Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
środa, 24 maja 2023 08:13

Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu sytuacji, w której znalazł się jej schorowany wujek – Krzysztof.


Pan Krzysztof jest mieszkańcem Gdańska. Urodził się ze zwyrodnieniem stawów. W wieku 10 lat na skutek wypadku związanego z niewybuchami z czasów wojny, stracił jedno oko oraz zaczął się jąkać. Wada wymowy nie została skorygowana ze względu na ciężką sytuację finansową rodziny. Obecnie zrozumienie Pana Krzysztofa wymaga wiele cierpliwości. Ponadto mieszkaniec cierpi na depresję, nadciśnienie tętnicze, niedowidzenie oraz cukrzycę.

alt


alt


Od pewnego czasu Pan Krzysztof znajduje się pod opieką dziennej pomocy społecznej. Rano z pomocą chodzika udaje się (co staje się dla niego z każdym dniem trudniejsze) do punktu opieki, spożywa posiłek, spędza trochę czasu w placówce i wraca do domu. Mimo trudności zdrowotnych Pan Krzysztof przepracował około 30 lat. Otrzymuje emeryturę oraz dodatki związane z posiadaniem pierwszej grupy inwalidzkiej.

alt


alt


Mieszkanie, które obecnie zamieszkuje Pan Krzysztof, pierwotnie było mieszkaniem jego rodziców. Znajduje się na ul. Zaścianek. Jest to niewielki domek położony na działce ogrodowej – mieszkanie komunalne od miasta Gdańsk. Od 40 lat, bo tyle czasu upłynęło od śmierci rodziców Pana Krzysztofa, dom popada w ruinę. Część, którą użytkuje to tylko dwa pokoje oraz kuchnia, reszta to prowizoryczne dobudówki stworzone przez młodszego brata Pana Krzysztofa oraz jego rodzinę. Sufit pokryty jest sadzą w związku z pożarem, nie ma łazienki – jest tylko zlew z zimną wodą, a w pomieszczeniu brakuje światła.

alt


alt


Pan Krzysztof dostał eksmisję spowodowaną podnajmem mieszkania. Sprawa trafiła do sądu, jednak nie przyznano lokalu zastępczego, zapadła cisza. Obecnie Pan Krzysztof stara się o przyjęcie do domu opieki, jednak dostaje odmowy. Są one umotywowane faktem, iż mieszkaniec jest w stanie „samodzielnie się ubrać, skorzystać z toalety lub umyć sobie twarz”.

alt


Warunki, w których mieszka Pan Krzysztof urągają godności człowieka. Jako osoba schorowana powinien móc liczyć na pomoc Urzędu Miasta w poprawie sytuacji życiowej. Może warto przeistoczyć górnolotne hasła o tym, że Gdańsk jest Miastem Równości w czyn i rzeczywiście pochylić się nad sytuacją tych, o których świat zapomniał…

Blanka Kiesz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież