Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Małe formy teatralne niezwykłych artystów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 26 października 2022 15:57

XIV Przegląd Małych Form Teatralnych był finałowym punktem obchodów międzynarodowego miesiąca komunikacji alternatywnej i wspomagającej (ACC) w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 Dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym.


Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). AAC to grupa metod, które umożliwiają osobom niemówiącym lub mówiącym w ograniczonym stopniu porozumiewać się z otoczeniem. AAC pomaga osobom z zaburzeniami mowy wyrażać swoje myśli, uczucia oraz podejmować samodzielne decyzje wykorzystując systemy znaków i gestów pozwalających na porozumiewanie się osób niemówiących.


Przez cały miesiąc pod wspólnym hasłem "Pokaż swój głos" wiele akcji podnoszących świadomość społeczną dotyczącą użytkowników AAC zorganizowało Przedszkole Specjalne Nr 77 Dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Finałem i podsumowaniem październikowych działań Przedszkola nr 77 był XIV Przegląd Małych Form Teatralnych dzieci i młodzieży z trudnościami w porozumiewaniu się pod Honorowym Patronatem Pani Wandy Chotomskiej.


- Październik to szczególny miesiąc w naszej placówce - powiedziała mgr Ewa Lewandowska, dyrektor Przedszkola Specjalnego Nr 77 Dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym. - Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W naszym przedszkolu spośród wszystkich dzieci prawie 90 procent korzysta z takiej komunikacji, posługuje się taką komunikacją. Bardzo różną. Od obrazków, gestów, przez wyższą technologię komputerową, wykorzystując specjalistyczny sprzęt żeby się komunikować. Przeprowadziliśmy szereg akcji uświadamiających. Zaczęło się 6 października, który jest Międzynarodowym Dniem Osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (więcej TUTAJ). Potem był szereg spotkań w przedszkolu z rodzicami. Mieliśmy również spotkanie w Bibliotece Manhattan podczas którego promowaliśmy czytanie uczestniczące (więcej TUTAJ). Tych spotkań było wiele, aby uświadomić wszystkim, że każdy człowiek potrzebuje komunikacji w różnych formach. Przegląd po przerwie wrócił na scenę. Jak widać wszyscy wspaniale się bawili podczas tych występów. Dzieci-aktorzy na scenie, ale też cała publiczność żywo reaguje na te występy. Taki powrót na scenę, do kontaktu z ludźmi to dla tych małych artystów wspaniała rzecz. My jako nauczyciele, jako wychowawcy musimy znaleźć sposób żeby skomunikować się z tym dzieckiem. Każdy człowiek potrzebuje sposobu żeby się komunikować, wyrażać siebie, swoje potrzeby, emocje. Nasze zadanie polega na znalezieniu sposobu na dotarcie do dziecka.

Na scenie klubu Żak zaprezentowało się 6 grup uczniów mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się oraz gościnnie Grupa Teatralna "A może..."

Grupa Teatralna A może... - "Jedziemy na teatry"

alt


alt


Teatrzyk Improwizacji ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Gdyni - "Wesołe literki"

alt


alt


Szkoła Podstawowa Specjalna nr 37 w Gdańsku - "Przygody jeża Jerzego"

alt


alt


Przedszkole nr 40 dla Dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi w Gdańsku - "Wielkie marzenie małej żabki"

alt


alt


Przedszkole dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym nr 77 w Gdańsku - "Dzika orkiestra"

alt


alt


Zespół Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie - "Księżniczka i smok"

alt


alt


Przedszkole nr 78 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Gdańsku - "Na łące"

alt


altTomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież