O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Małe formy teatralne niezwykłych artystów

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 26 października 2022 15:57

XIV Przegląd Małych Form Teatralnych był finałowym punktem obchodów międzynarodowego miesiąca komunikacji alternatywnej i wspomagającej (ACC) w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 Dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym.


Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). AAC to grupa metod, które umożliwiają osobom niemówiącym lub mówiącym w ograniczonym stopniu porozumiewać się z otoczeniem. AAC pomaga osobom z zaburzeniami mowy wyrażać swoje myśli, uczucia oraz podejmować samodzielne decyzje wykorzystując systemy znaków i gestów pozwalających na porozumiewanie się osób niemówiących.


Przez cały miesiąc pod wspólnym hasłem "Pokaż swój głos" wiele akcji podnoszących świadomość społeczną dotyczącą użytkowników AAC zorganizowało Przedszkole Specjalne Nr 77 Dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Finałem i podsumowaniem październikowych działań Przedszkola nr 77 był XIV Przegląd Małych Form Teatralnych dzieci i młodzieży z trudnościami w porozumiewaniu się pod Honorowym Patronatem Pani Wandy Chotomskiej.


- Październik to szczególny miesiąc w naszej placówce - powiedziała mgr Ewa Lewandowska, dyrektor Przedszkola Specjalnego Nr 77 Dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym. - Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W naszym przedszkolu spośród wszystkich dzieci prawie 90 procent korzysta z takiej komunikacji, posługuje się taką komunikacją. Bardzo różną. Od obrazków, gestów, przez wyższą technologię komputerową, wykorzystując specjalistyczny sprzęt żeby się komunikować. Przeprowadziliśmy szereg akcji uświadamiających. Zaczęło się 6 października, który jest Międzynarodowym Dniem Osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (więcej TUTAJ). Potem był szereg spotkań w przedszkolu z rodzicami. Mieliśmy również spotkanie w Bibliotece Manhattan podczas którego promowaliśmy czytanie uczestniczące (więcej TUTAJ). Tych spotkań było wiele, aby uświadomić wszystkim, że każdy człowiek potrzebuje komunikacji w różnych formach. Przegląd po przerwie wrócił na scenę. Jak widać wszyscy wspaniale się bawili podczas tych występów. Dzieci-aktorzy na scenie, ale też cała publiczność żywo reaguje na te występy. Taki powrót na scenę, do kontaktu z ludźmi to dla tych małych artystów wspaniała rzecz. My jako nauczyciele, jako wychowawcy musimy znaleźć sposób żeby skomunikować się z tym dzieckiem. Każdy człowiek potrzebuje sposobu żeby się komunikować, wyrażać siebie, swoje potrzeby, emocje. Nasze zadanie polega na znalezieniu sposobu na dotarcie do dziecka.

Na scenie klubu Żak zaprezentowało się 6 grup uczniów mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się oraz gościnnie Grupa Teatralna "A może..."

Grupa Teatralna A może... - "Jedziemy na teatry"

alt


alt


Teatrzyk Improwizacji ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Gdyni - "Wesołe literki"

alt


alt


Szkoła Podstawowa Specjalna nr 37 w Gdańsku - "Przygody jeża Jerzego"

alt


alt


Przedszkole nr 40 dla Dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi w Gdańsku - "Wielkie marzenie małej żabki"

alt


alt


Przedszkole dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym nr 77 w Gdańsku - "Dzika orkiestra"

alt


alt


Zespół Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie - "Księżniczka i smok"

alt


alt


Przedszkole nr 78 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Gdańsku - "Na łące"

alt


altTomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież