Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
środa, 24 maja 2023 08:13

Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu sytuacji, w której znalazł się jej schorowany wujek – Krzysztof.


Pan Krzysztof jest mieszkańcem Gdańska. Urodził się ze zwyrodnieniem stawów. W wieku 10 lat na skutek wypadku związanego z niewybuchami z czasów wojny, stracił jedno oko oraz zaczął się jąkać. Wada wymowy nie została skorygowana ze względu na ciężką sytuację finansową rodziny. Obecnie zrozumienie Pana Krzysztofa wymaga wiele cierpliwości. Ponadto mieszkaniec cierpi na depresję, nadciśnienie tętnicze, niedowidzenie oraz cukrzycę.

alt


alt


Od pewnego czasu Pan Krzysztof znajduje się pod opieką dziennej pomocy społecznej. Rano z pomocą chodzika udaje się (co staje się dla niego z każdym dniem trudniejsze) do punktu opieki, spożywa posiłek, spędza trochę czasu w placówce i wraca do domu. Mimo trudności zdrowotnych Pan Krzysztof przepracował około 30 lat. Otrzymuje emeryturę oraz dodatki związane z posiadaniem pierwszej grupy inwalidzkiej.

alt


alt


Mieszkanie, które obecnie zamieszkuje Pan Krzysztof, pierwotnie było mieszkaniem jego rodziców. Znajduje się na ul. Zaścianek. Jest to niewielki domek położony na działce ogrodowej – mieszkanie komunalne od miasta Gdańsk. Od 40 lat, bo tyle czasu upłynęło od śmierci rodziców Pana Krzysztofa, dom popada w ruinę. Część, którą użytkuje to tylko dwa pokoje oraz kuchnia, reszta to prowizoryczne dobudówki stworzone przez młodszego brata Pana Krzysztofa oraz jego rodzinę. Sufit pokryty jest sadzą w związku z pożarem, nie ma łazienki – jest tylko zlew z zimną wodą, a w pomieszczeniu brakuje światła.

alt


alt


Pan Krzysztof dostał eksmisję spowodowaną podnajmem mieszkania. Sprawa trafiła do sądu, jednak nie przyznano lokalu zastępczego, zapadła cisza. Obecnie Pan Krzysztof stara się o przyjęcie do domu opieki, jednak dostaje odmowy. Są one umotywowane faktem, iż mieszkaniec jest w stanie „samodzielnie się ubrać, skorzystać z toalety lub umyć sobie twarz”.

alt


Warunki, w których mieszka Pan Krzysztof urągają godności człowieka. Jako osoba schorowana powinien móc liczyć na pomoc Urzędu Miasta w poprawie sytuacji życiowej. Może warto przeistoczyć górnolotne hasła o tym, że Gdańsk jest Miastem Równości w czyn i rzeczywiście pochylić się nad sytuacją tych, o których świat zapomniał…

Blanka Kiesz

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież