Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Solidarność: 300 tys. podpisów za wzrostem płacy minimalnej

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 15 lipca 2011 14:53

Podnieśmy Polakom Płace minimalną – apelują związkowcy z NSZZ „Solidarność”. Związek zakończył akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy o podwyższeniu płacy minimalnej do poziomu 50 proc. średniego krajowego wynagrodzenia. W poniedziałek pakiety z 300 tys. podpisów znajdą się w Sejmie. Specjalnie wynajęty autobus zawiezie kartony z podpisami do Sejmu.

By wymusić na rządzie podniesienie minimalnego wynagrodzenia do połowy średniej płacy, czyli do około 1700 zł brutto związkowcy zorganizowali się w Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej. Projekt ustawy według NSZZ „Solidarność” zakłada uniezależnienie wysokości płacy minimalnej od decyzji politycznych i wiąże ją z poziomem wzrostu gospodarczego.

- Wzrost płacy minimalnej nie może być uzależniony od widzimisię kolejnego premiera, ale od kondycji gospodarki i wzrostu produktu krajowego brutto – oświadczył lider „S” Piotr Duda.

Jeśli rząd i tym razem się nie ugnie, związkowcy zapowiadają serię akcji protestacyjnych przy wsparciu Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych.

- Co ósmy pracujący Polak żyje poniżej minimum egzystencji, a najniższa płaca to dziś 40,8 proc. średniej płacy krajowej. Związek domaga się by był to poziom połowy średniej płacy – dodaje wiec Henryk Nakonieczny, członek Prezydium Komisji Krajowej. NSZZ "Solidarność”.

Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 1386 zł brutto.

Jak można wyżyć za 1032 zł na rękę. Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić pracownikowi płacy minimalnej na poziomie połowy średniej płacy krajowej to niech sobie da spokój z działalnością gospodarczą – mówi Duda.

Projekt ustawy o wynagrodzeniu minimalnym, przygotowany przez ekspertów Komisji Krajowej „S” jest już na biurku marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. W poniedziałek szef „S” Piotr Duda wraz zastępcą przewodniczącego KK Jerzym Wielgusem i pełnomocnikiem komitetu społecznego Henrykiem Nakoniecznym uzupełnią go o podpisy dostarczone Schetynie.

- Nie chcemy, żeby rosło pokolenie młodych ludzi, którzy pracują za grosze, za które nie da się wyżyć. Ilość zebranych podpisów świadczy o tym, że Polacy chcą faktycznych zmian w tej kwestii - mówi Duda.

Płaca minimalna w Polsce, według Eurostatu, to 61 proc. najniższego wynagrodzenia w Portugalii, kraju, kraju w którym obowiązuje najniższa stawka minimalna w „starej” Unii.


Celem przygotowanej przez Związek ustawy jest stopniowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia - do wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w tempie zgodnym z tempem wzrostu gospodarczego. Związkowi eksperci wyliczyli, że ustawa nie zagraża budżetowi państwa, nie wpłynie również na sytuację na rynku pracy. Za to sprawi, że faktyczne wpływy do budżetu będą wyższe.

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy powinno zostać przeprowadzone w terminie 3 miesięcy od daty wniesienia projektu ustawy do Marszałka Sejmu.ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież