Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jaworski, Kozak: Prywatyzacja Lotosu musi być jawna

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 20 września 2011 12:46

altPosłowie PiS Andrzej Jaworski i Zbigniew Kozak domagają się ujawnienia szczegółów negocjacji przy prywatyzacji Grupy Lotos.


We wtorek w południe zwołali wspólną konferencję prasową pod hasłem „Katarski inwestor powraca. Kto kupi Grupę LOTOS?”.  Politycy uważają, że przyjęta w piątek wieczorem ustawa o dostępie do informacji publicznej ma m.in. ograniczyć dostęp do wiedzy o procedurze sprzedaży Grupy Lotos. W myśl poprawki do tej ustawy możliwe będzie ograniczenie prawa do informacji publicznej ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa", gdy osłabiałoby to pozycję państwa w negocjacjach umów międzynarodowych oraz po to by chronić interesy majątkowe państwa. Politycy PO uważają, że jeśli informacja dotyczy np. instrukcji negocjacyjnej, którą posługują się przedstawiciele rządu, to taka instrukcja nie powinna być jawna.

- Jeśli są wydawane pieniądze publiczne to bezwzględnie obywatele mają prawo do informacji jakie procedury zostały przyjęte. To obywatele są właścicielami majątku państwa i muszą mieć dostęp do informacji dotyczącej tego majątku – uważa poseł Jaworski.


Z kolei poseł Zbigniew Kozak uważa, że informacje o tzw. poważnych inwestorach pojawiają się w toku kampanii.
- Podczas kampanii wyborczej w 2007 roku mieliśmy już do czynienia z mitycznym katarskim inwestorem, który miał ratować Stocznię Gdynia. Okazało się to złudną, cyniczną zagrywką polityków PO. Inwestor się nie pojawił. Zapewne odjechał na wielbłądzie. Teraz sprawa jest poważniejsza. Obawiam się, że nasz paliwowy koncern może dostać się w ręce rosyjskie. Ze względu na bezpieczeństwo strategiczne państwa nie rosyjscy kontrahenci nie powinni być brani pod uwagę do czasu, aż w Rosji nie zaczną obowiązywać reguły takie jak w Unii Europejskiej. Rosja prowadzi twardą politykę paliwową. Nikt spoza Rosji nie kupi tam paliwowego koncernu. Zapewne od Moskwy po Syberię oligarchowie dziwią się, że Polacy mogą być aż tak naiwni – uważa poseł Kozak, członek sejmowej komisji Skarbu Państwa.


Nieoficjalnie wiadomo, że zgłosiło się czterech potencjalnych inwestorów. Ich dane nie są jawne.  
 - Lista potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem akcji Grupy Lotos powinna być znana na przełomie 2011 i 2012 roku. Będziemy znali też warunki i dopiero wtedy cała Rada Ministrów będzie decydowała, czy zmienić strategię dla tego sektora i ten projekt zatwierdzić, czy nie - zapowiedział już w marcu minister skarbu Państwa Aleksander Grad. Wówczas też Grad poinformował, że wstępne oferty inwestorów na zakup akcji będą znane wiosną, a później powstanie ich „krótka lista”. Następnie inwestorzy będą badać spółkę Lotos.


- W Stoczni Gdynia padały zapewnienia rządu o strategicznym inwestorze, odtrąbiony został sukces. Opozycja wówczas obawiała się katastrofy i do niej doszło. Ten zapowiadany katarski inwestor nie miał pieniędzy nawet na wynajęcie pomieszczeń w Warszawie. Teraz prywatyzacja Lotosu to temat utajniony. Na komisjach sejmowych nie mogliśmy się niczego dowiedzieć. Z kolei na forach internetowych w  Rosji  są już zapowiedzi, że przejmą Grupę Lotos. Pod osłoną nocy próbuje się oddać za bezcen to, co najcenniejsze na Pomorzu. Premier Tusk, ministrowie Grad i Sikorski szykują nam powtórkę z inwestora z Kataru, grając jednym z najważniejszych polskich przedsiębiorstw – mówi Andrzej Jaworski.  


Na sprzedaż ma trafić 53 proc. akcji Grupy, znajdujących się w ręku Skarbu Państwa.
Grupa Lotos jest drugim po PKN Orlen producentem paliwa w kraju. Strategia Grupy Lotos zakłada też 1,2 mln ton ropy z wydobycia własnego do 2015 roku.


Jakie problemy energetyczne mogą nas czekać w przyszłości pokazała awaria sieci trakcyjnej na rondzie Hucisko. W czasie konferencji prasowej posłów PiS - Jaworskiego i Kozaka - na 45 miny unieruchomione zostały tramwaje przy Wałach Jagiellońskich i Długich Ogrodach.
- To rządząca Gdańskiem Platforma próbowała storpedować naszą konferencję prasową przyciśnięciem energetycznego guzika – żartuje Jaworski.
Tramwaje ponownie ruszyły o 12.25.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież