W niedzielę 9 października wybierzemy 460 posłów oraz 100 senatorów. Posłowie i senatorowie na każdym sejmowym posiedzeniu podejmują decyzje, które mają później wpływ na nasze życie.
Jak oddać głos bez ryzyka jego nieważności?
Nowy kodeks wyborczy wprowadza szereg zmian w porównaniu z wyborami w 2007 roku. Zmienia się pora otwarcia lokali wyborczych. W tegorocznych wyborach parlamentarnych lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7.00 – 21.00. Po raz pierwszy okręgi wyborcze do Senatu będą jednomandatowe. Wybierzemy tylko jednego kandydata na senatora spośród grupy pretendentów do Senatu w naszym okręgu. Nowym, dopuszczonym ustawą rozwiązaniem jest też głosowanie przez pełnomocnika. Idąc do wyborów pamiętajmy, by zabrać ze sobą dowód osobisty. Jeśli mamy kłopot z odnalezieniem naszego faworyta – zapiszmy nazwę komitetu, numer listy oraz jego pozycję na tejże liście.
Na karcie do głosowania umieszcza się oznaczenia list zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym, zawierające numer listy oraz nazwę lub skrót nazwy komitetu wyborczego. Pod oznaczeniem każdej listy podaje się nazwiska i imiona wszystkich kandydatów zarejestrowanych na danej liście.
Wyborca głosuje tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „x” w obrębie kratki. Znak ma znaleźć się w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy. Oddany głos wskazuje pierwszeństwo wskazanego kandydata do uzyskania mandatu i pracuje na wynik całej listy.
Za nieważny uznany będzie głos, jeżeli na karcie do głosowania postawimy znak „x” w kratce obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list kandydatów, albo nie postawiono tego znaku w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata.
Co ciekawe jeżeli na karcie do głosowania znak „x” postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z tej samej listy kandydatów, to głos taki uważa się za ważnie oddany na wskazaną listę kandydatów z przyznaniem pierwszeństwa do uzyskania mandatu kandydatowi na posła, którego nazwisko na tej liście jest najwyżej.
Przed wejściem do lokalu wyborczego można jeszcze przypomnieć sobie numer listy i kandydata, na którego zamierzamy oddać swój głos. W lokalu wyborczym wywieszone są bowiem obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej. Nie można prowadzić w dniu wyborów jakiejkolwiek agitacji wyborczej.
Niepełnosprawni
Do 26 września niepełnosprawni, którzy chcieli głosować w lokalu wyborczym przystosowanym do głosowania dla osób niepełnosprawnych, musieli złożyć wniosek o wpisanie ich do spisu wyborców głosujących w takim właśnie lokalu. Wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, otrzymał z urzędu gminy – nie później niż 7 dni przed dniem wyborów – pakiet wyborczy.
Głosowanie przez pełnomocnika
Ustawodawca pozwolił na to jedynie wybranym grupom osób. Pełnomocnik wyręczy z wizyty w lokalu wyborczym seniorów oraz osoby, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Wyborca niepełnosprawny oraz każdy, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 75. rok życia może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu. Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie. Wniosek o udzielenie pełnomocnictwa należało złożyć u wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, najpóźniej do 10 dnia przed wyborami, czyli do 29 września.
Za pośrednictwem pełnomocnika głos oddadzą niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pełnomocnikiem nie może być również kandydat w danych wyborach.
Wniosek o pełnomocnika powinien zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL oraz adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo. We wniosku trzeba też jasno zaznaczyć, których wyborów ono dotyczy.
Głosowanie poza miejscem zamieszkania
Osoby przebywające poza miejscem zamieszkania w czasie wyborów mogły do 4 października składać wnioski o wpisanie ich do spisu wyborców w miejscu, w którym chcą oddać głos.
Każda osoba, która planuje wyjazd w dniu wyborów, może zagłosować w dowolnej komisji. Musi jednak dysponować zaświadczeniem o prawie do głosowania. Takie zaświadczenia można było uzyskać w urzędzie gminy lub urzędzie miasta do 7 października.
Senat
Bardzo istotną zmianą jest wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu.To oznacza, że z jednego okręgu wybierany będzie tylko jeden senator. Dotychczas okręgi były wielomandatowe i wybierano w nich od 2 do 4 senatorów. Od 2011 roku w 100 okręgach wyborczych wybieramy po jednym senatorze. Wyborca będzie mógł oddać głos tylko na jednego kandydata na senatora. W woj. pomorskim będziemy wybierać nadal sześciu senatorów, ale w mniejszych okręgach wyborczych. Kodeks Wyborczy podzielił Pomorze na sześć okręgów:
Nr 62: Słupsk oraz powiaty lęborski, słupski, wejherowski;
Nr 63: powiaty bytowski, chojnicki, człuchowski, kartuski, kościerski;
Nr 64: Gdynia i powiat pucki;
Nr 65: Gdańsk i Sopot;
Nr 66: powiaty gdański, starogardzki, tczewski;
Nr 67: obejmujący powiaty kwidzyński, malborski, nowodworski, sztumski .
Na karcie do głosowania umieszcza się w porządku alfabetycznym nazwiska i imiona zarejestrowanych kandydatów na senatora, z podaniem nazwy lub skrótu nazwy komitetu wyborczego. Zwycięzcą zostanie ten kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów. Te zasady są przejrzyste. Nie ma mowy o przeliczaniu głosów na mandaty, o lokomotywach wyborczych itd. Mandat senatora ma ten kandydat, który zdobędzie najwyższe poparcie. Jeżeli zdarzy się, że dwóch lub więcej kandydatów otrzymało liczbę głosów uprawniającą do uzyskania mandatu, o pierwszeństwie rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów uzyskał więcej głosów, a jeśli to nie przyniesie rozstrzygnięcia – zdecyduje losowanie.
Zasady uczciwego głosowania
Przed rozpoczęciem głosowania obwodowa komisja wyborcza sprawdza, czy urna jest pusta, po czym zamyka się urnę wyborczą i opieczętowuje ją pieczęcią komisji oraz sprawdza, czy na miejscu znajduje się spis wyborców i potrzebna liczba kart do głosowania właściwych dla przeprowadzanych wyborów, jak również czy w lokalu wyborczym znajduje się odpowiednia liczba łatwo dostępnych miejsc zapewniających tajność głosowania. Od opieczętowania do końca głosowania urny wyborczej nie wolno otwierać.
Od chwili rozpoczęcia głosowania aż do jego zakończenia w lokalu wyborczym muszą być równocześnie obecne co najmniej trzy osoby wchodzące w skład obwodowej komisji wyborczej.
W dniu głosowania w lokalu wyborczym podczas wszystkich czynności obwodowej komisji wyborczej mają prawo być obecni, na podstawie zaświadczenia wydanego zgodnie z przepisami kodeksu, mężowie zaufania.
Zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej: na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów, na terenie zakładów pracy w sposób i w formach zakłócających ich normalne funkcjonowanie, w jednostkach wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych MON i MSW.
ASG
- 23/09/2011 12:55 - Sopot. Wystawa - Naród Państwo Polska według Lecha Kaczyńskiego
- 23/09/2011 12:45 - Targi Mieszkań i Domów – pełna oferta trójmiejskich nieruchomości
- 22/09/2011 20:14 - Sprzątanie Świata we Wrzeszczu
- 22/09/2011 19:58 - Specjalistyczne ośrodki pomocy chorym na Alzheimerem są już w Trójmieście
- 22/09/2011 19:52 - F. Potulski: Przedszkola bez opłat
- 22/09/2011 17:07 - Bezpieczne Euro 2012 - piwo ustawowo dozwolone
- 22/09/2011 10:31 - Wilno – wielki więc zwołany na piątek. Posłowie PiS jadą z odsieczą
- 21/09/2011 14:59 - Śnieg: SLD w okręgu gdańskim weźmie dwa mandaty
- 21/09/2011 14:24 - Wałęsa z Lisem. I nie tylko on
- 20/09/2011 19:02 - II Kongres Mobilności Aktywnej w Gdańsku