Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Głos przedsiębiorców: Tarcze dla firm

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
środa, 13 maja 2020 19:31

Sita nie tarcze, betonowe koła ratunkowe dla polskich firm - taka jest narracja polskiej opozycji o tarczach antykryzysowych i subwencjach finansowych dla polskich przedsiębiorców w trudnych czasach kryzysu ekonomicznego w zalewającej Europę pandemii. Przed tygodniem nawet miał miejsce "protest przedsiębiorców" gdzie z policją w Warszawie starły się grupy dyżurnych zadymiarzy spod znaków KOD-u i LGBT.


Te wydarzenia i pomoc Państwa dla firm w kryzysie na łamach "GG" komentują gdańscy przedsiębiorcy.

KRZYSZTOF PODKÓWKA, właściciel centrum wypoczynkowego "Orle" w Gdańsku Sobieszewie, zatrudnia kilkadziesiąt pracowników:
W żadnym stopniu nie identyfikuję się z ludźmi, którzy w moim imieniu wszczynają zadymy z polską policją. Są inne metody na wyrażanie protestu. Uważam, że środowisko przedsiębiorców ma wystarczającą ilość organizacji, które mogą swoje racje przedstawiać np. w sejmie albo w Centrum Dialogu Społecznego w naszym imieniu. Wierzę, że jest wielu ludzi niezadowolonych i zatroskanych o swoją przyszłość. Mam tu na myśli przede wszystkim drobnych usługodawców i gastronomików.

Reprezentuję branżę turystyczno-hotelarską. Zatrudniam kilkadziesiąt osób. Też na początku pandemii byłem pełen niepokoju. Miałem jednak świadomość jak trudno przez lata budowaliśmy siłę naszej firmy i na początku starałem się nie zwalniać załogi.

Zawarliśmy porozumienie na okres nieczynnych naszych obiektów. Obniżyliśmy wynagrodzenia na czas przestoju naszych usług. Po uzyskaniu przez rząd zgody z UE na subwencje z budżetu Państwa pomoc ruszyła natychmiastowo. Po wysłaniu wniosków w ciągu 24 godzin na koncie firmy mieliśmy solidne wsparcie finansowe. Zważywszy, że jest szansa umorzenia subwencji w 75% w ciągu 3 lat to muszę ocenić tę pomoc na bardzo wysokim poziomie. Stwierdzam jednak, że przy systematycznie prowadzonej księgowości wszystko okazało się dostępne i proste.

Brakuje mi jeszcze rozwiązań pomocowych ze strony gminy. Koszty stałe są nadal wysokie i bez żadnych ulg. Opłaty mediów, czynszów i podatków od nieruchomości. Nie można czekać bo długi rosną i z odsetkami mogą stać się przeszkodą nie do pokonania dla np. gastronomii i branży usług np. fryzjerskich, kosmetycznych.

Z punktu widzenia branży hotelowo-wypoczynkowej wysoko oceniam zapowiadany przez rząd 1000+, czyli bon dla każdego Polaka, który będzie chciał spędzić urlop w Polsce. Nasza branża także to wysoko docenia.

GRZEGORZ PELLOWSKI, gdański mistrz piekarnictwa i cukiernictwa, członek zarządu Gdańskiej Izby Rzemieślniczej, zatrudniający prawie 180 osób:
Protest pseudoprzedsiębiorców w Warszawie oceniam jak najgorzej. Jako wieloletni pracodawca na polskim rynku nie życzę sobie aby jacyś dziwni ludzie podszywali się pod nasze środowisko. Agresja wobec polskiej policji ze statusem przedsiębiorcy na ustach to nie do przyjęcia. Liczę, że Państwo poradzi sobie z tymi obwoźnymi zadymiarzami, którzy dzisiaj są przedsiębiorcami a wczoraj byli Kaszubami w Pucku. Ten rząd rozmawia z nami przedsiębiorcami. Jeszcze przed pandemią gościła w naszej Izbie Rzemieślniczej pani minister Jadwiga Emilewicz. Trudno do nas trafić na ul. Piwną naszej pani Prezydent, to przykre gdyż współtworzymy z nią to miasto. Aż strach pomyśleć co stanie się z setkami lokali użytkowych na gdańskich ulicach jak gospodarze tego miasta nie pochylą się nad ich kłopotami?

Pomoc z budżetu państwa oceniam wysoko. Od sporządzenia wniosków i aplikacji do wpłaty na konto kikumilionowej subwencji minęło kilkadziesiąt godzin. Chyba 42 godziny. Współpraca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych także jest wzorowa. Jeszcze przed złożeniem odpowiedniego wniosku miałem sygnał telefoniczny aby osobiście poinformować Zakład o wysłaniu dokumentów. Jakoś tak dziwnie się składa, że ze strony budżetu Państwa jest więcej chęci pomocy i zrozumienia niż ze strony gminy. Z kosztów stałych, które obciążają moją firmę, bez względu na zawieszoną działalność - Energa SA idzie na ustępstwa, SAUR Neptun Gdańsk z udziałem właścicielskim gminy jest restrykcyjny i nieprzejednany.
rozmawiał: mp


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież