Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej we wnętrzach ... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej... Wicepremier Jacek Sasin w tygodniku „Sieci”: Bitwa o węgiel » W najnowszym numerze „Sieci” ważny wywiad z wicepremierem Jackiem Sasinem, w którym minister aktywów... ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Aktywność na świeżym powietrzu
wtorek, 16 sierpnia 2022 20:11
Aktywność na świeżym powietrzu
Dzielnicowe Centra Sportu zapraszają w drugim miesiącu wakacji na
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dziś Dzień Bez Telefonu Komórkowego!

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 15 lipca 2011 11:29
Dziś nieformalny Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego. Pomysł pojawił się w internecie i początkowo przekazywany był za pomocą tak zwanych „łańcuszków”. Co ciekawe do Polski trafił w 2003 roku... jako forma zaangażowanego protestu.


Dzień bez komórki, na świecie obchodzony jest przede wszystkim ze względu na nie do końca znany wpływ promieniowania telefonu na zdrowie jego użytkownika.
- Użytkowanie telefonu komórkowego może prowadzić do zwiększenia ryzyka raka mózgu – twierdzą naukowcy w opublikowanym w ubiegłym roku największym, bo obejmującym aż 13 krajów, badaniu Interphone.
- Badania nie są jednak do końca wiarygodne – twierdzą ich krytycy.

Na inny negatywny aspekt użytkowania komórek wskazują psychologowie. 
- Uzależniamy się od komórek. Niekoniecznie od samego dzwonienia, ale od potrzeby ich posiadania i „bycia w zasięgu”. Powoduje to, że już sam fakt rozładowania baterii czy pozostawienia w domu pogarsza nasze samopoczucie, sprawia, że czujemy się osamotnieni, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do poczucia zagrożenia.
Zwracają także uwagę na stresogenne działanie komórki, która często pełni funkcję „smyczy” łączącej nas z pracą (szefem) i niepozwalającej na pewność, że czas, który zaplanowaliśmy rzeczywiście wykorzystamy na odpoczynek.

Nie wszystkie zdrowotne aspekty korzystania z telefonów komórkowych są jednoznacznie, co nie zmienia faktu, że w momencie, gdy ilość używanych telefonów zbliża się do sześciu miliardów, nie sposób zupełnie ignorować tych ostrzeżeń i może rzeczywiście warto przynajmniej raz w roku rozstać się z nieodłącznym urządzeniem przynajmniej na 24 godziny.

W Polsce  Dzień Bez Telefonu Komórkowego pojawił się po raz pierwszy w 2003 roku, także za sprawą internautów. W naszym kraju święto początkowo pełniło jednak zupełnie inną niż na zachodzie funkcję. Przerwanie na dobę wykonywania połączeń czy wysyłania smsów, było wyrazem protestu przeciw wysokim (w porównaniu do krajów Europy Zachodniej) kosztom korzystania z telefonu.
(wie)

fot. jetmedia/sxc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież