“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Informacja nie do końca jawna. Poseł Biernacki się wyłamał

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 19 września 2011 16:14

Posłowie przed końcem kadencji znowelizowali ustawę o dostępie do informacji publicznej, ograniczając dostęp do niej ze względu na interes państwa. Premier Donald Tusk broniąc zapisów ograniczających prawo do informacji przekonywał w poniedziałek, że brak ograniczeń sprawia, iż zagraniczne koncerny uzyskałyby dostęp m.in. do stanowiska negocjacyjnego rządu.  


- Ograniczyliśmy do absolutnego minimum pewne typy informacji, które nie będą od razu dostępne z oczywistych względów – powiedział premier Tusk na poniedziałkowym briefingu.  Podczas piątkowego wieczornego głosowania zabrakło dziesięciu głosów do odrzucenia przez Sejm senackiej poprawki do ustawy o dostępie do informacji publicznej, w myśl której możliwe jest ograniczenie prawa do informacji ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa".


Marek Biernacki, przewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, jako jedyny poseł PO głosował przeciwko tej zmianie. W rozmowie z portalem wybrzeze24.pl były minister SWiA uchylił się od komentarza, motywując to trwająca kampanią wyborczą.
- Moje stanowisko jest znane. Wynik głosowania jasno je określa. Rząd uznał, że należy przyjąć takie rozwiązanie, a więc mnie proszę zwolnić od komentowania – powiedział nam Biernacki, dodając, że ma wątpliwość, czy dobrze opisany został katalog spraw objętych informacyjnym embargiem. Z kolei poseł PO Sławomir Neumann uważa, że nowela ustawy nie ograniczy dostępu do jawności informacji, a wszelkie obawy są przedwczesna.
- Ustawa była konsultowana z różnymi środowiskami. Nie nakładamy cenzury. Gdyby ktokolwiek chciał ją tak rozmieć będziemy reagować. Jeśli pojawią się przykłady wykorzystywania tej ustawy by ograniczać obieg informacji to będziemy ustawę nowelizować – zapewnia Neumann.


Zatem czemu miała służyć przyjęta na koniec kadencji restrykcyjna ustawa?
- Chcemy chronić informacje i dane drażliwe. Głosy krytyczne są mocno na wyrost. Nie blokujemy informacji. To nie ta formacja polityczna – puentuje Neumann.


Odmienne zdanie ma PiS. Zdaniem opozycji to zamach na przejrzystość życia gospodarczego.
- Jeśli są wydawane pieniądze publiczne to bezwzględnie obywatele mają prawo do informacji jakie procedury zostały przyjęte. To obywatele są właścicielami majątku  państwa i muszą mieć dostęp do informacji dotyczącej tego majątku – uważa poseł Jaworski.


Co jednak w przypadku, gdy potencjalny kontrahent zastrzega sobie pewne informacje?
- Jeśli ktoś z góry zakłada, że nie ujawni swoich źródeł finansowania, nie ujawni skąd ma pieniądze powinien być z góry wyeliminowany z procedury przetargowej. Procedury muszą być prowadzone w pełnym świetle. Inaczej rodzi się podejrzenie o tworzenie mafijnych układów – uważa Jaworski i dodaje, że PO udowadnia, że nie jest partią obywatelską, gdy na koniec kadencji ogranicza prawa obywatelskie istotne dla przejrzystości władzy.
Poseł Neumann nie podziela też argumentu, że ograniczenie prawa do informacji służy wygodzie władzy.
- Po 9 października może przecież rządzić ktoś inny To nie Platforma pisze sobie ustawy – argumentuje.

 

W myśl poprawki, którą posłowie przegłosowali możliwe będzie ograniczenie prawa do informacji publicznej ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa", gdy osłabiałoby to pozycję państwa w negocjacjach umów międzynarodowych oraz po to by chronić interesy majątkowe państwa. Politycy PO uważają, że jeśli informacja dotyczy np. instrukcji negocjacyjnej, którą posługują się przedstawiciele rządu, to taka instrukcja nie powinna być jawna


Kancelaria Prezydenta już zapowiedziała, że prezydent będzie szczegółowo analizował nowelizację. Przeciwna jej przyjęciu jest m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka.  W dotychczasowym brzmieniu ustawa nie pozwala na dostęp do danych, które są chronione przez przepisy o ochronie informacji niejawnych lub innych tajemnic np. lekarskiej, dziennikarskiej,  adwokackiej.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież