Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Głos przedsiębiorców: Tarcze dla firm

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
środa, 13 maja 2020 19:31

Sita nie tarcze, betonowe koła ratunkowe dla polskich firm - taka jest narracja polskiej opozycji o tarczach antykryzysowych i subwencjach finansowych dla polskich przedsiębiorców w trudnych czasach kryzysu ekonomicznego w zalewającej Europę pandemii. Przed tygodniem nawet miał miejsce "protest przedsiębiorców" gdzie z policją w Warszawie starły się grupy dyżurnych zadymiarzy spod znaków KOD-u i LGBT.


Te wydarzenia i pomoc Państwa dla firm w kryzysie na łamach "GG" komentują gdańscy przedsiębiorcy.

KRZYSZTOF PODKÓWKA, właściciel centrum wypoczynkowego "Orle" w Gdańsku Sobieszewie, zatrudnia kilkadziesiąt pracowników:
W żadnym stopniu nie identyfikuję się z ludźmi, którzy w moim imieniu wszczynają zadymy z polską policją. Są inne metody na wyrażanie protestu. Uważam, że środowisko przedsiębiorców ma wystarczającą ilość organizacji, które mogą swoje racje przedstawiać np. w sejmie albo w Centrum Dialogu Społecznego w naszym imieniu. Wierzę, że jest wielu ludzi niezadowolonych i zatroskanych o swoją przyszłość. Mam tu na myśli przede wszystkim drobnych usługodawców i gastronomików.

Reprezentuję branżę turystyczno-hotelarską. Zatrudniam kilkadziesiąt osób. Też na początku pandemii byłem pełen niepokoju. Miałem jednak świadomość jak trudno przez lata budowaliśmy siłę naszej firmy i na początku starałem się nie zwalniać załogi.

Zawarliśmy porozumienie na okres nieczynnych naszych obiektów. Obniżyliśmy wynagrodzenia na czas przestoju naszych usług. Po uzyskaniu przez rząd zgody z UE na subwencje z budżetu Państwa pomoc ruszyła natychmiastowo. Po wysłaniu wniosków w ciągu 24 godzin na koncie firmy mieliśmy solidne wsparcie finansowe. Zważywszy, że jest szansa umorzenia subwencji w 75% w ciągu 3 lat to muszę ocenić tę pomoc na bardzo wysokim poziomie. Stwierdzam jednak, że przy systematycznie prowadzonej księgowości wszystko okazało się dostępne i proste.

Brakuje mi jeszcze rozwiązań pomocowych ze strony gminy. Koszty stałe są nadal wysokie i bez żadnych ulg. Opłaty mediów, czynszów i podatków od nieruchomości. Nie można czekać bo długi rosną i z odsetkami mogą stać się przeszkodą nie do pokonania dla np. gastronomii i branży usług np. fryzjerskich, kosmetycznych.

Z punktu widzenia branży hotelowo-wypoczynkowej wysoko oceniam zapowiadany przez rząd 1000+, czyli bon dla każdego Polaka, który będzie chciał spędzić urlop w Polsce. Nasza branża także to wysoko docenia.

GRZEGORZ PELLOWSKI, gdański mistrz piekarnictwa i cukiernictwa, członek zarządu Gdańskiej Izby Rzemieślniczej, zatrudniający prawie 180 osób:
Protest pseudoprzedsiębiorców w Warszawie oceniam jak najgorzej. Jako wieloletni pracodawca na polskim rynku nie życzę sobie aby jacyś dziwni ludzie podszywali się pod nasze środowisko. Agresja wobec polskiej policji ze statusem przedsiębiorcy na ustach to nie do przyjęcia. Liczę, że Państwo poradzi sobie z tymi obwoźnymi zadymiarzami, którzy dzisiaj są przedsiębiorcami a wczoraj byli Kaszubami w Pucku. Ten rząd rozmawia z nami przedsiębiorcami. Jeszcze przed pandemią gościła w naszej Izbie Rzemieślniczej pani minister Jadwiga Emilewicz. Trudno do nas trafić na ul. Piwną naszej pani Prezydent, to przykre gdyż współtworzymy z nią to miasto. Aż strach pomyśleć co stanie się z setkami lokali użytkowych na gdańskich ulicach jak gospodarze tego miasta nie pochylą się nad ich kłopotami?

Pomoc z budżetu państwa oceniam wysoko. Od sporządzenia wniosków i aplikacji do wpłaty na konto kikumilionowej subwencji minęło kilkadziesiąt godzin. Chyba 42 godziny. Współpraca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych także jest wzorowa. Jeszcze przed złożeniem odpowiedniego wniosku miałem sygnał telefoniczny aby osobiście poinformować Zakład o wysłaniu dokumentów. Jakoś tak dziwnie się składa, że ze strony budżetu Państwa jest więcej chęci pomocy i zrozumienia niż ze strony gminy. Z kosztów stałych, które obciążają moją firmę, bez względu na zawieszoną działalność - Energa SA idzie na ustępstwa, SAUR Neptun Gdańsk z udziałem właścicielskim gminy jest restrykcyjny i nieprzejednany.
rozmawiał: mp


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież