W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Informacja nie do końca jawna. Poseł Biernacki się wyłamał

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 19 września 2011 16:14

Posłowie przed końcem kadencji znowelizowali ustawę o dostępie do informacji publicznej, ograniczając dostęp do niej ze względu na interes państwa. Premier Donald Tusk broniąc zapisów ograniczających prawo do informacji przekonywał w poniedziałek, że brak ograniczeń sprawia, iż zagraniczne koncerny uzyskałyby dostęp m.in. do stanowiska negocjacyjnego rządu.  


- Ograniczyliśmy do absolutnego minimum pewne typy informacji, które nie będą od razu dostępne z oczywistych względów – powiedział premier Tusk na poniedziałkowym briefingu.  Podczas piątkowego wieczornego głosowania zabrakło dziesięciu głosów do odrzucenia przez Sejm senackiej poprawki do ustawy o dostępie do informacji publicznej, w myśl której możliwe jest ograniczenie prawa do informacji ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa".


Marek Biernacki, przewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, jako jedyny poseł PO głosował przeciwko tej zmianie. W rozmowie z portalem wybrzeze24.pl były minister SWiA uchylił się od komentarza, motywując to trwająca kampanią wyborczą.
- Moje stanowisko jest znane. Wynik głosowania jasno je określa. Rząd uznał, że należy przyjąć takie rozwiązanie, a więc mnie proszę zwolnić od komentowania – powiedział nam Biernacki, dodając, że ma wątpliwość, czy dobrze opisany został katalog spraw objętych informacyjnym embargiem. Z kolei poseł PO Sławomir Neumann uważa, że nowela ustawy nie ograniczy dostępu do jawności informacji, a wszelkie obawy są przedwczesna.
- Ustawa była konsultowana z różnymi środowiskami. Nie nakładamy cenzury. Gdyby ktokolwiek chciał ją tak rozmieć będziemy reagować. Jeśli pojawią się przykłady wykorzystywania tej ustawy by ograniczać obieg informacji to będziemy ustawę nowelizować – zapewnia Neumann.


Zatem czemu miała służyć przyjęta na koniec kadencji restrykcyjna ustawa?
- Chcemy chronić informacje i dane drażliwe. Głosy krytyczne są mocno na wyrost. Nie blokujemy informacji. To nie ta formacja polityczna – puentuje Neumann.


Odmienne zdanie ma PiS. Zdaniem opozycji to zamach na przejrzystość życia gospodarczego.
- Jeśli są wydawane pieniądze publiczne to bezwzględnie obywatele mają prawo do informacji jakie procedury zostały przyjęte. To obywatele są właścicielami majątku  państwa i muszą mieć dostęp do informacji dotyczącej tego majątku – uważa poseł Jaworski.


Co jednak w przypadku, gdy potencjalny kontrahent zastrzega sobie pewne informacje?
- Jeśli ktoś z góry zakłada, że nie ujawni swoich źródeł finansowania, nie ujawni skąd ma pieniądze powinien być z góry wyeliminowany z procedury przetargowej. Procedury muszą być prowadzone w pełnym świetle. Inaczej rodzi się podejrzenie o tworzenie mafijnych układów – uważa Jaworski i dodaje, że PO udowadnia, że nie jest partią obywatelską, gdy na koniec kadencji ogranicza prawa obywatelskie istotne dla przejrzystości władzy.
Poseł Neumann nie podziela też argumentu, że ograniczenie prawa do informacji służy wygodzie władzy.
- Po 9 października może przecież rządzić ktoś inny To nie Platforma pisze sobie ustawy – argumentuje.

 

W myśl poprawki, którą posłowie przegłosowali możliwe będzie ograniczenie prawa do informacji publicznej ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa", gdy osłabiałoby to pozycję państwa w negocjacjach umów międzynarodowych oraz po to by chronić interesy majątkowe państwa. Politycy PO uważają, że jeśli informacja dotyczy np. instrukcji negocjacyjnej, którą posługują się przedstawiciele rządu, to taka instrukcja nie powinna być jawna


Kancelaria Prezydenta już zapowiedziała, że prezydent będzie szczegółowo analizował nowelizację. Przeciwna jej przyjęciu jest m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka.  W dotychczasowym brzmieniu ustawa nie pozwala na dostęp do danych, które są chronione przez przepisy o ochronie informacji niejawnych lub innych tajemnic np. lekarskiej, dziennikarskiej,  adwokackiej.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież