Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Jaworski, Kozak: Prywatyzacja Lotosu musi być jawna

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 20 września 2011 12:46

altPosłowie PiS Andrzej Jaworski i Zbigniew Kozak domagają się ujawnienia szczegółów negocjacji przy prywatyzacji Grupy Lotos.


We wtorek w południe zwołali wspólną konferencję prasową pod hasłem „Katarski inwestor powraca. Kto kupi Grupę LOTOS?”.  Politycy uważają, że przyjęta w piątek wieczorem ustawa o dostępie do informacji publicznej ma m.in. ograniczyć dostęp do wiedzy o procedurze sprzedaży Grupy Lotos. W myśl poprawki do tej ustawy możliwe będzie ograniczenie prawa do informacji publicznej ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa", gdy osłabiałoby to pozycję państwa w negocjacjach umów międzynarodowych oraz po to by chronić interesy majątkowe państwa. Politycy PO uważają, że jeśli informacja dotyczy np. instrukcji negocjacyjnej, którą posługują się przedstawiciele rządu, to taka instrukcja nie powinna być jawna.

- Jeśli są wydawane pieniądze publiczne to bezwzględnie obywatele mają prawo do informacji jakie procedury zostały przyjęte. To obywatele są właścicielami majątku państwa i muszą mieć dostęp do informacji dotyczącej tego majątku – uważa poseł Jaworski.


Z kolei poseł Zbigniew Kozak uważa, że informacje o tzw. poważnych inwestorach pojawiają się w toku kampanii.
- Podczas kampanii wyborczej w 2007 roku mieliśmy już do czynienia z mitycznym katarskim inwestorem, który miał ratować Stocznię Gdynia. Okazało się to złudną, cyniczną zagrywką polityków PO. Inwestor się nie pojawił. Zapewne odjechał na wielbłądzie. Teraz sprawa jest poważniejsza. Obawiam się, że nasz paliwowy koncern może dostać się w ręce rosyjskie. Ze względu na bezpieczeństwo strategiczne państwa nie rosyjscy kontrahenci nie powinni być brani pod uwagę do czasu, aż w Rosji nie zaczną obowiązywać reguły takie jak w Unii Europejskiej. Rosja prowadzi twardą politykę paliwową. Nikt spoza Rosji nie kupi tam paliwowego koncernu. Zapewne od Moskwy po Syberię oligarchowie dziwią się, że Polacy mogą być aż tak naiwni – uważa poseł Kozak, członek sejmowej komisji Skarbu Państwa.


Nieoficjalnie wiadomo, że zgłosiło się czterech potencjalnych inwestorów. Ich dane nie są jawne.  
 - Lista potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem akcji Grupy Lotos powinna być znana na przełomie 2011 i 2012 roku. Będziemy znali też warunki i dopiero wtedy cała Rada Ministrów będzie decydowała, czy zmienić strategię dla tego sektora i ten projekt zatwierdzić, czy nie - zapowiedział już w marcu minister skarbu Państwa Aleksander Grad. Wówczas też Grad poinformował, że wstępne oferty inwestorów na zakup akcji będą znane wiosną, a później powstanie ich „krótka lista”. Następnie inwestorzy będą badać spółkę Lotos.


- W Stoczni Gdynia padały zapewnienia rządu o strategicznym inwestorze, odtrąbiony został sukces. Opozycja wówczas obawiała się katastrofy i do niej doszło. Ten zapowiadany katarski inwestor nie miał pieniędzy nawet na wynajęcie pomieszczeń w Warszawie. Teraz prywatyzacja Lotosu to temat utajniony. Na komisjach sejmowych nie mogliśmy się niczego dowiedzieć. Z kolei na forach internetowych w  Rosji  są już zapowiedzi, że przejmą Grupę Lotos. Pod osłoną nocy próbuje się oddać za bezcen to, co najcenniejsze na Pomorzu. Premier Tusk, ministrowie Grad i Sikorski szykują nam powtórkę z inwestora z Kataru, grając jednym z najważniejszych polskich przedsiębiorstw – mówi Andrzej Jaworski.  


Na sprzedaż ma trafić 53 proc. akcji Grupy, znajdujących się w ręku Skarbu Państwa.
Grupa Lotos jest drugim po PKN Orlen producentem paliwa w kraju. Strategia Grupy Lotos zakłada też 1,2 mln ton ropy z wydobycia własnego do 2015 roku.


Jakie problemy energetyczne mogą nas czekać w przyszłości pokazała awaria sieci trakcyjnej na rondzie Hucisko. W czasie konferencji prasowej posłów PiS - Jaworskiego i Kozaka - na 45 miny unieruchomione zostały tramwaje przy Wałach Jagiellońskich i Długich Ogrodach.
- To rządząca Gdańskiem Platforma próbowała storpedować naszą konferencję prasową przyciśnięciem energetycznego guzika – żartuje Jaworski.
Tramwaje ponownie ruszyły o 12.25.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież