“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zasady przydziału lokali mieszkalnych w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 11 października 2013 13:20

Głośna ostatnio afera „kupowania” u pracownic gdańskiego magistratu mieszkań i lokali komunalnych zainspirowała władze Urzędu Miasta do zorganizowania konferencji prasowej na temat obowiązujących zasad przydziału lokali mieszkalnych w Gdańsku. Tym bardziej, że policja sprawdzając legalność przyznawania lokali komunalnych natrafiła również na składanie do urzędu zafałszowanych dokumentów dotyczących głównie niskich dochodów. Dokumenty są zabezpieczane i jeśli udowodni się ich fałszerstwo, przydziały lokalowe zostaną unieważnione, łącznie ze skierowaniem spraw na drogę sądową.


W tych sprawach wypowiedzieli się (na zdjęciu od lewej)  wiceprezydent odpowiedzialny za sprawy polityki komunalnej miasta Maciej Lisicki, a także Dmitris Skuras, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej UM w Gdańsku  i jego zastępczyni Barbara Majewska.


alt


I tak chronologicznie, pomoc mieszkaniowa w latach 1995 – 2004 polegała na tym, że wnioski osób zakwalifikowanych do udzielenia pomocy mieszkaniowej były pogrupowane w zależności od kategorii pomocy na 10 listach. Pomoc mieszkaniowa była świadczona w oparciu o przepisy ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, regulujących zasady najmu lokali mieszkalnych, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.


Było 7 list osób i rodzin posiadających mieszkania i oczekujących na mieszkanie zamienne z powodów wykwaterowania z budynków: 1- znajdujących się w katastrofalnym stanie technicznym, 2 - w których remont jest nieopłacalny, 3 - kolidujących z inwestycjami. 4 - z budynków użyteczności publicznej, 5 - z pomieszczeń niemieszkalnych. 6 - z innych przyczyn i 7 - wymiany lokalu.


Były też 3 listy osób i rodzin nie posiadających mieszkania i oczekujących na pierwsze mieszkanie: 1 - wskazanie lokalu w zamian za wykonanie remontu kapitalnego, 2 - pozostawanie w niedostatku (lokale socjalne), 3 - trudne warunki (lokale niesocjalne).


W kolejnych latach lista „Wskazanie lokalu w zamian za wykonanie remontu kapitalnego” oraz lista „Wykwaterowania z innych przyczyn” zostały zamknięte, a pozostałe listy są kontynuowane, przy czym lista „Trudne warunki” została przepisana na nową listę „Posiadanie niskich dochodów”. Pojawiła się też nowa forma pomocy i lista „Wskazanie lokalu z zasobów TBS” oraz pomoc i lista „Wypowiedzenie umowy najmu w budynku prywatnym”.


W kolejnych latach 2004 – 2013 pomoc mieszkaniowa polegała już na tym, że wnioski osób zakwalifikowanych do udzielenia pomocy mieszkaniowej były pogrupowane w zależności od kategorii pomocy na 11 listach. Pomoc mieszkaniowa była świadczona w oparciu o nowe zasady zawarte w uchwale Nr XXII/651/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 marca 2004 r.


Na 11 listach osób i rodzin posiadających mieszkania i oczekujących na mieszkanie zamienne było zapisanych:
1. wykwaterowania z budynków w katastrofalnym stanie tecnicznyn - 144 rodziny, 2 w których remont jest nieopłacalny – 168 rodzin, 3. kolidujących z inwestycjami - 48 rodzin, 4. z budynków użyteczności publicznej - 14 rodzin, 5. z pomieszczeń niemieszkalnych - 16 rodzin, 6. wymiany lokalu - 5 rodzin.


Listy osób i rodzin nie posiadających mieszkania i oczekujących na pierwsze mieszkanie: 7. wskazanie lokalu w zamian za wykonanie remontu kapitalnego - 2 rodziny, 8. wypowiedzenia umowy najmu w budynku prywatnym - 12 rodzin. 9. pozostawanie w niedostatku (lokale socjalne) - 1 690 rodzin, 10. osiąganie niskich dochodów - 212 rodzin, 11. wskazanie loku z zasobów TBS - 991 rodzin.


W najbliższym czasie będzie zrealizowana i zamknięta lista z roku … 1995 „Wskazanie lokalu w zamian za wykonanie remontu kapitalnego”. Długi czas realizacji wynika z dotychczasowego braku możliwości spełnienia oczekiwań wnioskodawców.


Jakie obowiązują kryteria udzielania pomocy mieszkaniowej w latach 2004 – 2013?
A. Kryteria dla osób posiadających mieszkania i oczekujących na mieszkanie zamienne: (warunki wskazane w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów...) 1. Posiadanie tytułu prawnego do lokalu komunalnego, 2. Brak przesłanek do wypowiedzenia umowy najmu, 3. Brak tytułu prawnego do innego lokalu.

B. Kryteria dla osób nie posiadających mieszkania i oczekujących na pierwsze mieszkanie: 1. Posiadanie dochodów określonych w uchwale, 2. Przegęszczenie w obecnym lokalu do 5 m2/os. (lokale niesocjalne), 3. Brak własności do innego lokalu lub nieruchomości przez okres min. 5 lat (lokale niesocjalne), 4. Brak dobrowolnego pogorszenia warunków mieszkaniowych przez okres min. 5 lat (lokale niesocjalne).
Progi dochodowe, kwalifikujące do określonej wyżej pomocy mieszkaniowej określone są w uchwale Nr XXII/651/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 marca 2004 r.


Każda z list obejmująca poszczególne rodzaje pomocy mieszkaniowej jest objęta odrębnymi procedurami i jest realizowana przez różne zespoły urzędników.


Warunki udzielania pomocy mieszkaniowej w latach 2004 – 2013 są następujące.
A. Dokumenty wymagane we wszystkich procedurach:
1. Wniosek potwierdzony w stałym miejscu zamieszkania.
2 Wyjaśnienie charakteru zamieszkiwania w miejscu tymczasowym.
3. Zaświadczenie o wysokości otrzymywanych zarobków całej rodziny za 3 ostatnie miesiące.
B. Dokumenty wymagane w celu nabycia pierwszeństwa:
1. Zaświadczenie z domu dziecka lub rodziny zastępczej o usamodzielnieniu na skutek pełnoletności.
2. Rekomendacja MOPR o zakończeniu programu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
3. Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zasady pomocy mieszkaniowej są zawarte w uchwale Nr XXII/651/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 25 marca 2004 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gdańska oraz zasad udzielania pomocy w wynajęciu takich lokali w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego (jednolity tekst Dz. Urz. Woj. Pomorskiego z 2010 r. Nr 167, poz. 3474 ze zmianami).

Jaki jest sposób przyznawania mieszkań? W Referacie Lokalowym Wydziału Gospodarki Komunalnej realizowanych jest 17 procedur z czego 5 procedur dotyczy udzielania pomocy mieszkaniowej, na które składa się:
1. Przyjmowanie i weryfikacja wniosków.
2. Zatwierdzanie list oczekujących na pomoc mieszkaniową.
3. Weryfikacja okresowa lub zmiana warunków udzielenia pomocy.
4. Weryfikacja końcowa i wydanie propozycji lub oferty lokalu.
5. Wydanie skierowania do zawarcia umowy najmu.

Kontrola realizacji wniosków o przyznanie pomocy mieszkaniowej jest wielostopniowa i jest oparta o podział kompetencji. Inny zespół przyjmuje i weryfikuje wnioski, a inny zespół wydaje propozycje, oferty i skierowania. Pracownicy prowadzący sprawy nie mają uprawnień do podejmowania decyzji.


Biurokracja w tym zakresie się powiększyła, przyznaje wiceprezydent Maciej Lisicki, ale to chyba dla dobra ogółu, aby teraz nie dochodziło do drastycznych nieprawidłowości.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież