Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Banach o podwyżkach i biurokracji w Gdańsku: To nie liberalizm, to przymus dla mieszkańców

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 sierpnia 2011 18:23
Od września czynsze w mieszkaniach komunalnych wzrosną w Gdańsku  o 150 procent. Tą drastyczną podwyżkę mają łagodzić ulgi. Lokatorom będą przysługiwały 20, 40 i 60-procentowe obniżki uzależnione od dochodów najemcy, stanu kamienicy oraz jej lokalizacji.
O tzw. regulacji czynszów w Gdańsku z lewicową radną Jolantą Banach (SDPl) rozmawia Artur S. Górski


Władze miasta Gdańska przystąpiły w 2009 r. do regulacji czynszów. Kolejne projekty były nowelizowane, uzupełniane. To porządkowanie gospodarki zasobami komunalnymi, czy mnożenie biurokracji?
- Wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki, liberalny polityk, ponad miarę podnosi czynsze w mieszkaniach komunalnych oraz komplikuje zasady przyznawania ulg. A młodzi radni liberalnej Platformy Obywatelskiej temu przyklaskują. Co to za liberalizm, który podnosi opłaty, podatki, komplikuje zasady regulujące odpłatności i prowadzi do nadmiernego rozdęcia struktur. Proszę policzyć koszta tej czynszowej operacji. Ile osób będzie zaangażowanych w wyliczanie czynszów, weryfikację wniosków i zaświadczeń, w wyliczenia ulg. Te wręcz talmudyczne konstrukcje myślowe mają przymusić gdańszczan do określonych zachowań.
Większość, szczególnie młodych ludzi, musi swoje lokum kupić i słono za nie zapłacić. Dlaczego więc nie porządkować sfery mieszkań komunalnych, szczególnie tych o znaczącej powierzchni i zamieszkałych przez ludzi majętnych?
- Wbrew temu co mówią o mnie niektórzy ludzie PO nie jestem demagogiem, ani Matką Teresą z Kalkuty. Podwyżki sięgające 150 procent są trudne do przyjęcia. Poza tym, gdzie są wyliczenia ile tych zamożnych osób zamieszkuje w zasobach komunalnych? Zakładając nawet, że mieszkańcy wylegitymują się zaświadczeniami otwiera to pole do rozmaitych nadużyć. Emeryt, rencista przedstawi zaświadczenia, ale inni w skomplikowanym gąszczu przepisów mogą sięgać po różne rozwiązania. Przede wszystkim mieszkanie nie jest towarem. To gminy mają prowadzić rozsądną politykę mieszkaniową. To też jest ich konstytucyjne zadanie. Nie do pomyślenia jest dalej taka sytuacja by młodzi ludzie popadali wręcz w niewolę na 30 lat przywiązani do bankowego kredytu. A gdzie mieszkania budowane przez gminy na wynajem, o różnym standardzie? Z kolei często w mieszkania te zajmują osoby niepełnosprawne.
O niepełnosprawnych zadbano w uchwale Rady Miasta Gdańska...
- Tak po naszej interwencji. Dodano dodatkowy normatyw dotyczący osób niepełnosprawnych. To jest zresztą dowód, że uchwała nie była dobrze przygotowana. Była trzykrotnie nowelizowana. Najpierw Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że Gdańsk nie może mieć jednej strefy dla wszystkich najemców mieszkań komunalnych i doprowadził do unieważnienia uchwały rady miasta.  Stały one w  sprzeczności z przepisami o ochronie praw lokatorów, o mieszkaniowym zasobie gminy oraz z Konstytucją. Musieliśmy też przyjąć znowelizowaną uchwałę, w której   należało zawrzeć prawa osób niepełnosprawnych do dodatkowej powierzchni.
Radni debatowali też nad 20-procentową ulgą dla użytkujących wspólnie np. kuchni i łazienki. Ta poprawka radnych PiS przepadła.
Wiceprezydent Lisicki argumentował, że tylko co 10 najemca lokalu komunalnego narzeka na części mieszkania dzielone z innymi, bo tylko tylu złożyło wnioski o zamianę mieszkań na mniejsze. To jednak nie z powodu komfortu dzielenia kuchni z innymi, ale z obaw przed wyższym czynszem, którego nie będą w stanie spłacić. Proponowałam by w Gdańsku były dwie stawki czynszów, a podwyżki były nie tak drastyczne. Przyjęto jednak rozwiązania na pozór liberalne i rynkowe, które stawiają pod znakiem zapytania sens całej operacji czynszowej.
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież