Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jesienią ruszy budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 stycznia 2012 14:45

Jest decyzja lokalizacyjna wojewody pomorskiego na realizację Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Jesienią ruszy budowa PKM.Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski wydał w czwartek decyzję lokalizacyjną budowy 20-kilometrowego torowiska, które połączy Gdańsk Wrzeszcz, Jasień, Piecki i Osową i kaszubskie gminy. Przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej nie będzie otwarty odcinek łączący lotnisko w Rębiechowie z Gdynią.


Decyzja lokalizacyjna wojewody określa zakres i lokalizację inwestycji oraz zatwierdza plan podziału nieruchomości podlegających wywłaszczeniu w związku z budową Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Na mocy dokumentu będą mogły rozpocząć się negocjacje z właścicielami gruntów, a następnie ich wykup. Kolejnym etapem realizacji projektu PKM będzie ogłoszenie wiosną br. przetargu na wykonawcę prac budowlanych oraz rozpoczęcie budowy całej 20-kilometrowej linii kolei metropolitalnej jesienią 2012 r.


Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej kosztować ma 769,9 mln zł (netto), z czego 500,9 mln zł pochodzić będzie z unijnego dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Nowa linia połączy Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej z istniejącą linią kolejową Gdynia - Kościerzyna. Oddanie do użytku całej nowej linii PKM planowane jest w 2015 roku.


Transprojekt Gdański przygotowuje na zlecenie PKM S.A. projekt budowlany całej linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, który ma być gotowy w marcu 2012 r. Trwają prace nad ostatecznym kształtem poszczególnych przystanków i obiektów inżynieryjnych. Zmiany dotyczą m.in. przystanku PKM Port Lotniczy, który ma generować w przyszłości największą liczbę pasażerów. Pierwotna koncepcja z czerwoną wstążką oplatającą przystanek i przechodzącą na chodnik oraz ulicę nie zyskała aprobaty władz gdańskiego lotniska, które uznały ją za zbyt dominującą. Nowy projekt przystanku PKM Port Lotniczy, zakłada m.in.: przesunięcie peronów i zadaszenia przystanku tak, aby maksymalnie odsłonić nowy terminal, zaprojektowanie zejść z przystanku na wprost wejść do budynku terminala, aby maksymalnie ułatwić komunikację pasażerów pomiędzy PKM i lotniskiem, podniesienie estakady i przystanku wysokości do 8,4 m, tak aby uzyskać pod całym obiektem skrajnię 4,5 m, wymaganą ze względów bezpieczeństwa dla umożliwienia przejazdu wozu lotniskowej straży pożarnej. Projekty wiaduktu nad ul. Słowackiego zakłada wiadukt łukowy, „bramę wjazdową” do miasta. To nawiązanie do historycznego wiaduktu dawnej kolei kokoszkowskiej, który stał w tym miejscu do 1945 r. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież