Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

90 mln zysku Grupy GPEC w 2019. Gdańsk wzbogaca Lipsk - Lipsk tnie etaty w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 35
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 lipca 2020 18:09

Rok 2019 był dla saksońsko-gdańskiej spółki GPEC udany. Przyniósł bowiem zysk 58,4 mln zł. Kolejne 10 mln euro dywidendy zasiliło miejską kasę Lipska. Zysk jest pewny i stabilny. Mimo to pracownicy otrzymali propozycję nie do odrzucenia: pracy zdalnej.
W spółce przeprowadzana jest akcja oszczędnościowa, czyli przesuwanie pracowników do pracy zdalnej na stałe o czym informowaliśmy z początkiem czerwca br.


Zarząd Grupy GPEC, którego większościowym właścicielem jest komunalny holding z Lipska (Saksonia), postawił sobie za cel wypracowanie po raz kolejny wielomilionowego zysku na rzecz mieszkańców tego wschodnioniemieckiego miasta. Cel ten jest trudniej osiągalny, gdyż nomen omen mrożenie gospodarki w czasie pandemii COVID-19, zaszkodziło też producentom ciepła. Pracownicy otrzymują „propozycje nie do odrzucenia” dalszej pracy zdalnej.
– Okres pandemii jest wykorzystywany do obniżenia kosztów działalności firmy, w celu wypracowania jeszcze większego zysku – alarmowali związkowcy z Grupy GPEC w liście do prezydent Miasta Gdańska, zarządów saksońskiego holdingu LVV i spółki Stadtwerke Leipzig GmbH oraz do Rady Nadzorczej, którą tworzą czterej przedstawiciele Lipska i dwoje Gdańska.


Zarząd po związkowej akcji podjął próby łagodzenia sytuacji, ale wcześniej zabrakło dialogu społecznego wewnątrz firmy. A ten jest wymieniany w kodeksie etyki biznesu LVV.
– Stan pandemii nie wyklucza prowadzenia dialogu. Dialog jest wartością samą w sobie. Szczególnie w sytuacji nadzwyczajnej. Warto po ten instrument sięgać by uniknąć chaosu. Dialog jest jednym z fundamentów ustroju gospodarczego, czyli społecznej gospodarki rynkowej – przypomina o randze dialogu Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”.


Godzi się też przypomnieć, że dialog społeczny, jako sztuka osiągania kompromisu, nabrał szczególnego znaczenia po zmianach ustrojowych, których konsekwencją był rozwój nowych podmiotów życia społecznego i metod kształtowania stosunków społecznych i gospodarczych.


Jak zatem wygląda stan finansowy spółki z ul. Białej? Za 2019 rok GPEC sp. z o.o. osiągnęła zysk netto w wysokości 58 mln 402 tys. zł. Przekracza on nieco założony plan (o 200 tys. zł) i wynik za rok 2018. Wśród głównych czynników mającymi wpływ na doskonały wynik finansowy zarząd wymienia optymalizację procesów biznesowych.


Spółki Grupy GPEC (GPEC Serwis, Orchis ENERGIA Sopot, GPEC Tczew, GPEC Starogard Gdański, GPEC Energia, GPEC Ekspert, GPEC Pelplin, GPEC PRO, GPEC System) wypracowały zysk operacyjny (EBIT) 90,6 mln zł, a ich zysk netto przekroczył 66 mln zł.
Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. jest dominującą spółką Grupy Kapitałowej. Przypomnijmy, że gdańska spółka w 82,86 proc. należy do komunalnego przedsiębiorstwa z Saksonii – Stadtwerke Leipzig GmbH, części Leipziger Versorgungs - und Verkehrsgesellschaft mbH, a w 17,14 proc. do Miasta Gdańska. Do lipskiej kasy (po stosownych odpisach 3,8 mln zł) wpłynęło więc w tym roku z tytułu dywidendy 45 mln 174 tys. zł (ok. 10,3 mln euro), a gdański budżet został zasilony 9 mln 423 tys. zł.
To sporo. Za ten trud zarząd GPEC (przez pierwsze cztery miesiące ub.r. trzy, a następnie dwuosobowy) pobrał łącznie z wynagrodzeniem z zysku 1 mln 263 tys. zł.  Członkowie Rady Nadzorczej zainkasowali zaś Organ nadzorujący 272,3 tys. zł. Rada Nadzorcza zmieniła swój skład po tragicznej śmierci w styczniu ub.r jej przewodniczącego Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Zarządzeniem prezydenta Gdańska w kwietniu ub.r. powołano w skład Rady Rafała Mańkusa, byłego wicedyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku, powierzając mu funkcję przewodniczącego Rady. W sierpniu ub.r. w skład Rady Nadzorczej dołączył znający gdańskie realia, doświadczony przedstawiciel strony niemieckiej Karsten Rogall z zarządu LVV.

alt


Spółka, zgodnie z wytycznymi z Saksonii, stara się badać pracownicze preferencje i chwali się, że zlecone badania pokazują, że 73 proc. pracowników rozumie kierunek zmian biznesowych wprowadzanych w Grupie GPEC, 79 proc. deklaruje zadowolenie ze współpracy z przełożonym.


Przywołuje też działania CSR (W ramach społecznej odpowiedzialności), m.in. udostępniono i oznaczono windę dla osób niepełnosprawnych, dedykowane miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych, akcja charytatywna we współpracy z Fundacją Hospicyjną, wystawienie na jarmarku bożonarodzeniowym w Gdańsku gigantycznej śnieżnej kuli. Grupa GPEC wspierała Teatr Szekspirowski i drużyny sportowe (Trefl Gdańsk, Trefl Sopot, Torus Wybrzeże Gdańsk).


Jednak związkowcy alarmują, że są zwalniani pracownicy, za powód podając likwidację stanowiska pracy. Dlatego związki zawodowe działające w Grupie GPEC wystosowały także w tej sprawie pisma do władz Gdańska, do zarządu GPEC i do zarządu holdingu LVV.
Pod presją zarząd złożył deklarację:
– Od 1 marca 2020 roku zlikwidowaliśmy 12 stanowisk na 500 istniejących. Wszystkie osoby podpisały porozumienia na warunkach daleko wykraczających poza standardy rynkowe i wynikające z kodeksu pracy. Zarząd GPEC w czerwcu tego roku zadeklarował pracownikom, że nie planuje dalszych likwidacji stanowisk w Grupie GPEC w tym roku – tyle Jadwiga Grabowska, menedżer ds. komunikacji Grupy GPEC.


A co na to związkowcy?
– Apelujemy do kierowników i dyrektorów by powstrzymali się od praktyk wywierania nacisku na pracowników. Kto przejmie obowiązki zwolnionych? Prowadzimy całoroczne usługi, których nie możemy wykonywać z własnych mieszkań i domów. Przyjdzie pełen sezon grzewczy, trzeba robić nowe podłączenia, zawierać nowe umowy – mówi Stanisław Kotyński.
Stanowisko koncernu poznamy, gdy nadejdzie odpowiedź z ratusza przy Martin-Luther-Ring.


Jaka jest wartość GPEC? Gdańszczanie co roku zasilą komunalne usługi w Lipsku pod rządami socjaldemokraty, nadburmistrza Burkharda Junga, kwotą oscylującą wokół 11-12 milionów euro. Tyle uzyskuje komunalna Stadtwerke Leipzig GmbH (część komunalnego holdingu Leipziger Versorgungs- und Verkehrsgesellschaft mbH) "czystej" gotówki z dywidendy. I tak np. udziałowcy z saksońskiego Lipska otrzymali do miejskiej kasy w ub.r. przelew za 2018 r. 45 mln 456,4 tys. zł, czyli 10 mln 530 tys. euro. W 2018 roku Spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 58 mln 636 tys. zł. W 2017 r. był on jeszcze wyższy i wynosił 64 mln zł.


Niemcy kupili przed szesnastu laty większościowy pakiet GPEC (83 proc.) za 183,8 mln zł, czyli za równowartość 38,2 mln euro (wg kursu waluty z kwietnia 2004 r.). To tyle ile wyniosła dywidenda dla Lipska z trzech ostatnich lat. Przed zakupem z kredytu z Banku Światowego władze miasta...zmodernizowały ciepłociągi. Nie ma nic prostszego niż sprzedawanie ciepła i ciepłej wody na rynku pozbawionym konkurencji.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież