Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kto uwiódł Wyborców?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 17 lipca 2011 16:46O przedwyborczych harcownikach, sondażach i grillu z dr. Krzysztofem Piekarskim, politologiem z Zakładu Historii Najnowszej i Myśli Politycznej XIX i XX wieku Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego rozmawia Artur S. Górski


- Kampania ruszyła, a sondaże dają kilkuprocentową przewagę partii rządzącej . To zwykle około 5-10 procent poparcia na plus Platformy. Czy PO narzuciła już formułę kampanii i jej  scenariusz?

Na razie sznurki są w rękach polityków Platformy. To partia u władzy, w bieżącej grze. Wystartowała konwencją w ERGO Arenie. Dzisiaj stawia na euroentuzjazm. Pokazuje, że to „my z Platformy” jesteśmy ci światli, europejscy, że z nami spotkają się i porozumiewają sę luminarze świata polityki, ekonomii. PO chwali się, że przygotowała i prowadzi prezydencję  w Radzie Unii Europejskiej. Politycy tej partii zdaję się przekazywać: idziemy od przodu, kroczmy razem z Europą, my obywatele Europy. I taki jest przekaz większości mediów.  Jednocześnie PO puszcza oko do lewicy. Nawet prawe skrzydło Platformy teraz siedzi nieco ciszej. Euroentuzjazm bryluje, a prezydencja stała się fragmentem kampanii wyborczej.


- Zatem PO chce uwieść niezdecydowanych wyborców prezydencją i „siłą spokoju”?


Rządzący mają handicap.  Prezydencja działa na ich korzyść. Zresztą tą siłę spokoju, to wyciszanie waśni we własnym obozie też da się zauważyć.   
By zapewnić sobie sukces PO sięga też po sympatie lewicy, szukając też tam wsparcia dzięki np. antyklerykalizmowi części działaczy.
Jest to próba poszerzenia bazy wyborców. Będzie ona o tyle skuteczna, o ile skutecznie sama lewica postara się zaprezentować wyborcom. Jest tu co prawda pewien problem braku popularnego lidera. Jednak Sojusz na razie nie odpowiada na kuszenie PO.


- Może odpowie lewicowy elektorat?


Czas na ofensywę wyborczą lewicy. Ma ona nastąpić po wakacjach. SLD zapowiada, że jak tylko przedstawi wyborcom swój całościowy program to ci przekonają się do Sojuszu. Aleksander Kwaśniewski wróci z wakacji i on też będzie wspierał SLD. W rachunkach wyborczych SLD zakłada, że ma zatem nastąpić jakieś cudowne przebudzenie. Tylko, czy nie za późno.  


- Czy jest realna koalicja PO i SLD w przyszłym roku? Najpierw taka nieformalna, a później przy okazji budżetu już skonsumowana w nowej kadencji?


Poczekajmy na wyniki wyborów. Nie da się wykluczyć też takiego scenariusza. Dalsze układanie sceny politycznej zależeć będzie od wyniku PO, PSL i SLD. No i od tego, czy PiS będzie miał zdolność i chęć koalicyjną.


- Na lewicy brak jest jednak liderów zdolnych zjednać wyborców choćby na Pomorzu i  lokomotywy ciągnącej listę brakuje?


Wyraźny lider jest konieczny. Sięga się więc po starą gwardię, dawnych wyjadaczy. Stąd i wsparcie jakie dają Kwaśniewski i Pastusiak, Wiatr i Miller. 
W Gdynie najpewniej wystartuje Leszek Miller. Czy uda mu się zastąpić Izabelę Jarugę-Nowacką, czy Joannę Senyszyn?   
Start Millera to dowód na słabość liderów.  Jeśli uda się mu zrobić przyzwoity wynik to i dla niego w samym SLD szansa się może na nowo otworzyć. Jest problem przywództwa, problem Grzegorza Napieralskiego.


- To  nie jest typ charyzmatycznego przywódcy skupiającego lewicowy elektorat?


I to ratuje PO. Paradoksalnie. Bo komfort PO po wyborach uzależniony jest od wyniku SLD. Stąd i  ale ta chęć Platformy by zaczerpnąć jeszcze po lewej stronie odwołując się do kwestii światopoglądowych.  Czy Napieralski będzie umiał wyprowadzić SLD z zaułku 12-13 procent? Wątpię. Pozował kiedyś na Zapatero, ale Hiszpania nie jest już dobrym przykładem. Zresztą Irlandia też nie. Może więc kampanię krajową zdominuje Kwaśniewski, a na Pomorzu Leszek Miller.


- Dla higieny dekoracji konieczna jest opozycja. PiS wyraźnie w tej roli okrzepł. A jaka będzie pozycja PSL?


PSL może wciąż liczyć na elektorat wiejski i małych miast, ale czas „partii klasowej”, misja polityczna ustawiona na jedną grupę społeczną to już anachronizm.


- Ma pan receptę dla PiS?


Nie sądzę by prezes Kaczyński chciał słuchać rad i recept. Można by tylko szepnąć, by równomiernie rozkładał akcenty. Smoleńska tragedia odchodzi w cień, a PiS gra emocjami. Kończy się to często tzw. strzałem w stopę. Na podpuszczanie, prowokację nieraz reagują ludzie PiS z przesadą,  przybierając postawy skraje. Może to zniechęcać część wyborców. Polacy wolą grillować niż debatować. Ponad ostre spory przedkładają spokój grilla na łące.


- Tego paliwa może jednak dostarczyć raport ministra Millera o katastrofie smoleńskiej. Nie zapominajmy, że i PO atakuje, jak choćby Stefan Niesiołowski,  czy wcześniej Janusz Palikot. To byli idealni harcownicy.


Palikot gra już na swój rachunek. Niesiołowski zaś ma taki temperament. On żyje tymi swymi  wypowiedziami,  pracuje przy tym całym ciałem. Do niego to jakoś pasuje. Inaczej prezentuje się polityk, który zamiast podjąć polemikę, zagrać zgrabną puentą, z poważną, napuszoną miną wygłasza tyrady. Może więc rzeczywiście nadejdzie czas bezideowych pragmatyków.  PiS już powinien wiedzieć, w którą stronę pójść. Nie wiemy na razie jakie są wyniki raportu Millera. PiS stawia też na sferę socjalną, odwołuje się do polityki społecznej.  W ten model wpisują się spoty radiowe i telewizyjne. Ta kampania kierowana jest do tzw. zwykłych ludzi.


- Co chwila jesteśmy atakowani wynikami sondaży. Brak jednak w nich samorządowców, chcących poprzez ruch zainicjowany przez Rafała Dutkiewicza z Wrocławia trafić do parlamentu.


Samorządowcy mogą odnieść skromny sukces w Senacie. Z tym, że nie wejdzie z list samorządowych więcej niż 10 senatorów, a to jest 10 procent, które niewiele mogą  zdziałać.  Partie polityczne nie odpuszcza Senatu. Sondaże zaś bywają samosprawdzającą się prognozą. Bym ich jednak nie przeceniał. Publikowanie co kilka dni tracą na wartości. Odzwierciedlają jedynie falowanie nastrojów w reakcji na bieżące wydarzenia. Poza tym zdarzały się niedoszacowania i przeszacowania wyników.  

- Dziękujemy za rozmowę.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież