Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Tylko kiosków żal

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 maja 2024 15:43

„W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pewnej epoki. Usunięto ostatni kiosk »Ruchu« działający na terenie Oliwy”.


Wspomniana placówka to kiosk na rogu ulicy Wita Stwosza i obrońców Westerplatte. Już raz przeżywał – zdawało się – swój koniec w czerwcu 2021 roku gdy po dziesiątkach lat nieprzerwanej działalności na krótki czas został zamknięty.


Ale jak pisze na portalu Tomasz Strug: „Stał się cud. Taka osoba (która gotowa była placówkę poprowadzić) się znalazła. Kiosk ożył jesienią 2021 roku i zdawało się, że miał swoich stałych klientów. Teraz to jednak nieodwracalny koniec (...) „Specjalnym dźwigiem podniesiono całą konstrukcję i wywieziono. Zostało tylko puste miejsce przy chodniku i przerwa w płocie sąsiedniej posesji, której mieszkańcy pewnie nigdy nie zakładali, że kiosk z tego miejsca kiedykolwiek zniknie”.

alt


Czytając te słowa pomyślałem, że kolejny raz w moim życiu kończy się jakaś epoka. Kiedy poczułem to pierwszy raz? Przypomniało mi się jak miałem siedem lat, był to bodaj 1972 rok gdy usłyszałem podobne zdanie wieszczące koniec pewnej epoki. Moja babcia powiedziała mi, że w moim rodzinnym Wrzeszczu przestała kursować ostatnia konna fura do przeprowadzek, bo zmarł ostatni furman. Pamiętam że odpowiedziałem pytaniem: A co to są babciu „konne fury”, kto to jest furman i co to są przeprowadzki? Potem pamiętam gdy jako siedmio-ośmiolatek lubiłem chodzić na teren targu warzywnego przy ulicy Wyspiańskiego we Wrzeszczu i moją uwagę przykuły ciężarówki, którymi chłopi przywozili kapustę czy ziemniaki na targ. Były to angielskie Bedfordy czy ciężarówki GMC Canada, które trafiły do rolników z powojennego demobilu. W państwowych gdańskich firmach tego typu zabytki motoryzacji dawno usunięto na rzecz „Starów”, „Żuków” i „Nys”, ale prywaciarze nie mieli łatwego dostępu do nowych wozów dostawczych. Dlatego pielęgnowali stare oldtimery niczym Kubańczycy amerykańskie krążowniki szos pamiętające czasy jeszcze przed rządami Fidela Castro.


I w pewnym momencie i one znikły. Cicho i niepostrzeżenie jak nie angażujący swoim odejściem epigoni epoki.


A dla każdego kto urodził się przed 1980 rokiem kioski były swoistym wszechświatem, który wzbudzał żywe zainteresowanie dziecka czy nastolatka. Oczywiście najbardziej kusiły i budziły zainteresowanie paczki papierosów, które były dla nastolatków zakazanym owocem. Żyję dostatecznie długo by pamiętać, jak to w epoce Gierka można było kupić w zwykłym kiosku Ruchu paczki papierosów Marlboro. Można było kupić produkowane na licencji Phillipa Morrisa w fabryce w Krakowie wykwintne papierosy Marlboro.  Kolegów, którym już po głowie chodziły pierwsze inicjacje seksualne nurtowało z kolei pytanie czy kioskarki sprzedadzą im prezerwatywy „Eros”? Kiosk był swego rodzaju barwnym ptakiem w szarzyźnie peerelowskiej ulicy. Niekiedy można było spotkać tam różne deficytowe towary jak np. klisze wytwórni fotograficznej Foton z Bydgoszczy. W wypadku gazet nigdy nie było wiadomo czy dostanie się ulubione pismo. Największym wzięciem cieszyły się te tygodniki, które umieszczały na ostatnich stronach tzw. gołe baby. Kioskarki, które sprzedawały takie tygodniki patrzyły na młodocianych nabywców z wyrazistą dezaprobatą. Dziś ta epoka brzmi jak opowieści stetryczałego dziadersa. Rozumiem, że kioski przestały mieć rację bytu bo ludzie przestają korzystać z papierowej prasy. Rozumiem też, że takie placówki miały sens jeśli stała za nimi jedna sieć, która wyposażała je w tysiące rozmaitych drobiazgów. Ściąganie takich poszczególnych produktów na własną rękę zapewne nie ma dziś ekonomicznego uzasadnienia. Ale mimo to jest coś dziwacznego w tym, że tak szybko giną placówki w którym można kupić „mydło, szydło i powidło”. Czy naprawdę wszystko musimy ściągać przez kurierów? Kończy się kolejna epoka. A kiosków żal.

Piotr Semka


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież