"Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o... Michał Urbaniak: Nie będę dzielił Gdańszczan » Rozmowa z Michałem Urbaniakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska.- Dlaczego chce Pan powalczyć o fot...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Aziewicz: Polska i Litwa - razem byliśmy jedną z największych potęg Europy, kiedy się kłóciliśmy, dwa narody traciły niepodległość!

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 19 września 2011 14:34

altZ posłem Tadeuszem Aziewiczem (PO), przewodniczącym grupy parlamentarnej Polska – Litwa i członkiem Zgromadzenia Parlamentów Polski i Litwy rozmawia Artur S. Górski



- Nad wzajemnymi relacjami między Litwą a Polską ciąży nieodległa przeszłość. Jak zdjąć odium przeszłości z wzajemnych stosunków, na które rzutuje przeszłość i teraźniejszość Litwy Środkowej. Wspólna kultura i religia oraz zapis dawnych triumfów to znaki wspólnej przeszłości. Czas na ekonomię, na współpracę gospodarczą, na wzajemny szacunek podbudowany wspólną historią, ale i wspólnymi interesami gospodarczymi i politycznymi?
Tadeusz Aziewicz: Przede wszystkim trzeba rozmawiać. Po obu stronach są ludzie dobrej woli, którzy mają świadomość, że więcej nas łączy niż dzieli. Przez ostatnie dwadzieścia lat udało się zrobić naprawdę dużo dobrego. Potem przyszedł  gorszy czas. Myślę, że częściowo można to tłumaczyć  kryzysem ekonomicznym, który dotknął  Litwę w większym stopniu niż Polskę. Nie jestem zwolennikiem bicia się w cudze piersi, ale piłka jest po stronie litewskiej. Zbyt duży wpływ na świadomość zbiorową w tym kraju uzyskali  politycy, którzy swój interes widzą w eskalacji konfliktu. Władze litewskie w pewnym momencie stały  się zakładnikami nacjonalistów, mam tu na myśli  takie ugrupowania jak Związek Litewskich Narodowców Gintarasa Songaily. W polityce tak jak w ekonomii „pieniądz gorszy wypiera lepszy”, w Polsce również są ludzie, którzy swoją szanse na istnienie w mediach widzą w eskalacji konfliktu.  Spirala się nakręca.



- Czy jest szansa na powrót do poprzedniej dekady, gdy oba kraje zajmowały podobne stanowisko na najważniejszych międzynarodowych spotkaniach, czy w Tbilisi w czasie tragicznych wydarzeń z sierpnia 2008 roku, kiedy rosyjskie czołgi stały kilkadziesiąt kilometrów od stolicy Gruzji?
Tadeusz Aziewicz: W demokracji tak bywa, że czasami duży wpływ na rzeczywistość uzyskują ludzie nieodpowiedzialni, w Polsce też mieliśmy takie doświadczenia. Poradziliśmy sobie, wierzę, że z czasem poradzą sobie też Litwini. Litwa dobrowolnie znalazła się w Unii Europejskiej,  a przecież szacunek dla mniejszości narodowych to jeden z jej fundamentów.  Jestem przekonany, że większość obywateli Polski i Litwy chce normalnych relacji pomiędzy naszymi krajami. Konflikt jest na poziomie elit politycznych, dlatego z ogromnym zadowoleniem powitałem inicjatywę ludzi dobrej woli z Polski i Litwy, którzy założyli pozarządowe Forum Dialogu Polsko - Litewskiego, które ma działać na rzecz poprawy wzajemnych relacji. 


- Polski MSZ ustami ministra Radosława Sikorskiego wyraźnie wyartykułował nasze stanowisko w kwestii Polaków na Litwie. Późno, ale stanowczo.
Tadeusz Aziewicz: Politykę zagraniczną Polski kształtuje rząd. Doceniam rolę ministra Sikorskiego, który tak definiuje i realizuje polską rację stanu. Czasami dobre jest mocne wyartykułowanie  problemu i naszych oczekiwań, jeszcze lepiej jest, kiedy łączy się to z pomysłem na ciąg dalszy, możliwym do zrealizowania przez obie strony. Na pewno środowiska pozarządowe mogą istotnie pomóc w wypracowaniu konsensusu, bo o to przecież chodzi.


- Polacy na Litwie czują się jednak obywatelami drugiej kategorii. Czyżby nie czuli tego wsparcia z Warszawy?
Tadeusz Aziewicz: Wsparcie ze strony polskiej jest potężne i trzeba być bardzo nieuczciwym, żeby tego nie zauważać.  Kwestie związane  ze zwrotem ziemi, pisownią nazwisk, z nazwami ulic, szkołami polskimi na Litwie to sprawy, które były wielokrotnie przedmiotem uzgodnień chociażby na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Seimasu. Strona litewska składała tam zobowiązania, które nie były później dotrzymywane. Jak już mówiłem w  demokracji zdarza się, że do głosu dochodzą ugrupowania skrajne, które patrzą na świat przez bardzo zawężony pryzmat, przez co tracą z pola widzenia  interes wspólny. W polityce czasami trzeba być cierpliwym. W nieodległym czasie na Litwie też będą wybory. Życzmy naszym przyjaciołom z Litwy, aby wybrali ludzi, którzy w pełni wykorzystają szansę jaką otworzyła przed nami Unia Europejska, z korzyścią dla wszystkich, tak, aby mniejszość polska na Litwie czuła się tam dobrze. My ze swej strony musimy również zrobić wszystko, aby wzmocnić wzajemne zaufanie i mocno wspierać litewską mniejszość wtedy,  kiedy tego potrzebuje. Cieszę się ze stanowczej reakcji naszego Ministra Sprawiedliwości na chuligański wybryk w Puńsku, gdzie zostały zniszczone dwujęzyczne tablice.


- Tym bardziej, że w sytuacji konfliktu może zyskać ten „trzeci”. Oba państwa znajdują się miedzy Rosją w Niemcami. Moskwie zależy na podtrzymaniu konfliktu. Tym bardziej, że energetyka jest narzędziem polityki Rosji, a wiosną ruszył projekt budowy elektrowni atomowej koło Królewca. Po gazie i ropie Rosja próbuje uzależnić kraje Unii Europejskiej od kolejnego nośnika energii.

Tadeusz Aziewicz: Litwa leży w na wschodnim  pograniczu Unii Europejskiej. Tu rozgrywają się globalne interesy wielkich mocarstw. Warto pamiętać o tym, kiedy komentujemy sygnały dobiegające z Litwy. Na pewno istnieją siły, które maja interes w poróżnieniu Polaków i Litwinów. Nie można zapominać, że kiedy byliśmy razem to byliśmy jedną z największych potęg ówczesnego świata, zaś kiedy się kłóciliśmy to dwa narody traciły niepodległość.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież