W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Reklama
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Hołd zdradzonym bojownikom niepodległości

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
sobota, 17 września 2011 19:16

17 września w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę o godz. 16 na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku spotkali się kandydaci do Sejmu z listy PiS Anna Fotyga, Maciej Łopiński i Andrzej Jaworski. W 1939 r. o tej porze masy czerwonoarmiejców przewalały się już przez granice Polski, atakując Grodno, zajmując miasteczka i wsie kresowe. Doszło do aktów terroru i pierwszych aresztowań.


Trójka kandydatów PiS przybyła z wieńcem i kwiatami by oddać hołd symbolicznym grobom żołnierzy wyklętych. Stanęli przy symbolicznych grobach Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki Zgrupowania AK majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaczki” i jego podkomendnego st. sierżanta Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, tych, którzy do dziś swego grobu nie mają, bo miejsce ich pochówku jest nieznane.  Towarzyszyło im kilkanaście osób. 


- Rocznica sowieckiej napaści na Polskę w czołowych mediach jest przemilczana. Przypomina to czasy PRL, kiedy istniał zapis cenzorski zakazujący w ogóle wymieniana tej daty, a w schyłkowym okresie realnego socjalizmu data ta była wspominana półsłówkami. Dzisiaj próbuje się wyrugować z pamięci daty, które mogą jakoby zaszkodzić tak zwanemu pojednaniu. Zapomina się przy tym, że pojednanie można oprzeć jedynie na prawdzie. To rugowanie historii ma służyć wychowaniu jakiegoś nowego człowieka bez świadomości swojej przeszłości. Nie można przejść nad bezmiarem tragedii i okrucieństwa jakie stało się udziałem naszych ojców, dziadków po agresji dokonanej przez Niemców i sowietów – powiedział portalowi wybrzeze24.pl Andrzej Jaworski. 


3 sierpnia 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku wydał wyrok śmierci na niespełna 18-letnią Danutę Siedzikównę, pseudonim "Inka", sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK. 28 sierpnia 1946 r. o godz. 6.15  niezidentyfikowany z nazwiska oficer w mundurze KWB najpewniej pracujący „pod przykryciem” (jego autentyczne dane nie zachowały się w archiwum MON i MSW) zabija z trzech metrów 17-letnią dziewczynę w gdańskim areszcie śledczym.  Wraz z nią rozstrzelano „Zagończyka”. Przed śmiercią  byli przetrzymywani w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Obecny przy egzekucji ksiądz spowiednik Marian Prusak wspomina, że skazańcy krzyknęli „Niech żyje Polska. Niech żyje Łupaszka” – tuż przed komendą „Po zdrajcach narodu ognia!”.


Danuta Siedzikówna ps. "Inka" urodziła się 3 września 1928 r. w Guszczewinie koło Narewki, na skraju Puszczy Białowieskiej w powiecie Bielsk Podlaski. Jej ojciec Wacław Siedzik jako student Politechniki w Petersburgu został w 1913 r. zesłany na Sybir za uczestnictwo w polskiej organizacji niepodległościowej. W lutym 1940 r. deportowany w głąb Związku Sowieckiego. Wstąpił do armii  gen. Władysława Andersa. Pochowany został na cmentarzu polskim w Teheranie. Jej mama należała do AK. Aresztowana w  1942 r., po ciężkim śledztwie została zamordowana przez nazistów w lesie pod Białymstokiem.


15-letnia Danuta złożyła przysięgę Armii Krajowej w grudniu 1943 r. gdy z konwoju NKWD uwolnił ją wileński patrol Stanisława Wołoncieja "Konusa", podkomendnego mjr. "Łupaszki".  W konspiracji Danka pracowała w nadleśnictwie Miłomłyn. Wiosną 1946 r. nawiązała kontakt z ppor. Zdzisławem Badochą "Żelaznym", dowódcą jednego ze szwadronów "Łupaszki". Do lipca 1946 r. służyła w tym szwadronie jako łączniczka i sanitariuszka. 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez funkcjonariuszy UB i osadzona w więzieniu w Gdańsku.  W przesłanym grypsie z więzienia Siedzikówna napisała: "Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".  Oskarżycielem w procesie sanitariuszki był prokurator Wacław Krzyżanowski, który dla 17-letniej wówczas dziewczyny zażądał kary śmierci.  Dzisiaj jej imię Sanitariuszki „Inki” nosi w Sopocie skwer nosi skwer przy Uniwersytecie Gdańskim przy ul. Armii Krajowej.
ASG
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież