XIV Przegląd Małych Form Teatralnych był finałowym punktem obchodów międzynarodowego miesiąca komunikacji alternatywnej i wspomagającej (ACC) w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 Dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym.
Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). AAC to grupa metod, które umożliwiają osobom niemówiącym lub mówiącym w ograniczonym stopniu porozumiewać się z otoczeniem. AAC pomaga osobom z zaburzeniami mowy wyrażać swoje myśli, uczucia oraz podejmować samodzielne decyzje wykorzystując systemy znaków i gestów pozwalających na porozumiewanie się osób niemówiących.
Przez cały miesiąc pod wspólnym hasłem "Pokaż swój głos" wiele akcji podnoszących świadomość społeczną dotyczącą użytkowników AAC zorganizowało Przedszkole Specjalne Nr 77 Dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Finałem i podsumowaniem październikowych działań Przedszkola nr 77 był XIV Przegląd Małych Form Teatralnych dzieci i młodzieży z trudnościami w porozumiewaniu się pod Honorowym Patronatem Pani Wandy Chotomskiej.
- Październik to szczególny miesiąc w naszej placówce - powiedziała mgr Ewa Lewandowska, dyrektor Przedszkola Specjalnego Nr 77 Dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym. - Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W naszym przedszkolu spośród wszystkich dzieci prawie 90 procent korzysta z takiej komunikacji, posługuje się taką komunikacją. Bardzo różną. Od obrazków, gestów, przez wyższą technologię komputerową, wykorzystując specjalistyczny sprzęt żeby się komunikować. Przeprowadziliśmy szereg akcji uświadamiających. Zaczęło się 6 października, który jest Międzynarodowym Dniem Osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (więcej TUTAJ). Potem był szereg spotkań w przedszkolu z rodzicami. Mieliśmy również spotkanie w Bibliotece Manhattan podczas którego promowaliśmy czytanie uczestniczące (więcej TUTAJ). Tych spotkań było wiele, aby uświadomić wszystkim, że każdy człowiek potrzebuje komunikacji w różnych formach. Przegląd po przerwie wrócił na scenę. Jak widać wszyscy wspaniale się bawili podczas tych występów. Dzieci-aktorzy na scenie, ale też cała publiczność żywo reaguje na te występy. Taki powrót na scenę, do kontaktu z ludźmi to dla tych małych artystów wspaniała rzecz. My jako nauczyciele, jako wychowawcy musimy znaleźć sposób żeby skomunikować się z tym dzieckiem. Każdy człowiek potrzebuje sposobu żeby się komunikować, wyrażać siebie, swoje potrzeby, emocje. Nasze zadanie polega na znalezieniu sposobu na dotarcie do dziecka.
Na scenie klubu Żak zaprezentowało się 6 grup uczniów mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się oraz gościnnie Grupa Teatralna "A może..."
Grupa Teatralna A może... - "Jedziemy na teatry"
Teatrzyk Improwizacji ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Gdyni - "Wesołe literki"
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 37 w Gdańsku - "Przygody jeża Jerzego"
Przedszkole nr 40 dla Dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi w Gdańsku - "Wielkie marzenie małej żabki"
Przedszkole dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym nr 77 w Gdańsku - "Dzika orkiestra"
Zespół Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie - "Księżniczka i smok"
Przedszkole nr 78 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Gdańsku - "Na łące"
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz
Inne artykuły związane z:
- 28/10/2022 13:21 - Czy Kerski przegra z... Kerskim?
- 27/10/2022 19:08 - Grabarek pozwie Dulkiewicz jeśli "Miasto Gdańsk"...
- 27/10/2022 18:55 - Frykasy z kwiatami - foto za 6 tys. zł
- 26/10/2022 20:45 - Konkurs w ECS - "histeria jednej pani"
- 26/10/2022 19:21 - Na Chełmie kierowcy pod butem... urzędowej buty
- 24/10/2022 09:28 - W tygodniku „Sieci”: Jak wygrać z unijnym bezprawiem
- 23/10/2022 16:20 - KL Stutthof: śmierć za kromkę chleba - dno dna...
- 22/10/2022 07:54 - Kapłan "MOI DRODZY"
- 20/10/2022 12:49 - „Ś.P. ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz – kapłan niezłomny” – wspomnienia Anny Kołakowskiej
- 20/10/2022 12:44 - Infułat Bogdanowicz - kapłan skromny i wybitny