Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rewolucja jest kobietą

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 marca 2010 08:22

altProjekcja filmu dokumentalnego Agnieszki Arnold „Bunt Janion” odbędzie się 3 marca o godz. 18 w Nowej Synagodze przy ul. Partyzantów 7 we Wrzeszczu. Legendarna pani profesor ukształtowała wspaniałych polonistów na Uniwersytecie Gdańskim. Zainaugurowała - rozwijający się do dziś - postępowy intelektualny ruch. 


Będzie to gdańska premiera obrazu. Przedsięwzięcie organizują: Kultura Miejska oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i Portal Wrzeszcz.info.pl 


Film (trwa 60  minut) jest pretekstem do rozmowy o kondycji współczesnego ruchu intelektualnego w Polsce. Wstęp jest wolny. Spotkanie to jedno z wydarzeń towarzyszących trójmiejskiemu Solidarnemu Marszowi Kobiet 2010, który wyruszy w sobotę, 6 marca o godz. 12.00, na Placu Solidarności w Gdańsku. Marsz otworzą: prof. Ewa Graczyk i Henryka Krzywonos-Strycharska. Marsz organizuje Trójmiejska Akcja Kobieca. Uczestnicy protestować będą przeciwko dyskryminacji ekonomicznej kobiet.


Przywrócić wyparte głosy
Film „Bunt Janion” Agnieszki Arnold powstał w 2005 roku w koprodukcji z Telewizją Polską na 80. urodziny prof. Marii Janion. Niestety, zatrzymano jego emisję, prezentacja w Warszawie odbyła się trzy lata później. Telewizja publiczna po raz pierwszy wyemitowała film w styczniu 2010 r. w nocy.


Bardzo ważny jest w filmie wątek gdański Marii Janion, o którym opowiadają Uczennice i Uczniowie Pani Profesor: prof. Małgorzata Czermińska, prof. Ewa Nawrocka, prof. Stanisław Rosiek, prof. Zbigniew Majchrowski, pisarz Paweł Huelle.
Po projekcji przewidziana jest dyskusja z udziałem reżyserki, którą poprowadzi Lidia Makowska. 


- Zapraszamy do dyskusji o kondycji współczesnego ruchu intelektualnego w Polsce – mówi Lidia Makowska, kulturolog, badaczka i aktywistka na rzecz zmiany społecznej, współinicjatorka Kultury Miejskiej, Inicjatywy Indeks 73 oraz portalu Wrzeszcz.info.pl - Maria Janion upomina się o tych i o te, których historia została i jest zapominana. Czyj głos jest dzisiaj reprezentowany w sferze publicznej? Czyja historia staje się historią powszechną, mainstreamową, zakorzenioną w powszechnej świadomości, a czyja powoli ulega zatarciu? Jak możemy przywrócić wyparte głosy?


Romantyzmu popularnych stereotypów
W filmie Maria Janion mówi:
(…) „Jeśli ruch emocjonalny nie przekształcił się dotąd w ruch intelektualny tak, jak to miało miejsce w Wielkim Romantyzmie, to stwierdzić można, że to, co dzieje się w kulturze, zatrzymało się na poziomie małego romantyzmu krajowego, romantyzmu popularnych stereotypów i wzruszeń. Podobna diagnoza wymaga działania. Przede wszystkim przetworzenia niebywałego rozmachu emocjonalnego i ekspresyjnego w wielki ruch intelektualny.(…)”


- Ważnym wątkiem rozmowy będzie zestawienie dwóch legend Marii Janion – kontynuuje Lidia Makowska. -  Gdańskiej, wyrażonej w latach 70. i 80., spopularyzowanej przez uczennice i uczniów, występujących w filmie Agnieszki Arnold: profesorMałgorzatę Czermińską, profesor Ewę Nawrocką, profesora Stanisława Rośka, profesora Zbigniewa Majchrowskiego, pisarza Pawła Huelle. Skonfrontujemy ją z recepcją Marii Janion w Warszawie dziś, która postrzegana jest jako: interpretatorka romantyzmu, komentatorka poszukująca nowego języka do opisu rzeczywistości, wreszcie Patronka ruchu feministycznego. 


Będzie to próba zestawienia dwóch Legend Marii Janion. Gdańską przybliży prof. Ewa Graczyk oraz warszawską, o której opowie -  perspektywy badań genderowych w Instytucie Badań Literackich PAN doktorantka prof. Marii Janion - Katarzyna Czeczot.
- To przecież Pani Profesor przypomina nam, że rewolucja jest kobietą – dodaje Lidia Makowska.


O nowy język opisywania rzeczywistości
Dlaczego film Agnieszki Arnold „Bunt Janion” przez trzy lata stał się „półkownikiem”?
- W Telewizji Polskiej uznano, że treści nie powinny dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców – powiedziała Lidia Makowska. – Moim zdaniem nie ma tam nic kontrowersyjnego, zapraszam na projekcję, trzeba ten film zobaczyć i na własne oczy się przekonać. Obraz traktuje o reinterpretacji mitów polskich, ale nie z pozycji Marii Janion, którą znamy w Gdańsku. Pani Profesor nie jest już interpretowana poprzez wielki romantyzm, ale w zupełnie inny sposób. Tu chodzi o rozważania Marii Janion nad nowym językiem opisywania rzeczywistości. Maria Janion nie znajduje takiego języka bardzo ciężko ciągle nad tym pracując.


- Chcemy przybliżyć gdańskie widzenie Janion poprzez to, co wprowadziła - nową świeżą myśl - dodaje Lidia Makowska. – I pokazać Marię Janion trzydzieści lat później, z perspektywy warszawskiej, bo prawie nikt nie interpretuje pani Profesor z pozycji tych, którymi ona dzisiaj się zajmuje.
Chodzi o krytykę feministyczną, problemy genderowe, nawoływanie do czynu, bo takie teraz profesor Maria Janion prowadzi seminaria.  I film o tym właśnie mówi.
Katarzyna Korczak

alt

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież