Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Maria Ochman: Pandemia koronawirusa i komunizm miały ten sam cel: zawładnięcie światem

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
piątek, 11 marca 2022 18:00

Z Marią Ochman, od 2002 r. przewodniczącą Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, od 2015 r. członkinią Rady NFZ rozmawia Artur S. Górski


- Obyśmy zdrowi byli. Jakie nasze zdrowie jest? Szpitale są spółkami prawa handlowego. Zdrowie jest zatem towarem?
Maria Ochman: Szpitale są spółkami prawa handlowego tylko w ich części. Zasługą „Solidarności” jest skuteczna obrona szpitali przed obligatoryjnym przekształceniem w spółki. Było taki pomysł Platformy Obywatelskiej i rządu Ewy Kopacz, aby zastosować reguły rynkowe w ochronie zdrowia. Kilka lat wcześniej prezydent Lech Kaczyński - przypomnę, że był on m.in. wiceprzewodniczącym naszego Związku i pozostawił po sobie swoisty testament, wetem, podtrzymanym przez Sejm, zatrzymał przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego (w listopadzie 2008 r. prezydent Kaczyński zawetował ustawy o zakładach opieki zdrowotnej i o pracownikach ZOZ-ów, zgodnie z którymi ZOZ-y byłyby obligatoryjnie przekształcane w spółki działające w oparciu o prawo handlowe – dop. red.). „Plan B”, minister a potem premier, Ewy Kopacz, oferował: pieniądze w zamian za przekształcenia. Plan upadł ostatecznie po wyborach z 2015 roku i po nowelizacji ustawy o NFZ w roku 2016. Dzięki „Solidarności” i możliwym z woli wyborców zmianom legislacyjnym, proces przekształcania szpitali zahamował.


– Na Pomorzu większość szpitali to spółki z o.o., za wyjątkiem UCK GUMed i kilkoma samodzielnymi, publicznymi specjalistycznymi ZOZ.
Maria Ochman: To jest decyzja i polityka samorządów terytorialnych. Na Pomorzu dominują spółki, na Mazowszu mamy takich spółek mniej. W Warszawie wszystkie przychodnie pierwszego kontaktu są publiczne. Miasto Stołeczne zagwarantowało sobie formułę publiczną, działającą poza warunkami komercyjnymi. Podmioty niepubliczne mają pewną dowolność. W sytuacji pandemii to szpitale publiczne, zarządzane w systemie decyzyjności państwa (wojewodów), sprawdziły się przy wypełnianiu zaleceń rządowych. O skuteczności przyjdzie pora porozmawiać po pozyskaniu pełnych danych.


– Dwa lata obcowania z koronawirusem i chorobą COVID-19 przeorały opiekę zdrowotną, sferę gospodarki, polityki oraz naszą świadomość, zmieniły nasz zespól zachowań. Minister zdrowia ogłosił kolejne zmiany w zasadach odbywania izolacji i kwarantanny. Strategia jest „niezmiennie zmienna”, co oznacza brak pewności. Czy możemy mówić o skuteczności, czy o nieskuteczności, strategii rządu w powstrzymywaniu COVID-19?
Maria Ochman: Nic nie będzie takie, jak było. Pojawiają się mutacje wirusa. Zmienne są dane i rekomendacje. Działamy po omacku. Nie tylko w Polsce. Nie ma idealnego przepisu i nie ma powszechnego, a skutecznego, rozwiązania. Działamy „od ściany do ściany”, czyli po omacku. Była próba szczepień obowiązkowych dla kilku grup zawodowych, jak w Austrii. Od 1 marca jest obowiązek szczepień na COVID-19 dla służby zdrowia. Szczepionkę muszą przyjąć wykonujący zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny. Mamy luzowanie obostrzeń w kilku krajach – Dania, Italia, Wielka Brytania. W sąsiedniej Szwecji był i jest model oparty na myśleniu „co ma być, to będzie”. Próbowała go powielić Polska parę miesięcy temu. Paszporty covidowe się nie sprawdziły. Przejechałam Europę latem ub.r. Raz jeden, jedyny, byłam pytana o paszport covidowy. Żaden kraj, łącznie z ChRL, która paskudztwo podrzuciła, nie jest krok przed wirusem. Jest krok za nim i za jego mutacjami.


– Nic dziwnego, że pracownik ochrony zdrowia popada we frustrację, a pacjent, także ten  „wyszczepiony”, nie wyzbywa się lęku?
Maria Ochman: Pan, jak wielu publicystów, używa terminu „ochrona zdrowia”. W „Solidarności” mamy sekcję „służby zdrowia”. Akcentujemy aspekt służby, czyli misyjności, co kłóci się z pojęciem „ochrony”. Wolałabym pełnić misję, niż być ochroniarzem. Słowo „służba” może się kojarzyć ze służącym, co jest błędem, popełnianym przez zarządzających systemem, ale i przez pracowników, mających mylne pojęcie o roli zawodu. Jest rola misyjna, gdyż opiekowanie się pacjentem jest misją. Musi być oczywiście zachowana równowaga między poświęceniem, wykształceniem, czasem dla pacjenta, etosem zawodu, czyli wartością, które predestynują nas do danego zawodu oraz wynagrodzeniem. Jeśli brakuje w kimś wartości, on ich nie czuje, to w efekcie stwierdzi już po roku pracy, że jest „wypalony”.


– Skoro pracuje na, bywa, trzech etatach, biega między szpitalami a przychodnią, każą mu obawiać się pacjenta i leczyć przez telefon, zmagać się z kolejnymi strategiami wobec SARS-CoV-2 i COVID-19?
Maria Ochman: Jeśli zespół „wypalenia” zawodowego pojawia się po 20 latach, jestem w stanie to zrozumieć, bo ktoś dodatkowo przeżył ileś tam reform opieki zdrowotnej...


– Czy można w Polsce swobodnie przedstawiać odmienne punkty widzenia na sposób radzenia sobie z transmisją patogenu i na zwalczanie COVID-19?
Maria Ochman: Spójrzmy, co dzieje się od miesięcy na Twitterze, na kanałach internetowych, na forach społecznościowych, w debacie publicznej. Nie ma ograniczeń debaty, nie ma „restrykcji covidowych”, jakie były w Niderlandach, w Wielkiej Brytanii i są np. w Austrii, Australii i w Niemczech. Zatem – można. Jesteśmy społeczeństwem wciąż mającym – mam nadzieję, gen wolności.

alt


– „Gen wolności” to nie patogen.
Maria Ochman: Ów gen nie przynosi szkody. Bywał genem kreatywnym, spajającym nas, jako naród. Jako osoba trzykrotnie zaszczepiona, zakażona koronawirusem po pełnym cyklu szczepień, która trudno przeszła COVID-19, mogę powiedzieć tyle, że szczepienia nie dają „nieśmiertelności”, nie możemy ulegać mitom i pustym zapewnieniom. To nie jest bilet do pełnego zabezpieczenia i do „nieśmiertelności”. Ale to jest wskazana przez konkretnych medyków metoda. Nie unikajmy przy tym pytań o skutki COVID-19, o destrukcję, którą ona sieje w relacjach społecznych, nawet rodzinnych.


– Nie choroba, a stosowane do jej opanowania środki?
Maria Ochman: Do ocen potrzebne są pełne dane. Pozyskane zapewne za kilka lat. Mam na uwadze także destrukcję, jaką sieje koronawirus w naszej działalności, w związku zawodowym. Organizacja związkowa opiera się na otwarciu, na spotkaniu i na pracy twarzą w twarz, na solidarności. Nic nie będzie takie, jakim było. Szukajmy rozwiązań, które będą źródłem nadziei. Kotwicy, która nas utrzyma na powierzchni społecznego życia. Zamknięcie nas w domach – alienuje. Obawiam się pogłębienia procesu alienacji. W życiu społecznym potrzebna będzie nowa „socjalizacja”.


– Siedzących w zamknięciu, zmuszonych do wejścia do klatki?
Maria Ochman: Musimy wyjść z tego cienia. Odejść od narracji mainstreamu. Przebić się przez taflę niemożności. Zacząć żyć z wirusem. Oswoić go. Inaczej ulegniemy stałej indoktrynacji, że dawka „czwarta”, „piąta”, a może „jedenasta”, zapewni nam powrót do normalności. Nam chodzi o dobro ludzi, o ich wolność, a nie o przyzwolenie na totalną władzę i nowy „porządek”. Musimy nauczyć się na nowo żyć! Pokonać wirusa i chorobę COVID tak, jak pokonaliśmy komunę.


– Tzw. pandemia i komunizm mają ten sam cel: zawładnięcie światem i bezalternatywne rządy przez zarządzanie strachem.
Maria Ochman: Może to dobry tytuł artykułu?

(...)

- Z Polskim Ładem powrócił temat składki zdrowotnej, tyle, że jako „podatku od podatku”, 9 procent dochodu (w innych formach nieco mniej) w PIT, których nawet w części nie odliczymy od podatku, ale które nie zasilą budżetu szpitali i NFZ?
Maria Ochman: Dlaczego nie? Temat do sprawdzenia. System ochrony zdrowia wciągnie każde pieniądze, ile byśmy w niego nie wpompowali. W czasach AWS zaczynaliśmy reformę zdrowia w kompromisie z Unią Wolności. Tłumaczono nam nawet, że 7,5 to więcej niż 11. Wzrost składki jest też kwestią wzrostu zarobków. Czy poważnie rozmawiamy o efektywności wydawania środków? O usytuowaniu szpitali w bezpośredniej bliskości, o identycznym zakresie świadczeń specjalistycznych, z dobrze opłacanych procedur? System był kształtowany pod potrzeby jednej grupy zawodowej, a to sprzyjało patologiom.


– Lekarzy specjalistów jest za mało?
Maria Ochman: Ilu jest lekarzy specjalistów dyktuje polityka Ministerstwa Zdrowia i Naczelna Izba Lekarska. Mieliśmy blokady, do dziś je mamy, sztywne rezydentury na poszczególnych specjalizacjach. Znamy rozmaite przykłady, choćby lekarzy dermatologów, którzy po studiach, nie leczą pacjentów w szpitalach, nie ratują dzieci z ubytkami, z wadami, lecz „ostrzykują” gwiazdy, celebrytów i celebrytki w prywatnych klinikach upiększających, w ośrodkach medycyny estetycznej. Wobec takich faktów, podobnie jak wobec emigracji państwo jest bezradne.


– Czy stać nas na tą ”bezradność”?
Maria Ochman: Państwo musi działać. Poprzez ustawy, rozporządzenia, akty prawne, które dowodzą odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Musi wychodzić na przeciw oczekiwaniom środowiska medycznego. Dodatki covidowe, głęboko konfliktujące, nie tylko nie rozwiązują problemu, ale nawarstwiają konflikty i niszczą więzy społeczne. Porażką w walce z SARS-CoV-2  jest wysoka śmiertelność. W kolejnych falach pandemii popełniane były błędy w opiece nad pacjentem. Nim ten trafi do szpitala był skazany na samodzielne próby leczenia. Warunkiem skutecznej walki z koronawirusem jest zbudowanie odporności, udrożnienie ścieżki pacjenta w systemie. I wreszcie skuteczny lek przeciwko koronawirusowi, stosowany odpowiednio od wystąpienia objawów. Pacjenci nie mogą odbijać się od drzwi przychodni w efekcie ograniczeń.

(Fragment rozmowy dla marcowego „Magazynu Solidarność” przeprowadzonej 15 lutego br.)


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież