Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
środa, 24 maja 2023 08:13

Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu sytuacji, w której znalazł się jej schorowany wujek – Krzysztof.


Pan Krzysztof jest mieszkańcem Gdańska. Urodził się ze zwyrodnieniem stawów. W wieku 10 lat na skutek wypadku związanego z niewybuchami z czasów wojny, stracił jedno oko oraz zaczął się jąkać. Wada wymowy nie została skorygowana ze względu na ciężką sytuację finansową rodziny. Obecnie zrozumienie Pana Krzysztofa wymaga wiele cierpliwości. Ponadto mieszkaniec cierpi na depresję, nadciśnienie tętnicze, niedowidzenie oraz cukrzycę.

alt


alt


Od pewnego czasu Pan Krzysztof znajduje się pod opieką dziennej pomocy społecznej. Rano z pomocą chodzika udaje się (co staje się dla niego z każdym dniem trudniejsze) do punktu opieki, spożywa posiłek, spędza trochę czasu w placówce i wraca do domu. Mimo trudności zdrowotnych Pan Krzysztof przepracował około 30 lat. Otrzymuje emeryturę oraz dodatki związane z posiadaniem pierwszej grupy inwalidzkiej.

alt


alt


Mieszkanie, które obecnie zamieszkuje Pan Krzysztof, pierwotnie było mieszkaniem jego rodziców. Znajduje się na ul. Zaścianek. Jest to niewielki domek położony na działce ogrodowej – mieszkanie komunalne od miasta Gdańsk. Od 40 lat, bo tyle czasu upłynęło od śmierci rodziców Pana Krzysztofa, dom popada w ruinę. Część, którą użytkuje to tylko dwa pokoje oraz kuchnia, reszta to prowizoryczne dobudówki stworzone przez młodszego brata Pana Krzysztofa oraz jego rodzinę. Sufit pokryty jest sadzą w związku z pożarem, nie ma łazienki – jest tylko zlew z zimną wodą, a w pomieszczeniu brakuje światła.

alt


alt


Pan Krzysztof dostał eksmisję spowodowaną podnajmem mieszkania. Sprawa trafiła do sądu, jednak nie przyznano lokalu zastępczego, zapadła cisza. Obecnie Pan Krzysztof stara się o przyjęcie do domu opieki, jednak dostaje odmowy. Są one umotywowane faktem, iż mieszkaniec jest w stanie „samodzielnie się ubrać, skorzystać z toalety lub umyć sobie twarz”.

alt


Warunki, w których mieszka Pan Krzysztof urągają godności człowieka. Jako osoba schorowana powinien móc liczyć na pomoc Urzędu Miasta w poprawie sytuacji życiowej. Może warto przeistoczyć górnolotne hasła o tym, że Gdańsk jest Miastem Równości w czyn i rzeczywiście pochylić się nad sytuacją tych, o których świat zapomniał…

Blanka Kiesz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież