W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Solidarność: 300 tys. podpisów za wzrostem płacy minimalnej

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 15 lipca 2011 14:53

Podnieśmy Polakom Płace minimalną – apelują związkowcy z NSZZ „Solidarność”. Związek zakończył akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy o podwyższeniu płacy minimalnej do poziomu 50 proc. średniego krajowego wynagrodzenia. W poniedziałek pakiety z 300 tys. podpisów znajdą się w Sejmie. Specjalnie wynajęty autobus zawiezie kartony z podpisami do Sejmu.

By wymusić na rządzie podniesienie minimalnego wynagrodzenia do połowy średniej płacy, czyli do około 1700 zł brutto związkowcy zorganizowali się w Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej. Projekt ustawy według NSZZ „Solidarność” zakłada uniezależnienie wysokości płacy minimalnej od decyzji politycznych i wiąże ją z poziomem wzrostu gospodarczego.

- Wzrost płacy minimalnej nie może być uzależniony od widzimisię kolejnego premiera, ale od kondycji gospodarki i wzrostu produktu krajowego brutto – oświadczył lider „S” Piotr Duda.

Jeśli rząd i tym razem się nie ugnie, związkowcy zapowiadają serię akcji protestacyjnych przy wsparciu Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.

- Co ósmy pracujący Polak żyje poniżej minimum egzystencji, a najniższa płaca to dziś 40,8 proc. średniej płacy krajowej. Związek domaga się by był to poziom połowy średniej płacy – dodaje wiec Henryk Nakonieczny, członek Prezydium Komisji Krajowej. NSZZ "Solidarność”.

Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 1386 zł brutto.

Jak można wyżyć za 1032 zł na rękę. Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić pracownikowi płacy minimalnej na poziomie połowy średniej płacy krajowej to niech sobie da spokój z działalnością gospodarczą – mówi Duda.

Projekt ustawy o wynagrodzeniu minimalnym, przygotowany przez ekspertów Komisji Krajowej „S” jest już na biurku marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. W poniedziałek szef „S” Piotr Duda wraz zastępcą przewodniczącego KK Jerzym Wielgusem i pełnomocnikiem komitetu społecznego Henrykiem Nakoniecznym uzupełnią go o podpisy dostarczone Schetynie.

- Nie chcemy, żeby rosło pokolenie młodych ludzi, którzy pracują za grosze, za które nie da się wyżyć. Ilość zebranych podpisów świadczy o tym, że Polacy chcą faktycznych zmian w tej kwestii - mówi Duda.

Płaca minimalna w Polsce, według Eurostatu, to 61 proc. najniższego wynagrodzenia w Portugalii, kraju, kraju w którym obowiązuje najniższa stawka minimalna w „starej” Unii.


Celem przygotowanej przez Związek ustawy jest stopniowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia - do wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w tempie zgodnym z tempem wzrostu gospodarczego. Związkowi eksperci wyliczyli, że ustawa nie zagraża budżetowi państwa, nie wpłynie również na sytuację na rynku pracy. Za to sprawi, że faktyczne wpływy do budżetu będą wyższe.

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy powinno zostać przeprowadzone w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do Marszałka Sejmu.ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież