"Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi.... Tylko Karol Nawrocki! » Apel Stowarzyszenia "Godność" przed wyborami prezydenckimi.Niebawem, 18 maja 2025 r., odbędą się w n...
Reklama
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
poniedziałek, 19 maja 2025 21:28
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
- Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 maja 2023 18:40

Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)


- Kilka dni temu byliśmy w Grudziądzu na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową elektrownię gazową. Dlaczego jest to takie ważne?
Daniel Obajtek: To jest bardzo ważne dla Polski, bo jeśli chcemy rozwijać źródła zeroemisyjne, zielone źródła zeroemisyjne, to doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest odpowiednie natężenie światła, żeby działała fotowoltaika, nie zawsze będzie odpowiednia siła wiatru, a system musi być bezpieczny, a firmy potrzebują energii, więc musimy budować elektrownie. Elektrownie gazowe są tak naprawdę elektrowniami regulacyjnymi, które w pół godziny mogą zmienić moc z minimalnej do maksymalnej. Takie elektrownie są nam coraz bardziej potrzebne. W kraju mamy już cztery takie elektrownie gazowe, dwie są w budowie, jedna jest planowana w Gdańsku. To jest około czterech gigawatów i to tak naprawdę pozwoli nam rozbudować moce zeroemisyjne. Bo albo takie elektrownie, albo potężne magazyny energii. Ale magazyny energii to jest potężny koszt, którym tak naprawdę musielibyśmy na końcu obciążyć klienta. W związku z tym realizujemy takie inwestycje. Jest jeszcze jeden powód: przejęliśmy PGNiG, więc mamy stabilny wsad, mamy odpowiednią sytuację finansową, więc możemy odpowiednio zabezpieczać ceny gazu. Mamy swój gaz, zwiększamy wydobycie w Norwegii, niedawno połączyliśmy dwie spółki norweskie i zwiększamy wydobycie do 12 mld metrów sześciennych, a dziś w Polsce zużywamy około 16 mld metrów sześciennych. Oprócz tego kontrakty na skroplony gaz, plany budowania terminalu pływającego w Gdańsku, a w tym procesie realizacyjnym chcemy uczestniczyć. To kolejna inwestycja, która umożliwi przerobienie tego gazu na energię elektryczną, bo gaz to nie tylko cała petrochemia, ale również energia elektryczna.


- Dlaczego ta inwestycja prowadzona jest właśnie w Grudziądzu?
Daniel Obajtek: Z jednej prostej przyczyny. My inwestując w elektrownie gazowe jesteśmy w kontakcie z polskimi sieciami elektroenergetycznymi. To one decydują w którym miejscu muszą się lokalizować elektrownie, by utrzymać bilans w systemie. Oprócz tego jeszcze wygraliśmy aukcję. Ta elektrownia tak naprawdę jest wsparta właśnie wygraną aukcją. Mamy podpisaną umowę na 17 lat, do 2042 roku, to jest około 3,5 mld złotych przychodu, a oprócz tego jeszcze dochodzi sprzedaż energii elektrycznej, więc to jest dobry biznes, który się odpowiednio spina i gwarantuje bezpieczeństwo.


- Umowa na budowę tej elektrowni została podpisana rok temu, a dziś jest ukończone już 20 procent inwestycji. Tempo imponujące.
Daniel Obajtek: Wszystkie inwestycje realizowane przez Orlen mają tempo imponujące. Nie pracujemy na ustawie o zamówieniach publicznych, tylko mamy własne instrukcje, a te instrukcje zdecydowanie pozwalają szybciej planować inwestycje. Ja w ogóle uważam, że w Polsce od planu do realizacji powinno być góra 4-5 lat.

alt


- Tak by było idealnie…
Daniel Obajtek: My tak właśnie robimy. Żebyśmy mogli te inwestycje bardzo szybko realizować pomaga partnerstwo z różnymi dużymi firmami, które są bardzo mocno zaangażowane we współpracę. Ale jeszcze wracając do elektrowni: tu jest też kwestia spalania wodoru. Turbiny są tu tak nowoczesne, że możemy również spalać wodór, co będzie powodowało jeszcze mniejszą emisyjność.


- No i to jest energia przyszłości.
Daniel Obajtek: Zgadza się. Dlatego mocno idziemy w farmy na Bałtyku. Nie tylko chcemy z tych farm podawać energię do systemu, ale chcemy produkować wodór, chcemy produkować paliwa syntetyczne, więc to wszystko zapina się w odpowiedni plan inwestycyjny.


- Jeśli chodzi o produkcję wodoru, to w grę wchodzą również biogazownie.
Daniel Obajtek: Tak. Już kilka biogazowni mamy, bardzo mocno idziemy w biogaz. Ale nie tylko my będziemy inwestorami. Do biogazu potrzebujemy partnerów, którzy będą dostarczać wsad. I to jest bardzo ważne, bo wodór jest wyjątkowo zielony. Ta elektrownia, jako gazowa, jest niskoemisyjna, ale połączona z wodorem będzie jeszcze mniej emisyjna, co oznacza, że będzie jeszcze bardziej rentowna. Bo nie będzie kosztów emisji CO2.


- A kiedy tak realnie będziemy samodzielni energetycznie?
Daniel Obajtek: Już jesteśmy praktycznie realnie samodzielni energetycznie. Jednak musimy cały czas zwiększać miksy zeroemisyjne. Bardzo mocno idziemy również w SMR-y, małe elektrownie jądrowe. Niedawno podaliśmy ich lokalizacje, planujemy kolejne lokalizacje, rząd pracuje nad legislacją w tej sprawie, bo tu też może się zmienić bardzo dużo. Myślę, że inwestycję zaczniemy w 2025 roku i skończymy ją na przełomie lat 2028-2029. Uważam, że pierwszy SMR powstanie w tym czasie.


- Czyli szybciej, niż o tym się mówiło?
Daniel Obajtek: Przyspieszamy. Poprzez legislację niektóre procesy można nawet o dwa lata przyspieszyć, co nie oznacza w żadnym wypadku zmniejszenie bezpieczeństwa, bo bezpieczeństwo jest priorytetową sprawą. Liczymy nie tylko na tanią energię elektryczną, ale również na ogrzewanie miast, bo przecież produktem ubocznym jest ciepło. A dzisiaj dużym problemem jest ogrzewanie miast. Dziś cały świat idzie w tę technologię. Proszę zobaczyć, jak kwestia małych reaktorów przyspiesza w Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie. Kanada już jest na ostatnim etapie prac, ma już firmę inwestycyjną. Niejednokrotnie jednak mówimy: to jest niesprawdzone. To jest jednak kłamstwo. Ktoś, kto się zna na tej technologii wie, że powstały już dziesiątki takich instalacji, to jest technologia bardzo unowocześniona. Nie ma więc tu jakiegoś problemu. Uważam, że tu bardzo szybko też pójdziemy do przodu. Ta technologia nie jest zagrożeniem dla dużego atomu, a jedynie go uzupełnia.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież