Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 maja 2023 10:45

26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wystaw Absolwentów Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie organizowanych z okazji zbliżającego się 80-lecia powstania szkoły.


Do 12 czerwca w Galerii Art39 można oglądać prace 16 artystów, byłych uczniów klas form użytkowych, pamiątkarstwa i fotografiki. Prace malarstwa, rzeźby, grafiki, fotografiki, ceramiki, tkaniny artystycznej i twórczości w bursztynie.
Wernisaż otworzyli Marek Lis, dyrektor Liceum oraz Barbara Gronuś-Dutko, kurator wystawy.

alt


Tym razem można zobaczyć prace absolwentów szkoły z lat 1969-1979. Wśród nich Róży Juchniewicz z rocznika 1979, później absolwentki PWSSP w Gdańsku i laureatki licznych Grand Prix w Europie Zachodniej. Obecny był absolwent szkoły Bogdan Borusewicz, dzisiaj wicemarszałek senatu RP. Jego prac nie było, On zasłynął z fotografowania ulotek w 1968 roku. Zdekonspirowany przez nauczyciela chemii, aresztowany i skazany wyrokiem więzienia. Po odbyciu kary, wrócił do szkoły złożył egzamin dojrzałości i wyemigrował do Lublina na Katolicki Uniwersytet Lubelski.

alt


Szkoła orłowska była i jest specyficzną placówką oświatową na mapie trójmiejskiej edukacji. Tę szkołę poza wspomnianym Borusewiczem kończyli m.in. Jacek Federowicz, uznany satyryk krajowy, Magdalena Abakanowicz, światowej sławy rzeźbiarka. Tutaj w czasach PRL-u zawsze oddychało się innym powietrzem. Tuż przy szkolnych warsztatach znajduję się Domek Żeromskiego w którym pisarz tworzył "Wiatr od morza". W tej szkole można było w l.70 ub. stulecia organizować okolicznościowe wystawy na cześć Dnia Niepodległości - 11 listopada, kiedy dzień ten nie był ustanowionym świętem. W tej szkole za zgodą nauczyciela, można było prowadzić lekcję historii np. z II Wojny Światowej i mówić prawdę historyczną o podwójnej inwazji w 1939 roku, o zbrodni w Katyniu czy też o drugim dnie Bitwy pod Lenino.

alt


Tu nigdy nie obowiązywał regulamin należytego ubierania się, a na pochodach 1 majowych frekwencja była znikoma. Taka to była szkoła...


Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem. Wielu absolwentów i nie tylko, oglądało pełen wachlarz prac licealnych, których poziom zachwyca.


Cała wystawa wystawiona jest nie jak zwykle w nadmorskich warsztatach szkolnych a w nowej, pięknej hali wystawienniczej "Art39" przy budynku dyrekcji liceum.


POPI

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież