zasady zawarte w uchwale Nr XXII/651/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 marca 2004 r.


Na 11 listach osób i rodzin posiadających mieszkania i oczekujących na mieszkanie zamienne było zapisanych:
1. wykwaterowania z budynków w katastrofalnym stanie tecnicznyn - 144 rodziny, 2 w których remont jest nieopłacalny – 168 rodzin, 3. kolidujących z inwestycjami - 48 rodzin, 4. z budynków użyteczności publicznej - 14 rodzin, 5. z pomieszczeń niemieszkalnych - 16 rodzin, 6. wymiany lokalu - 5 rodzin.


Listy osób i rodzin nie posiadających mieszkania i oczekujących na pierwsze mieszkanie: 7. wskazanie lokalu w zamian za wykonanie remontu kapitalnego - 2 rodziny, 8. wypowiedzenia umowy najmu w budynku prywatnym - 12 rodzin. 9. pozostawanie w niedostatku (lokale socjalne) - 1 690 rodzin, 10. osiąganie niskich dochodów - 212 rodzin, 11. wskazanie loku z zasobów TBS - 991 rodzin.


W najbliższym czasie będzie zrealizowana i zamknięta lista z roku … 1995 „Wskazanie lokalu w zamian za wykonanie remontu kapitalnego”. Długi czas realizacji wynika z dotychczasowego braku możliwości spełnienia oczekiwań wnioskodawców.


Jakie obowiązują kryteria udzielania pomocy mieszkaniowej w latach 2004 – 2013?
A. Kryteria dla osób posiadających mieszkania i oczekujących na mieszkanie zamienne: (warunki wskazane w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów...) 1. Posiadanie tytułu prawnego do lokalu komunalnego, 2. Brak przesłanek do wypowiedzenia umowy najmu, 3. Brak tytułu prawnego do innego lokalu.

B. Kryteria dla osób nie posiadających mieszkania i oczekujących na pierwsze mieszkanie: 1. Posiadanie dochodów określonych w uchwale, 2. Przegęszczenie w obecnym lokalu do 5 m2/os. (lokale niesocjalne), 3. Brak własności do innego lokalu lub nieruchomości przez okres min. 5 lat (lokale niesocjalne), 4. Brak dobrowolnego pogorszenia warunków mieszkaniowych przez okres min. 5 lat (lokale niesocjalne).
Progi dochodowe, kwalifikujące do określonej wyżej pomocy mieszkaniowej określone są w uchwale Nr XXII/651/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 marca 2004 r.


Każda z list obejmująca poszczególne rodzaje pomocy mieszkaniowej jest objęta odrębnymi procedurami i jest realizowana przez różne zespoły urzędników.


Warunki udzielania pomocy mieszkaniowej w latach 2004 – 2013 są następujące.
A. Dokumenty wymagane we wszystkich procedurach:
1. Wniosek potwierdzony w stałym miejscu zamieszkania.
2 Wyjaśnienie charakteru zamieszkiwania w miejscu tymczasowym.
3. Zaświadczenie o wysokości otrzymywanych zarobków całej rodziny za 3 ostatnie miesiące.
B. Dokumenty wymagane w celu nabycia pierwszeństwa:
1. Zaświadczenie z domu dziecka lub rodziny zastępczej o usamodzielnieniu na skutek pełnoletności.
2. Rekomendacja MOPR o zakończeniu programu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
3. Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zasady pomocy mieszkaniowej są zawarte w uchwale Nr XXII/651/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 marca 2004 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gdańska oraz zasad udzielania pomocy w wynajęciu takich lokali w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego (jednolity tekst Dz. Urz. Woj. Pomorskiego z 2010 r. Nr 167, poz. 3474 ze zmianami).

Jaki jest sposób przyznawania mieszkań? W Referacie Lokalowym Wydziału Gospodarki Komunalnej realizowanych jest 17 procedur z czego 5 procedur dotyczy udzielania pomocy mieszkaniowej, na które składa się:
1. Przyjmowanie i weryfikacja wniosków.
2. Zatwierdzanie list oczekujących na pomoc mieszkaniową.
3. Weryfikacja okresowa lub zmiana warunków udzielenia pomocy.
4. Weryfikacja końcowa i wydanie propozycji lub oferty lokalu.
5. Wydanie skierowania do zawarcia umowy najmu.

Kontrola realizacji wniosków o przyznanie pomocy mieszkaniowej jest wielostopniowa i jest oparta o podział kompetencji. Inny zespół przyjmuje i weryfikuje wnioski, a inny zespół wydaje propozycje, oferty i skierowania. Pracownicy prowadzący sprawy nie mają uprawnień do podejmowania decyzji.


Biurokracja w tym zakresie się powiększyła, przyznaje wiceprezydent Maciej Lisicki, ale to chyba dla dobra ogółu, aby teraz nie dochodziło do drastycznych nieprawidłowości.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież