Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze... Dawid Piekarz: Sukces strategii Obajtka - polski gas&oil pod jednym da... » Z dr. Dawidem Piekarzem, wiceprezesem Instytutu Staszica, ekspertem od spraw strategii, bezpieczeńst... Wernisaż wystawy plenerowej „Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim K... » W stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM) odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Na szero...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
niedziela, 07 sierpnia 2022 09:30
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Banach o podwyżkach i biurokracji w Gdańsku: To nie liberalizm, to przymus dla mieszkańców

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 sierpnia 2011 18:23
Od września czynsze w mieszkaniach komunalnych wzrosną w Gdańsku  o 150 procent. Tą drastyczną podwyżkę mają łagodzić ulgi. Lokatorom będą przysługiwały 20, 40 i 60-procentowe obniżki uzależnione od dochodów najemcy, stanu kamienicy oraz jej lokalizacji.
O tzw. regulacji czynszów w Gdańsku z lewicową radną Jolantą Banach (SDPl) rozmawia Artur S. Górski


Władze miasta Gdańska przystąpiły w 2009 r. do regulacji czynszów. Kolejne projekty były nowelizowane, uzupełniane. To porządkowanie gospodarki zasobami komunalnymi, czy mnożenie biurokracji?
- Wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki, liberalny polityk, ponad miarę podnosi czynsze w mieszkaniach komunalnych oraz komplikuje zasady przyznawania ulg. A młodzi radni liberalnej Platformy Obywatelskiej temu przyklaskują. Co to za liberalizm, który podnosi opłaty, podatki, komplikuje zasady regulujące odpłatności i prowadzi do nadmiernego rozdęcia struktur. Proszę policzyć koszta tej czynszowej operacji. Ile osób będzie zaangażowanych w wyliczanie czynszów, weryfikację wniosków i zaświadczeń, w wyliczenia ulg. Te wręcz talmudyczne konstrukcje myślowe mają przymusić gdańszczan do określonych zachowań.
Większość, szczególnie młodych ludzi, musi swoje lokum kupić i słono za nie zapłacić. Dlaczego więc nie porządkować sfery mieszkań komunalnych, szczególnie tych o znaczącej powierzchni i zamieszkałych przez ludzi majętnych?
- Wbrew temu co mówią o mnie niektórzy ludzie PO nie jestem demagogiem, ani Matką Teresą z Kalkuty. Podwyżki sięgające 150 procent są trudne do przyjęcia. Poza tym, gdzie są wyliczenia ile tych zamożnych osób zamieszkuje w zasobach komunalnych? Zakładając nawet, że mieszkańcy wylegitymują się zaświadczeniami otwiera to pole do rozmaitych nadużyć. Emeryt, rencista przedstawi zaświadczenia, ale inni w skomplikowanym gąszczu przepisów mogą sięgać po różne rozwiązania. Przede wszystkim mieszkanie nie jest towarem. To gminy mają prowadzić rozsądną politykę mieszkaniową. To też jest ich konstytucyjne zadanie. Nie do pomyślenia jest dalej taka sytuacja by młodzi ludzie popadali wręcz w niewolę na 30 lat przywiązani do bankowego kredytu. A gdzie mieszkania budowane przez gminy na wynajem, o różnym standardzie? Z kolei często w mieszkania te zajmują osoby niepełnosprawne.
O niepełnosprawnych zadbano w uchwale Rady Miasta Gdańska...
- Tak po naszej interwencji. Dodano dodatkowy normatyw dotyczący osób niepełnosprawnych. To jest zresztą dowód, że uchwała nie była dobrze przygotowana. Była trzykrotnie nowelizowana. Najpierw Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że Gdańsk nie może mieć jednej strefy dla wszystkich najemców mieszkań komunalnych i doprowadził do unieważnienia uchwały rady miasta.  Stały one w  sprzeczności z przepisami o ochronie praw lokatorów, o mieszkaniowym zasobie gminy oraz z Konstytucją. Musieliśmy też przyjąć znowelizowaną uchwałę, w której   należało zawrzeć prawa osób niepełnosprawnych do dodatkowej powierzchni.
Radni debatowali też nad 20-procentową ulgą dla użytkujących wspólnie np. kuchni i łazienki. Ta poprawka radnych PiS przepadła.
Wiceprezydent Lisicki argumentował, że tylko co 10 najemca lokalu komunalnego narzeka na części mieszkania dzielone z innymi, bo tylko tylu złożyło wnioski o zamianę mieszkań na mniejsze. To jednak nie z powodu komfortu dzielenia kuchni z innymi, ale z obaw przed wyższym czynszem, którego nie będą w stanie spłacić. Proponowałam by w Gdańsku były dwie stawki czynszów, a podwyżki były nie tak drastyczne. Przyjęto jednak rozwiązania na pozór liberalne i rynkowe, które stawiają pod znakiem zapytania sens całej operacji czynszowej.
 

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież